Škárka: ABL sledovala politiky ODS, řídil to sám Bárta

Domácí Domácí
7. 4. 2011 8:05
Škárka dál tvrdí, že má důkazy o uplácení. Nezveřejnil je, ale předal žalobcům.
Bárta: Půjčoval jsem mu. Už dřív. I na ošacení. (Tisková konference ve středu 6. dubna večer.)
Bárta: Půjčoval jsem mu. Už dřív. I na ošacení. (Tisková konference ve středu 6. dubna večer.) | Foto: ČTK

* Jaroslav Škárka ani ve středu údajné důkazy nezveřejnil, své informace předal žalobcům. * Vít Bárta prohlásil, že Škárka ho před svědkem požádal o finanční pomoc. * Škárka tvrdí, že má důkazy o tom, že ABL sledovala politiky ODS v Praze 1 a že sledování řídil přímo Bárta

Praha - Lídr Věcí veřejných Vít Bárta ve středu večer poprvé veřejně přiznal, že předal hotové peníze bývalému místopředsedovi Věcí veřejných Jaroslavu Škárkovi. Prohlásil ale, že to byla půjčka, nikoliv úplatek.

"Kategoricky odmítám, že bych si od Jaroslava Škárky kupoval jakoukoliv loajalitu," prohlásil ministr Bárta.

Jeho verze události, která už několik dní otřásá Věcmi veřejnými a potažmo vládní koalicí, zní: Asi před dvěma týdny se - před dalším svědkem - Škárka zmínil Bártovi, že má finanční potíže. A Bárta mu pak prý - už mezi čtyřma očima - peníze půjčil.

"Vím, že jsem mu nepůjčoval jen já," dodal ve středu Bárta s tím, že už po volbách v roce 2006 prý musel Škárkovi půjčovat na nákup oblečení.

Škárka: Jsou tam otisky prstů

Jaroslav Škárka trvá na tom, že v žádném případě nešlo o půjčku.

"Myslím si, že moje finanční situace je celkem v pohodě, takže o žádnou půjčku se nejednalo. Navíc předpokládám, že i pan Bárta jako zdatný a zkušený člověk kdyby někomu něco půjčoval, tak by si na to nechal sepsat smlouvu," reagoval Škárka na Bártovo vyjádření v rozhovoru s ČTK.

Škárka: Bylo to jinak. Mám důkazy.
Škárka: Bylo to jinak. Mám důkazy. | Foto: ČTK

Podle Škárkovy verze mu Bárta v posledních měsících vyplácel mimořádné nezdaněné částky, aby byl dál loajální ke straně. A mlčel o údajných machinacích při jejím financování.

V úterý i ve středu Škárka tvrdil, že údajné důkazy hodlá zveřejnit. Nakonec médiím pouze poslal výpis toho, s čím se na policii obrátil. Své důkazy veřejně neukázal, ale ve středu odpoledne informace týkající se zákulisí Věcí veřejných předal Městskému státnímu zastupitelství v Praze.

Aktuálně.cz Škárka řekl, že kromě dokumentů, které podle něho dokládají například sledování politiků v Praze 1 agenturou ABL či okolnosti financování strany, předal státnímu zástupci i obálku se 170 tisíci korunami. Tvrdí o nich, že je minulý týden dostal od Bárty. Mají na nich být i jeho otisky prstů.

"Jde jen o písemné dokumenty, žádné nahrávky," přiblížil Škárka Aktuálně.cz informace, které žalobcům poskytl.

Sledování řídil Bárta

ABL podle Škárky v roce 2006 sledovala bývalé starosty Prahy 1 za ODS Petra Hejmu a Filipa Dvořáka. Detektivové o nich zjišťovali informace z policejních databází, řekl Škárka deníku Mladá fronta Dnes. Sledování podle něj koordinoval přímo Bárta.

"Většinu kauz řídil přímo Vít Bárta. Vždycky jsme se sešli já nebo někdo další z Věcí veřejných a někdo z detektivní divize ABL a koordinovali jsme postup," popsal listu Škárka.

Sledování politiků se prý sám účastnil: "Byl jsem v terénu. Chodil jsem na schůzky s politiky a měl na sobě záznamové zařízení," přiznal.

Jako důkazy policii předložil výsledky prověrek, záznamy ze sledování a maily, které se v rámci této skupiny vyměňovaly, i od Bárty. 

Další sledování politiků?

U údajného sledování by šlo už o druhý případ, kdy bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina Víta Bárty, špehovala politiky. Kauza sledování představitelů ODS na Praze 11 tehdy způsobila spory mezi Bártou a premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Na sledování politiků v Praze 11 upozornila MF Dnes loni v září. Tehdy list zveřejnil osmistránkový dokument o tom, jak pracovníci ABL začátkem roku 2006 sledovali mimo jiné tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Letos v lednu deník napsal, že získal fotografie, videozáznamy a počítačové dokumenty.

Věci veřejné na úterním mimořádném večerním jednání rozhodly o Škárkově vyloučení ze strany a o vyhazovu i z poslaneckého klubu. Ve středu Škárka zopakoval, že chce dál fungovat jako nezařazený poslanec.

"Hodlám dál podporovat reformy a vládní koalici. Určitě bych rád přispěl, aby se zlepšilo klima ve Věcech veřejných. Tato strana je mi velmi blízká a rád bych jí pomohl," líčil své plány do budoucna.

Ve středu se také objevily informace, že v klubu skončí rebel Stanislav Huml, další z kritiků Bártova způsobu vedení VV.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy