Ztratil jsem přítele, vzpomínal Bárta na Škárku

Martina Machová Jan Němec Martina Machová, Jan Němec
6. 4. 2011 22:45
Vít Bárta popřel obvinění Jaroslav Škárky na tragické tiskové konferenci
"Byl mým blízkým, nebojím se říci, člověkem a spolupracovníkem."
"Byl mým blízkým, nebojím se říci, člověkem a spolupracovníkem." | Foto: ČTK

Praha - Jako příběh zrazeného přátelství a zklamané důvěry, tak pojal Vít Bárta svoji obhajobu proti vážným obviněním správce stranických účtu Věcí veřejných Jaroslava Škárky.

"Chování Jaroslava Škárky je pro mne velkým zklamáním," pravil Bárta. "Tady v tom domě," kývl k činžáku na pražském Klárově, kde bydlí a před kterým s oblibou pořádá svá televizní vystoupení, "jsme spolu vypili mnoho lahví vína," zavzpomínal.

Bárta ve středu večer poprvé veřejně komentoval Škárkovo tvrzení, že mu platil za mlčenlivost ohledně údajných machinací v hospodaření strany.

Když Bárta obvinění před novináři popíral, připomínalo to smuteční projev. "Pan Škárka byl mým blízkým - nebojím se říci - člověkem, spolupracovníkem, se kterým mě spojovala nejen stranická příslušnost, ale - nebojím se říci - přátelství."

Za neformálním lídrem Věcí veřejných, který své vyjádření přednášel z poznámek na papíře, stáli mlčky věrní spolustraníci: Radek John, Josef Dobeš nebo Kateřina Klasnová. Jejich vážné tváře a Bártův rozechvělý hlas umocňovaly tragickou náladu.

Nebylo to poprvé

"Neváhal jsem nikdy - a to ani v minulosti - panu Škárkovi osobně vypomoci, například na oblečení po volbách v roce 2006," pokračoval Bárta a dodal: "Vím, že jsem mu nepůjčoval jen já."

Příběh se v podání Víta Bárty odehrál takto: před dvěma týdny se Jaroslav Škárka zmínil na ministerstvu dopravy před Bártou a "dalším člověkem" o svých finančních potížích. Nato mu Vít Bárta "mezi čtyřma očima" peníze dal.

Vít Bárta neřekl, před kým se Škárka o svých finančních potížích zmínil. A novináři se zeptat nemohli - otázky nebyly připuštěny.

Škárka: Peníze byly úplatek

Po volbách 2006 prý neměl co na sebe, tak mu prý Bárta pomohl. Věci veřejné byly tehdy ještě malá, chudá a opoziční strana.
Po volbách 2006 prý neměl co na sebe, tak mu prý Bárta pomohl. Věci veřejné byly tehdy ještě malá, chudá a opoziční strana. | Foto: ČTK

Jaroslav Škárka, ještě do úterý výkonný místopředseda Věcí veřejných, ale dál trvá na svém podání příběhu: nešlo o půjčku, ale o peníze za jeho mlčení o podivném financování strany Věci veřejné.

Prohlásil, že peníze dostal vícekrát a v obálce mu je nosili poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil.

Svůj příběh vyprávěl týdeníku Respekt "mimo záznam", redaktorka si ho nahrávala a týdeník to posléze zveřejnil. Škárka prohlásil, že šlo o mystifikaci, protože si všiml nahrávacího zařízení v záňadří redaktorky. Den nato se už ale vrátil ke svému původnímu příběhu o úplatcích.

"Přiznávám, že jeho výrokům, se kterými jsem konfrontován, vůbec nerozumím," reagoval na to ve středu večer Bárta.

Koaliční partneři: Žádný posun

Koaliční partneři zatím svůj postoj nezměnili: dávají prostor Věcem veřejným, aby kauzu dál vysvětlily, než dojde na koaliční jednání.

ODS je zatím zdrženlivá. Premiér a předseda ODS Petr Nečas poslal vpodvečer - ještě před Bártovým vysvětlením - tiskové prohlášení.

"Celou kauzu považuji za závažnou. Na tahu jsou Věci veřejné, aby celou věc přesvědčivě vysvětlily jak koaličním partnerům, tak především veřejnosti. Zároveň musí proběhnout důkladné vyšetřování."

Pro TOP 09 je to dál tvrzení proti tvrzení, příběh o půjčce ho prý nikam neposunuje.

O aféře budou VV diskutovat ve čtvrtek a v pátek. Teprve pak se dá čekat jednání koalice.

 

Právě se děje

Další zprávy