Iráčtí Kurdové dorazili do Sýrie, budou bránit Kobani

ČTK ČTK
31. 10. 2014 22:10
Místní doufají, že jim pomohou dobýt pozice, které v uplynulých týdnech získali islamisté.
Kurdští bojovníci dorazili ke Kobani.
Kurdští bojovníci dorazili ke Kobani. | Foto: Reuters

Damašek  - Iráčtí kurdští bojovníci dorazili v pátek večer do severosyrského města Kobani, které mají pomoci bránit před ofenzivou radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Agentuře Reuters to potvrdil jeden z bojovníků. Kolonu, ve které pešmergové cestovali, tvořily desítky nákladních automobilů, džípy i obrněné vozy.

Deset pešmergů přijelo do Kobani již ve čtvrtek. Jak řekl agentuře AP jeden ze syrských kurdských představitelů Anvar Muslim, jejich iráčtí spojenci s nimi jednali o nejrůznějších strategiích boje proti islamistům. Následně se ale iráčtí Kurdové vrátili do Turecka, aby se připravili na bojové nasazení celé 150členné jednotky.

Místní obyvatelé doufají, že jim pešmergové pomohou dobýt pozice, které v uplynulých týdnech získali islamisté. Ti nyní kontrolují některé části města a rovněž desítky vesnic v jeho okolí.

Syrská vláda zapojení 150 pešmergů spolu s 50 bojovníky sekulární Syrské svobodné armády (FSA) označila za tureckou agresi a "očividné narušení syrské svrchovanosti".

Americké velení mezitím v pátek oznámilo, že jejich letouny u Kobani podnikly čtyři nálety. Jejich terčem se staly bojové pozice islamistů a rovněž jedna budova, kterou radikálové obývali.

Podle Anvara Muslima se v Kobani stále odehrávají tvrdé boje. "Za posledních 24 hodin máme deset mučedníků," řekl Muslim o obětech ze strany obránců města.

Islámský stát zahájil ofenzivu u Kobani v polovině září. Kvůli bojům již uprchlo do sousedního Turecka více než 200 000 lidí. Zhruba 800 osob přišlo o život, říkají syrští aktivisté. Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy