Praha - Prestižní britský týdeník The Economist zhodnotil předvolební situaci v Česku. "Korupce a politické hašteření vedou Čechy do zoufalství," uvedl ve svém posledním vydání.
Poslední, kdo se ještě snaží v Česku o zvrat, jsou podle týdeníku tradičně intelektuálové. V článku Píseň pro Martu autoři píší, že se spojili v protestním hnutí Vyměňte politiky a hodlají politickou scénu vyčistit od korupčníků.
Interpretka uvedené písně Marta Kubišová, kterou autoři označují jako "nejoblíbenější zpěvačku", má jako jediná v textu přímou citaci. "Poslední čtyři roky mi připadalo, že žiju v blázinci," zní její výrok, který Economist převzal z webu zmíněného hnutí.
Britové neupřesnili, jak bude čištění od korupce probíhat, připomněli však, že nespokojenost Čechů zrodila dvě nové strany.
První založil konzervativní aristokrat a bojovník proti komunismu Karel Schwarzenberg, druhou investigativní novinář a populista Radek John. Obě strany se podle Economistu budou podílet na nové vládní koalici.
Sex, korupce a dinosauři
Pět odstavců v Economistu je zatím nejpodrobnější analýzou českých voleb v zahraničním tisku.
V posledním týdnu ještě vyšla kratší reportáž z Ostravy ve slovenském deníku Sme. Také Ostraváci jsou podle slovenských reportérů znechuceni ze zkorumpovaných politických dinosaurů a vybírají mezi stranou novináře Radka Johna a Pirátskou stranou.
Pirátská strana zaujala i rakouský Der Standard, který cituje její pražskou kandidátku Olivii Brabcovou.
"Říkají, že jsem pirát. Piráta ale ze mě udělal špatný autorský zákon," vysvětluje svůj program čtyřiadvacetiletá studentka, která pózovala nahá pro volební web pirátů.
Podle Standardu mohou piráti ve volbách uspět, protože se je chystá volit osm procent prvovoličů. Průzkumy českých agentur jim však velké naděje nedávají.