Iráčtí Kurdové dorazili do Sýrie, budou bránit Kobani

ČTK ČTK
31. 10. 2014 22:10
Místní doufají, že jim pomohou dobýt pozice, které v uplynulých týdnech získali islamisté.
Kurdští bojovníci dorazili ke Kobani.
Kurdští bojovníci dorazili ke Kobani. | Foto: Reuters

Damašek  - Iráčtí kurdští bojovníci dorazili v pátek večer do severosyrského města Kobani, které mají pomoci bránit před ofenzivou radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Agentuře Reuters to potvrdil jeden z bojovníků. Kolonu, ve které pešmergové cestovali, tvořily desítky nákladních automobilů, džípy i obrněné vozy.

Deset pešmergů přijelo do Kobani již ve čtvrtek. Jak řekl agentuře AP jeden ze syrských kurdských představitelů Anvar Muslim, jejich iráčtí spojenci s nimi jednali o nejrůznějších strategiích boje proti islamistům. Následně se ale iráčtí Kurdové vrátili do Turecka, aby se připravili na bojové nasazení celé 150členné jednotky.

Místní obyvatelé doufají, že jim pešmergové pomohou dobýt pozice, které v uplynulých týdnech získali islamisté. Ti nyní kontrolují některé části města a rovněž desítky vesnic v jeho okolí.

Syrská vláda zapojení 150 pešmergů spolu s 50 bojovníky sekulární Syrské svobodné armády (FSA) označila za tureckou agresi a "očividné narušení syrské svrchovanosti".

Americké velení mezitím v pátek oznámilo, že jejich letouny u Kobani podnikly čtyři nálety. Jejich terčem se staly bojové pozice islamistů a rovněž jedna budova, kterou radikálové obývali.

Podle Anvara Muslima se v Kobani stále odehrávají tvrdé boje. "Za posledních 24 hodin máme deset mučedníků," řekl Muslim o obětech ze strany obránců města.

Islámský stát zahájil ofenzivu u Kobani v polovině září. Kvůli bojům již uprchlo do sousedního Turecka více než 200 000 lidí. Zhruba 800 osob přišlo o život, říkají syrští aktivisté. Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla armáda. Zřejmě jde jen o dělostřelectvo zpoza hranic

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 3 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy