Lékaři odmítají lustrovat střelce: Ať to dělá policie

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 5. 2015 6:00
Ministerstvo vnitra v reakci na únorovou osminásobnou vraždu v Uherském Brodě chce, aby lékaři zkoumali u všech svých pacientů, jestli vlastní zbrojní průkaz.
Foto: Thinkstock

Praha - Čeští lékaři se postavili proti novým povinnostem, které na ně chce nahrnout ministerstvo vnitra.

Úřad sociálnědemokratického ministra Milana Chovance navrhuje v novém zákonu o střelných zbraních a střelivu, aby lékaři u všech svých pacientů zkoumali, jestli vlastní zbrojní průkaz. A pokud pacient zbraň má a mohl by podle lékaře ohrozit své okolí, měl by doktor předat informaci policii.

Lékaři ale takovou změnu odmítají. "Nebudeme plnit povinnosti, se kterými by si měla poradit sama policie," reaguje na návrh zákona šéf České lékařské komory Milan Kubek. Opatření je podle něj absurdní a nepřijatelné.

Místo toho lékaři ministerstvu navrhují, aby zkrátilo lhůty mezi povinnými prohlídkami držitelů legálních zbraní. Vyšetření by se měla konat alespoň jednou za pět let, dnes je lhůta dvojnásobná. "Sebedůkladnější kontroly sice tragédiím zcela nezabrání, mohou ale jejich pravděpodobnost alespoň výrazně snížit," vysvětluje Kubek.

Lékaři mají hlídat pacienty a policie lékaře

Připomínky od lékařské komory sice vnitro zatím neobdrželo, podle mluvčí Petry Kučerové se ale dalším úpravám nebrání. "Návrh novely je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Veškeré zaslané připomínky budou standardně projednány," slíbila Kučerová.

Prozatím novela obsahuje několik nových opatření: kromě toho, že si budou muset lékaři o všech svých pacientech zjišťovat, jestli nejsou v centrálním registru zbraní, bude moci lékaře kontrolovat také policie. Kriminalisté budou moci prověřovat, ke kterému lékaři konkrétní držitel zbraně chodí.

Lékaři také budou muset být víc ve střehu. Pokud nabudou dojmu, že by mohl jejich pacient ohrozit své okolí nebo sám sebe, budou muset předat informaci policii. Současně s tím vypracují i nový posudek. "Lékaři policii oznámí i to, jestli je potřeba dalších odborných vyšetření," popisuje Kubek.

Střelba v Uherském Brodě

Ministerstvo vnitra sepsalo novelu zákona v reakci na události, které se staly v únoru letošního roku v Uherském Brodu. Do místní restaurace tehdy vtrhl šílený střelec Zdeněk K. a začal pálit. Zavraždil osm lidí.

Vyšetřování ukázalo, že střelec měl platný zbrojní průkaz a legálně vlastnil dvě zbraně. I když podle některých zdrojů trpěl závažnou duševní chorobou, lékařské osvědčení dostal. Dokonce jen necelý měsíc před vraždou.

V současnosti totiž lidé prochází lékařským vyšetřením jen na začátku, když o zbrojní pas žádají. A potom každých deset let při prodloužení průkazu. Podle vrchního rady policejního Ředitelství služby pro zbraně Zdeňka Bambase je přitom na každém lékaři, jak svého pacienta vyhodnotí a zda si vyžádá zprávu od dalších odborníků.

Lékaři jen musí respektovat vyhlášku, která vyjmenovává nemoci znemožňující získání zbrojního průkazu. Na seznamu jsou mimo jiné závažná psychiatrická onemocnění. Podle připravené novely zákona by byl pacient pod kontrolou prakticky nepřetržitě.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy