* Výsledky unikátního společného projektu on-line deníků Aktuálně.cz a Aktualne.sk ukazují, jak dvacet let svobody využili Češi a jak Slováci * Kdo víc vydělal: Slováci přechodem na euro, nebo Češi s korunou?
Praha - Žijeme dobře, s krizí si poradíme, euro nepotřebujeme. Jasné sebevědomí mluví z mladých Čechů do třiceti let.
Ukazuje to anketa na Aktuálně.cz, které se účastnily tisíce Čechů a Slováků. Právě mladí Slováci tak vlastenečtí nejsou.
Zemský ráj to na pohled
O tom, že rodiny mají lepší perspektivu v Česku než na Slovensku, nepochybuje 79 procent Čechů do třiceti let. U generace jejich otců nad šedesát let si to myslí jen 61 procent.
O tom, že si Češi dobře poradili s krizí, je přesvědčeno třikrát víc mladých než penzistů.
Euru by dala přednost před národní měnou jen třetina lidí pod třicet, což je méně než u starší generace.
O vážnosti tuzemské korupce je přesvědčena opět jen třetina mladých, zato téměř polovina lidí nad šedesát, kteří se účastnili ankety.
Naproti tomu je na Slovensku situace vyrovnaná. Mladí lidé jsou větší vlastenci, pokud jde o hodnocení ekonomické situace rodin a kvality přírody, starší lidé víc chválí slovenský boj s krizí a výhody eura.
Zapomenutá federace
Průzkum Aktuálně.cz tak ukazuje, jak mladá generace zvláště v Česku opouští společné hodnoty Československa a jak posiluje vztah ke svému národnímu státu.
Ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann připouští, že anketa může reprezentovat názory části populace.
"Jde však převážně o vzdělanější lidi. Pokud bychom se ptali starších lidí s nižším vzděláním, získali bychom jiný výsledek," upozorňuje.
Data Aktuálně.cz nepřímo potvrzuje i průzkum CVVM z roku 2007. Tehdy považovaly čtyři pětiny Čechů ve věku nad 45 let Slováky za nejbližší národ, totéž si ale myslelo jen 60 procent lidí pod třicet. Třetina mladých označila Slováky za stejně blízké jako jiné evropské národy.
I bez eura lepší
Národní postoje mladší generace nejvíc dokumentují názory na zavedení eura na Slovensku. V zemi našich sousedů se euro stalo součástí národní hrdosti. Podle Eurobarometru jeho zavedení v celé Evropě schvalovaly ještě na jaře 2007 stejné dvě třetiny Slováků a Čechů. To se postupně měnilo a po přijetí eura na Slovensku letos v lednu si společnou měnu pochvaluje 89 procent našich sousedů. Z Čechů doporučuje jednotnou evropskou měnu pouze polovina.
Rozkol se ještě prohloubil otázkou Aktuálně.cz, jestli se euro v období krize Slovákům vyplatí. Výhody společné měny oceňují přes tři čtvrtiny Slováků, ale jen 36 procent Čechů, u mladých jen 34 procent.
Přitom podle jarního průzkumu CVVM jsou právě vzdělaní lidé do třiceti let skupinou, která přijetí eura v Česku doporučovala výraznou nadpoloviční většinou.
O tom, že při hodnocení eura na Slovensku hraje značnou roli národní postoj, svědčí hlasování regionů v anketě Aktuálně.cz. Mínění, že se euro Slovákům vyplatí, převažuje na jižní Moravě, na Zlínsku a v Praze, vesměs v krajích, kde jsou silnější slovenské menšiny a lidé jsou o poměrech u sousedů lépe informováni.