Zmatky na školách: Žáci se přelévají z jedné na druhou

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 5. 2009 13:40
Chystá se druhé kolo přijímaček na střední školy, volných míst je dost
Takhle se při přijímacím testu potil uchazeč o studium na Gymnáziu Jana Keplera v Praze.
Takhle se při přijímacím testu potil uchazeč o studium na Gymnáziu Jana Keplera v Praze. | Foto: Jan Langer

Praha - Tři obálky, třikrát nepřijat. Měl-li některý z deváťáků takovou smůlu v prvním kole přijímaček na střední školy, v tom druhém - které se blíží - může všechno snadno napravit.

Volná místa totiž hlásí celá řada škol. Dokonce i gymnázia. A to navzdory zmatkům, které způsobil nový systém, podle něhož si mohou děti podat v prvním kole hned tři přihlášky.

Jen v Praze čeká na zájemce osmdesát volných míst na šesti gymnáziích. Odborné školy a učiliště jsou zaplněna ještě méně. Počítají i se třetím kolem. Přijímat přitom budou často jen podle prospěchu na základní škole.

Málo žáků a tři přihlášky

Ze základních škol vychází daleko méně žáků, než je míst na středních školách. Na zhruba 120 tisíc žáků tak připadá kolem 150 tisíc volných míst.

Problémem ovšem je, že školy ani dnes, koncem května, nemají představu, kolik studentů k nim nastoupí. Na vině je právě systém tří přihlášek, zatímco loni to byla jen jedna.

Zákon sice počítá s tím, že se musí student, který se dostane na více škol, jedné vybrané "upsat" a poslat jí takzvaný zápisový lístek. Problém ale tkví v tom, že ho může vzít kdykoliv zpátky. Třeba ve chvíli, kdy se dostane na lepší školu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Daniela Münicha: Zmatky po přijímačkách zastínily dobrý záměr

Místa jsou ještě i na gymnáziích

"Volná místa ještě máme. Spousta studentů se průběžně dostává na další školy a žebříčky se posouvají," potvrdil Aktuálně.cz například zástupce ředitele nového pražského Gymnázia Milady Horákové Miroslav Maleninský.

Co nového u přijímaček?

Největší změny ve školách

  • Počet přihlášek pro první kolo přijímacího řízení na střední školy je rozšířen až na tři. Ve druhém kole není počet přihlášek omezen vůbec.
  • Přihlášky se již nepodávají prostřednictvím základní školy, posílají se přímo škole, kam se žák hlásí.
  • Přijímací zkoušky se již nekonají v jednotném termínu a jejich časy se mohou u různých škol překrývat.
  • Úspěšný uchazeč musí vybrané škole zaslat tzv. "zápisový lístek". Pokud tak neučiní, o místo ve škole přijde. Může si ale nástup kdykoliv rozmyslet.

Škola původně obdržela zhruba devadesát přihlášek a přijala šedesát dětí. "Z těch šedesáti zatím asi čtrnáct až patnáct vzalo své zápisové lístky zpět. Nebo nám závazným způsobem sdělilo, že nenastoupí," řekl. Jeho gymnázium ještě nepatří mezi ta "zavedená" a děti podle něj raději volí ta s delší tradicí.

"V druhém kole už bychom ale chtěli třídy naplnit," podotkl Maleninský. Přihlášky gymnázium dostává.

Počítáme s více koly

Odborné střední školy a učiliště ovšem s tak hladkým průběhem nepočítají. Jsou připraveny uspořádat i více kol.

"Třídy jsme ještě nenaplnili. Přijali jsme sice všechny, co splnili podmínky našeho přijímacího řízení, tedy průměry. Ale ono jich nakonec se zápisovými lístky přišlo míň než polovina. Budou další kola," potvrdila zástupkyně pražské Střední zdravotnické školy na Ruské ulici Marie Nejedlá.

Kromě nižšího počtu dětí a zmatkům s přihláškami se podle ní u zdravotních oborů přidal ještě další důvod: Být zdravotní sestrou se nikomu moc nechce.

Nezájem o obor

"Obecně se například ví, že se náš obor před dvěma lety změnil na asistenta a absolvent smí pracovat jen pod dohledem. Jakoby to ani nebylo úplné středoškolské vzdělání. Aby mohl rozhodovat samostatně, musí si absolvent vystudovat ještě další tři roky bakaláře," vysvětlila Nejedlá.

Obor podle ní není atraktivní ani finančně.

Škola je proto ochotna otevřít třídy i tehdy, pokud se beze zbytku nenaplní. "Obyčejně vypisujeme volná místa tak, že je počet žáků ve třídě třicet, někdy až čtyřiatřicet. Třídu ale můžeme otevřít i tehdy, pokud bude mít žáků, například šestadvacet," řekla.

Na škole je stále více než sedmdesát volných míst.

Školákům tři přihlášky vyhovují

Školáci a jejich rodiče ale naopak nový systém vítají.

"Jsme klidnější. Můj syn se na všechny školy dostal bez přijímaček. O dvou jsme to přitom věděli už na začátku dubna. Mohli si už jen vybírat, kam nakonec nastoupí a kam ne," zhodnotila Kateřina Svízelová z Prahy.

Průběžně aktualizované informace o volných místech na středních školách ve všech krajích i o termínech nových přijímacích zkoušek nabízí zdarma internetové stránky Ústavu pro informace ve vzdělávání.

 

Právě se děje

Další zprávy