reklama
 
 

Džihádisté zastřelili v Iráku přes 50 členů kmene Albu Nimr

Aktualizováno 2. 11. 2014 16:55
Bojovníci z Islámského státu mají v provincii Anbár na svědomí i další dva masakry, při kterých přišlo o život 85 členů kmene Albu Nimr.

Bagdád  - Džihádisté z hnutí Islámský stát (IS) dnes v západoirácké provincii Anbár zastřelili nejméně 50 příslušníků kmene Albu Nimr. S odvoláním na irácké úřady o tom informuje agentura AP. Mezi oběťmi je minimálně 40 mužů, šest žen a čtyři děti. V Bagdádu pak při bombovém útoku zemřelo 14 lidí v místech, kde se shromáždili šíitští poutníci.

Jeden z kmenových vůdců uvedl, že bojovníci z IS v jedné vesnici severně od města Rámadí oběti postavili do řady a pak jednu po druhé postříleli. Dalších 17 lidí unesli.

Zpravodajský server Al-Sumaríja v souvislosti s tímto případem píše o 67 mrtvých.

V sobotu přitom vyšlo najevo, že bojovníci z Islámského státu mají v provincii Anbár na svědomí další dva masakry, při kterých přišlo o život 85 členů kmene Albu Nimr. Ten patří mezi spojence irácké vlády.

Irácký kabinet podle agentury Reuters vůbec poprvé oficiálně potvrdil, že k podobným masakrům dochází. "Počet lidí z kmene Albu Nimr zabitých Islámským státem je 322. Těla 50 žen a dětí bylo objevena pohozená ve studnách," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo pro lidská práva.

Kmenoví vůdci prosí Bagdád o zbraně na obranu

Příslušníci kmene Albu Nimr byli v provincii Anbár v obležení bojovníků z Islámského státu několik týdnů. Nakonec jim ale došla munice, palivo i jídlo, museli se proto stáhnout a z některých vesnic uprchnout. Radikálové některé z nich znovu obklíčili, postříleli je z těsné blízkosti a jejich těla pohodili do masových hrobů.

Jak uvedl jeden z místních kmenových vůdců v provincii Anbár, již několikrát prý žádal centrální, šíity vedenou vládu v Bagdádu o zbraně, aby se mohli islamistům bránit. Jeho žádosti ale dosud nebyly vyslyšeny.

Islámskému státu se při jeho tažení Irákem a sousední Sýrií podařilo ovládnout velkou část provincie Anbár, která se v posledních měsících stala dějištěm tvrdých bojů.

V Bagdádu zemřelo 14 lidí

Představitelé irácké vlády a zástupci mezinárodní koalice proti Islámskému státu vyzdvihují roli některých iráckých kmenů v bojích proti džihádistům. Dokážou totiž operovat v místech, která jsou nepřístupná pro pozemní jednotky a na která nelze útočit ze vzduchu.

V Bagdádu pak podle policie a zdravotníků přišlo o život 14 lidí a dalších 32 jich utrpělo zranění při explozi výbušnin naložených v autě nedaleko stanů, které slouží šíitským poutníkům mířícím do svatého města Karbalá.

Stalo se to v době, kdy jim tam lidé přinášeli jídlo. Karbalá je asi 90 kilometrů od metropole a šíité se tam sjíždějí na místa spojená s dějinami raného islámu.

autor: ČTK | 2. 11. 2014 11:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama