Českem se šíří podvodný email. Nahrávali jsme vás webkamerou, zaplaťte 13 500 korun

Domácí Domácí
4. 4. 2019 11:20
Policie varuje před vlnou výhružných emailů, která se šíří po schránkách lidí v Česku. Princip podvodu je jednoduchý: Nahrál jsem vás webkamerou, jak sledujete porno na internetu, pokud nechcete, aby se záběry dostaly k vaší rodině nebo kolegům, zaplaťte. Cena za mlčení je třináct a půl tisíce, které má adresát zaslat na uvedený bitcoinový účet. Policisté radí nic neplatit a zprávu označit jako SPAM.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Neznáte mě a možná se divíte, proč jste obdrželi tento email, že? Jsem někdo, kde Vám před pár měsíci napadl Vaše zařízení."

Zprávu s tímto úvodem v průběhu středy a čtvrtka obdržely zřejmě tisíce uživatelů emailových účtů. Současná vlna podvodných emailů vyhrožuje adresátům, že zveřejní videa, která vznikla webkamerou ve chvíli, kdy dotyčný údajně sledoval stránky s erotickým obsahem.

Spravedlivá cena za tajemství?

"Vytvořil jsem video se dvěma obrazovkami. První část ukazuje video, které jste sledoval (máte dobrý vkus, ha, ha) a druhá část ukazuje záznam z Vaší webové kamery," stojí v emailu.

Třináct a půl tisíce korun je podle odesilatele mailu "spravedlivá cena za naše malé tajemství". Hrozí, že video rozešle rodinám, známým i kolegům v zaměstnání. Zpráva obsahuje QR kód a číslo bitcoinového účtu.

"Zaručuji, že po platbě Vás již nebudu dále obtěžovat, protože nejste jediný na mém seznamu. To je druh čestného kódu, který dodržujeme," ujišťuje podvodný mail.

Policie už na zprávy reagovala na svém facebookovém profilu: "Nikdy nic neplaťte - jen klikněte na tlačítko SPAM!," vyzvala. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy