Ptačí chřipka zdraží vejce až do Velikonoc. Ceny drůbežího se nezmění, tvrdí experti

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
6. 1. 2023 17:30
Následky epidemie ptačí chřipky letos Češi pocítí, a to pravděpodobně ještě o Velikonocích. Cena vajec kvůli usmrcení 750 tisíců nosnic ve velkochovu v Brodu nad Tichou podle oslovených odborníků vzroste minimálně o korunu, na sedm korun za vejce. Naopak cen drůbežího masa by se situace dotknout neměla.
Foto: iStock

Hygienici v Brodu nad Tichou na Tachovsku od úterý usmrtili již 750 tisíc nosnic. Jedná se o veškerý chov společnosti Česká drůbež, která je největší v Česku a pokrývá 15 procent produkce. Chovatelé potvrdili nákazu ptačí chřipkou již na konci loňského roku. 

"Při potvrzení nákazy u jediného kusu dochází k likvidaci drůbeže v celé například hale. To je případ právě chovu na Tachovsku, který je dosud největším potvrzeným ohniskem ptačí chřipky v Česku," popisuje prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. 

Jeden chov ovlivní celé Česko

Česká drůbež přichází denně o zisk z prodeje 600 tisíc vajec. To představuje citelný zásah do celkových zásob českých obchodů, který se podle odborníků může projevit na ceně. "Je zcela zřejmé, že se cena vzhledem k tomuto rozsahu (usmrcení nosnic, pozn. red.) zvedne. Otázka je, jak moc a na jak dlouho," říká agrární analytik Petr Havel.

Zdražení o jednu korunu za kus je podle něj již jasné. "Ale samozřejmě to může být i víc," dodává. 

O stejném růstu ceny mluví také Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR. "Spotřebitel se musí připravit na zvýšení cen vajec, které lze odhadovat na korunu, možná o něco více, za jedno vejce," říká Šebek. Dodává, že vzhledem k tomu, že propad produkce z tachovské farmy nelze okamžitě nahradit, a ptačí chřipka navíc ohrožuje i další chovatele po celé Evropě, může se nárůst cen vajec prodloužit až do Velikonoc. 

Cena vajec navíc kvůli inflaci stoupala již v průběhu roku. V lednu 2022 byla průměrná cena za 10 kusů vajec podle dat Českého statistického úřadu 35,86 koruny. V prosinci dosahovala již 59 korun. 

Časová náročnost 

Celkový proces likvidace a obnovení chovu je finančně i časově náročný. Po vyklizení hal, které bude trvat několik týdnů, následuje dezinfekce prostorů a poté až nové naskladnění. "Bude také záležet, zda budou k dispozici na trhu jednodenní kuřata, která je třeba nejprve odchovat přibližně 20 týdnů, nebo již odchované kuřice," doplňuje Doležal.

Kvůli ptačí chřipce v celé Evropě však podle něj začíná být nedostatek genetického materiálu, což by pro obnovu chovu mohl být problém. 

Výpadek vajec ale podle odborníků Česku kvůli evropskému jednotnému trhu nehrozí, a to i přes to, že se s ptačí chřipkou potýkají i okolní státy. "V okolních státech mají malé chovy, takže ten objem usmrcení není tak velký," vysvětluje Havel. 

Právě vysoká koncentrovanost tachovského chovu přidává situaci na závažnosti. "Velkochovy jsou ekonomickou realitou, ale nesmí být jediným řešením zemědělské praxe. Proto se také musí podporovat plošná a velikostní diverzifikace těchto chovů, což platí pro živočišnou výrobu vlastně obecně," míní Šebek z Asociace soukromého zemědělství ČR. Česko má podle něj velmi specifickou strukturu hospodářství, což je dáno minulostí a velkými družstvy. 

Rodinné farmy

V zahraničí, především směrem na západ, dominují především menší rodinné farmy, které tak například v případě ptačí chřipky nejsou nucené usmrtit tak velké množství ptáků. Usmrcení tři čtvrtě milionu nosnic na Tachovsku je totiž více než celková čísla za celý rok 2021, který byl doposud rekordním. Tehdy museli chovatelé vybít celkem 330 tisíc ptáků.

Ceny drůbežího masa by se z důvodu ptačí chřipky podle odborníků zvedat neměly. Zatímco v produkci vajec je Česko samostatné z 85 procent, z pohledu například kuřecího masa je to už jen 65 procent, uvádějí data Českomoravské drůbežářské unie. "Drůbeží maso je navíc svým způsobem nahraditelné, zatímco vejce nejsou. Vejce je až taková strategická surovina," vysvětluje Havel, proč se domnívá, že se cena drůbežího masa kvůli ptačí chřipce nezvedne. 

Kvůli ptačí chřipce museli chovatelé v prosinci vybít i 15 tisíc kachen z chovu firmy Mavela Dynín v jižních Čechách. Bylo to největší ohnisko nákaz svého druhu, jaké v kraji kdy bylo. Před usmrcením postupně vyhynulo sedm tisíc ptáků. Veterináři také zasahovali v Sedlčanech a na Strakonicku.

Ptačí chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění drůbeže a šíří se ve větší míře v době migrace volně žijícího ptactva, tedy v podzimních a zimních měsících. Nákaza se projevuje dýchacími potížemi a ztrátou chuti. Zvířata hynou zpravidla v průběhu jednoho až dvou dnů. K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků, který kontaminuje krmivo nebo vodní zdroje v chovech drůbeže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy