Změňte název, nebo vás zrušíme, vyzval soud samozvaný "doněcký konzulát" v Ostravě

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 30. 9. 2016 15:37
Krajský soud v Ostravě v reakci na podnět ministerstva zahraničí vyzval takzvaný "honorární konzulát" neuznané Doněcké lidové republiky k tomu, aby se přejmenoval. Spolek zapsaný pod názvem Zastupitelské centrum DNR se totiž podle úřadů vydává za instituci, jíž není.
Foto: ČTK

Ostrava – Samozvaný "honorární konzulát" Doněcké lidové republiky, který v Ostravě otevřela proruská aktivistka Nela Lisková, dostal od soudu nůž na krk: buď změní název tak, aby neodporoval zákonu, nebo bude spolek zrušen. Informace ukrajinského vysílání Rádia Svoboda potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová. 

"Poslali jsme tam minulý týden výzvu," sdělila mluvčí s tím, že od doručení poběží dvacetidenní lhůta, během níž může spolek, který je zapsán pod názvem Zastupitelské centrum DNR, stav napravit. Uvedla také na pravou míru původní informaci, podle níž už byla výzva doručena, soud v pátek ještě potvrzení o převzetí zásilky neměl.

Olšarová doplnila, že případ byl přidělen soudci na základě dopisu ministerstva zahraničí, které už ke změně názvu vyzvalo i Liskovou. Úřadům totiž vadí, že se spolek protiprávně vydává za instituci, kterou není.

Lisková Aktuálně.cz sdělila, že jí výzva ještě doručena nebyla. "Od Krajského soudu v Ostravě mi doposud nic podobného s takovým požadavkem nebylo doručeno," napsala.

"Konzulární úřad, včetně těch vedených honorárním konzulárním úředníkem, může být zřízen na území přijímajícího státu pouze s jeho souhlasem. Pokud tedy Česká republika nějakou entitu za stát neuznává, nemůže zcela logicky ministerstvo zahraničních věcí tento souhlas udělit a nestalo se tak ani v tomto případě," uvedl Černínský palác v srpnovém prohlášení. Ministr Lubomír Zaorálek tehdy Liskovou vyzval, aby se přestala titulovat jako honorární konzulka.

Takzvanou Doněckou lidovou republiku vyhlásili východoukrajinští proruští poslanci na jaře 2014, samozvaný stát ale žádná země neuznala, a to ani Rusko, které rebely dlouhodobě podporuje. Proti otevření "honorárního konzulátu" 1. září v Ostravě demonstrovala asi desítka lidí.

Lisková tehdy novinářům řekla, že v minulosti DLR několikrát navštívila a osobně se jí dotkl tamní válečný konflikt.

"V průběhu mých návštěv jsme vzájemně navázali vztahy s vládou Doněcké lidové republiky a po mnohých jednáních jsme dospěli ke stejnému závěru – naši spolupráci rozšířit a tímto upevnit vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Doněckou lidovou republikou," uvedla Lisková a několikrát zdůraznila, že podporuje samostatnost rebelského útvaru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy