Praha - Čeští politici se staví proti návrhu Evropské komise týkající se změny držení zbraní. Zbrojní průkaz by podle návrhu byl vyžadován i u hraček a dalších předmětů vzhledu zbraní. Směrnice podle politiků nebude mít účinek na terorismus, dopadne ale zbytečně na kluby vojenské historie nebo sportovní střelce.
"Teroristé si přece nechodí žádat o zbrojní průkaz," uvedl dnes k návrhu v tiskové zprávě poslanec TOP 09 František Laudát. Podle něj mohou přílišné restrikce v kombinaci s obavami obyvatel z teroristických útoků naopak vést k výraznému nárůstu nelegálního držení zbraní.
Podle usnesení výkonného výboru chce TOP 09 prosazovat v Česku zavedený systém jako standard ve všech zemích Evropské unie.
"Má jít o příspěvek k větší bezpečnosti EU. Ve skutečnosti by takové opatření k bezpečnosti nepřispělo, zato znovu výrazně omezilo svobodný prostor a právo lidí na vlastní ochranu," uvedla v pondělí v prohlášení Výkonná rada ODS.
Váňa: Opatření se dotkne jen legálně držených zbraní
Proti návrhu se dnes vyslovil i vicepremiér a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš. K vyšší kontrole lze podle něj využít už nyní platnou legislativu.
"Bohužel, jak už to tak bývá v rámci opatření Evropské unie, opět je toto opatření cíleno naprosto špatným směrem. Má se totiž týkat ne nelegálně držených zbraní, které bývají používány při teroristických útocích, ale má se to dotknout legálně držených zbraní," řekl minulý týden předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) k návrhu, který přišel po nedávných teroristických útocích v Paříži.
Komise v něm podle Váni počítá s úplným zákazem některých automatických a poloautomatických zbraní a rozšiřuje povinnost mít zbrojní licenci na veškeré činnosti související s produkcí zbraní, včetně třeba výroby dřevěných pažeb.
Zbrojní průkaz i na hračky
Připravovaná směrnice, o níž bude jednat Evropský parlament i ministři jednotlivých zemí, počítá také s povinností mít zbrojní průkaz pro všechny předměty, které mají vzhled jako zbraně.
Velká část navrhovaných opatření by podle Váni neměla žádný dopad na terorismus. Naopak by dopadla na kluby vojenské historie, sportovní střelbu z určitých typů zbraní nebo airsoftové spolky. Směrnice by podle něj vedla také k omezení zbrojního průmyslu v Česku a zemích osmadvacítky.
Armáda a policie by některé druhy zbraní musely nakupovat mimo EU, protože v ní už by se prý nemohly vyrábět.