Lékaři odmítají lustrovat střelce: Ať to dělá policie

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 5. 2015 6:00
Ministerstvo vnitra v reakci na únorovou osminásobnou vraždu v Uherském Brodě chce, aby lékaři zkoumali u všech svých pacientů, jestli vlastní zbrojní průkaz.
Foto: Thinkstock

Praha - Čeští lékaři se postavili proti novým povinnostem, které na ně chce nahrnout ministerstvo vnitra.

Úřad sociálnědemokratického ministra Milana Chovance navrhuje v novém zákonu o střelných zbraních a střelivu, aby lékaři u všech svých pacientů zkoumali, jestli vlastní zbrojní průkaz. A pokud pacient zbraň má a mohl by podle lékaře ohrozit své okolí, měl by doktor předat informaci policii.

Lékaři ale takovou změnu odmítají. "Nebudeme plnit povinnosti, se kterými by si měla poradit sama policie," reaguje na návrh zákona šéf České lékařské komory Milan Kubek. Opatření je podle něj absurdní a nepřijatelné.

Místo toho lékaři ministerstvu navrhují, aby zkrátilo lhůty mezi povinnými prohlídkami držitelů legálních zbraní. Vyšetření by se měla konat alespoň jednou za pět let, dnes je lhůta dvojnásobná. "Sebedůkladnější kontroly sice tragédiím zcela nezabrání, mohou ale jejich pravděpodobnost alespoň výrazně snížit," vysvětluje Kubek.

Lékaři mají hlídat pacienty a policie lékaře

Připomínky od lékařské komory sice vnitro zatím neobdrželo, podle mluvčí Petry Kučerové se ale dalším úpravám nebrání. "Návrh novely je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Veškeré zaslané připomínky budou standardně projednány," slíbila Kučerová.

Prozatím novela obsahuje několik nových opatření: kromě toho, že si budou muset lékaři o všech svých pacientech zjišťovat, jestli nejsou v centrálním registru zbraní, bude moci lékaře kontrolovat také policie. Kriminalisté budou moci prověřovat, ke kterému lékaři konkrétní držitel zbraně chodí.

Lékaři také budou muset být víc ve střehu. Pokud nabudou dojmu, že by mohl jejich pacient ohrozit své okolí nebo sám sebe, budou muset předat informaci policii. Současně s tím vypracují i nový posudek. "Lékaři policii oznámí i to, jestli je potřeba dalších odborných vyšetření," popisuje Kubek.

Střelba v Uherském Brodě

Ministerstvo vnitra sepsalo novelu zákona v reakci na události, které se staly v únoru letošního roku v Uherském Brodu. Do místní restaurace tehdy vtrhl šílený střelec Zdeněk K. a začal pálit. Zavraždil osm lidí.

Vyšetřování ukázalo, že střelec měl platný zbrojní průkaz a legálně vlastnil dvě zbraně. I když podle některých zdrojů trpěl závažnou duševní chorobou, lékařské osvědčení dostal. Dokonce jen necelý měsíc před vraždou.

V současnosti totiž lidé prochází lékařským vyšetřením jen na začátku, když o zbrojní pas žádají. A potom každých deset let při prodloužení průkazu. Podle vrchního rady policejního Ředitelství služby pro zbraně Zdeňka Bambase je přitom na každém lékaři, jak svého pacienta vyhodnotí a zda si vyžádá zprávu od dalších odborníků.

Lékaři jen musí respektovat vyhlášku, která vyjmenovává nemoci znemožňující získání zbrojního průkazu. Na seznamu jsou mimo jiné závažná psychiatrická onemocnění. Podle připravené novely zákona by byl pacient pod kontrolou prakticky nepřetržitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Bitcoin ztrácí přes 16 procent, jeho cena klesla pod 48 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin v sobotu výrazně oslabuje, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48 tisíc amerických dolarů. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.

"Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než 4000 bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů," uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis. "Hned 1500 bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Okamura bude obhajovat funkci předsedy opoziční SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si na sobotní celostátní konferenci zvolí své vedení na příští tři roky. S ohledem na koronavirovou epidemii se jednání bude konat on-line. Funkci předsedy bude obhajovat Tomio Okamura, který hnutí vede od jeho vzniku v roce 2015 a do předloňské konference bylo jeho jméno i v názvu uskupení.

Tříletý mandát ve vedení hnutí obhájil Okamura v polovině července 2018, kdy na volební konferenci v Praze získal 150 ze 152 hlasů, jeden delegát byl proti a Okamura nehlasoval. Funkci si tehdy udržel i místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu Radim Fiala, kterému delegáti dali 149 hlasů. Členy končícího předsednictva jsou ještě poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral a bývalý poslanec Jaroslav Holík. Na sobotní konferenci bude 85 delegátů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy