Zuzana Hronová
2. 3. 2021 14:23
Poslanci v zemědělském výboru sněmovny schválili přílepek k zákonu o ochraně přírody a krajiny. Údajně proto, aby se dalo lépe bojovat s hraboši či kůrovcem, zemědělci prostřednictvím poslance Josefa Kotta (ANO) zrušili v tomto zákoně více než třicet let zakotvenou ochranu silně ohrožených druhů. Zemědělci tvrdí, že nechtějí ohrozit chráněné druhy, podle odborníků by ale přesně k tomu návrh vedl.
Šlo by legálně likvidovat všechny druhy žab i hnízda ptáků
S pozměňovacím návrhem nesouhlasí ani státní Agentura ochrany přírody a krajiny. "Pokud by byl schválen, bylo by tedy například legální při hospodaření na rybnících likvidovat téměř všechny druhy našich žab, v lesích hnízda čápů černých, na zemědělské půdě hnízda chřástala polního či křepelek. Ochrana by se snižovala také u silně ohrožených druhů netopýrů a mnoha dalších druhů," upozorňuje zástupce ředitele agentury Pavel Pešout. Paradoxem podle něj je, že stát zároveň připravuje a financuje záchranné programy, které mají právě těmto druhům pomoci.
Na obrázku rosnička zelená, silně ohrožený druh, zákonem přísně chráněná. Nejvíce ji ohrožuje rušení vodních nádrží, ve kterých se množí, a regulace toků spojená s likvidací přilehlých zarostlých mokřin a tůní.