"Dobrý den, já bych měla prosbu. Byly jsme na houbách a ztratily jsme se. Nevíme, co máme dělat. A u nás jsou prasata, tak jsme vylezly na strom. Jsou slyšet, docela se to chrochtání blíží," slyšel operátor jihomoravských policistů v nedělní večer na začátku října.
Za necelou hodinu je nalezla přivolaná hlídka. Ženy sice měly košíky plné hub, byly ale prochladlé a ztracené v rozbahněném a nepřehledném terénu. "Tuto smaženici si budete pamatovat," poznamenal policista cestou k autu, kterým houbařky dopravil do bezpečí.
Podobných případů řešili policisté v posledních týdnech desítky. Houbám se daří a vidina úlovku láká Čechy vyrazit do lesů. Někteří ale podcení přípravu, a když k tomu v lese ztratí orientaci, může jít i o život. Zmíněné houbařky měly štěstí, že u sebe měly alespoň nabitý mobilní telefon, díky kterému mohli policisté určit jejich polohu.
Většinou to tak nebývá. "Případy se od sebe prakticky neliší, ve většině případů se osoba - obvykle seniorského věku - vydala sama do lesa na houby bez mobilního telefonu a ztratila se. Rodinní příslušníci nebo známí pak policistům oznámili pohřešování a policisté začali pátrat," uvedl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Jen v tomto regionu od začátku září pátrali po 16 ztracených houbařích.
"Obecně lze říci, že v podzimním období a zejména letos, kdy houby rostou ve velkém množství, hledáme houbaře i několikrát týdně. Jde většinou o starší osoby. Letos je to určitě více případů než loni v tomto podzimním čase," uvedla mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.
Nerozdělovat se a mít nabitý mobil
Rozsáhlá pátrání, kterých se účastnily desítky policistů i hasičů a na pomoc vyrazil i psovod nebo vrtulník s termovizí, mají za sebou i karlovarští policisté. "V prvním případě se podařilo přibližně po třech hodinách pohřešovaného 76letého muže vypátrat. Muž byl lehce podchlazen a dehydrován, proto byl předán zdravotnické záchranné službě. Ve druhém případě byl bohužel 78letý senior v neděli 13. října nalezen bez známek života," uvedla policejní krajská koordinátorka prevence Zuzana Churaňová.
Ztráta orientace přitom není jediný důvod, proč vyrážejí policisté houbařům na pomoc. V neděli je zavolal 77letý muž, který v Beskydech zapadl do bahna a nemohl se z něj dostat. Začátkem října letěl záchranářský vrtulník pro muže, který při houbaření v lese spadl ze šestimetrové skály. Pohřešovanou houbařku při pátrání, do kterého se zapojili desítky policistů i dobrovolníci, nalezl muž podchlazenou i s kolem v příkopu.
Typickou chybu udělali na houbařské výpravě na Teplicku dva manželé v důchodovém věku. Dohodli se, že se rozdělí a znovu se sejdou na smluveném místě. Oddělování od skupiny přitom policisté při houbaření nedoporučují. Ve čtyři hodiny ale žena na místě manžela nenašla a neměl u sebe ani mobilní telefon, zavolala proto policii.
"Policie okamžitě zahájila pátrací akci, která probíhala v součinnosti s policejními psovody, hasiči a byla povolána i letecká podpora - policejní vrtulník vybavený termovizí, který pomáhá hledat osoby v těžko přístupném terénu. Naštěstí se příběh uzavřel šťastně. Po chvíli byl pohřešovaný muž nalezen a v pořádku předán do péče záchranářů, kteří na místě zkontrolovali jeho zdravotní stav," uvedla ústecká mluvčí Veronika Hyšplerová.
Policisté radí:
• Před cestou do lesa raději dopředu počítejte s náhlou změnou počasí, únavou, zhoršením zdravotního stavu nebo s možností úrazu.
• Řekněte svým blízkým, kam a na jak dlouho jdete. Vezměte si s sebou dostatek tekutin, nejnutnější léky, vhodný oděv, nabitý mobilní telefon nebo alespoň píšťalku na přivolání pomoci.
• Pokud je na výletě nebo v lese více osob, mějte je vždy v dohledu.
• Raději se držte značených turistických cest.
• Všímejte si větších objektů a cesty, kudy jdete (usnadní to orientaci, kdybyste zabloudili).
• V nouzi volejte tísňovou linku Policie ČR 158.