Praha - Žloutenkou onemocnělo od začátku letošního roku onemocnělo 1429 lidí. V době nejvyššího výskytu přibývalo až 160 nových onemocnění týdně. Minulý týden to bylo jen 45 nových případů, z toho 26 v Praze.
"Myslím si, že výskyt žloutenky typu A se v České republice postupně snižuje. Zatím máme opravdu ve většině krajů relativní klid, pouze Praha a Středočeský kraj ještě zaznamenávají výskyty," řekl ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce hlavní hygienik Michael Vít.
Jeho slova potvrzují i statistiky, podle nichž počet nových onemocnění hepatitidou typu A v posledních týdnech vytrvale klesá.
Do normálu by se podle Víta situace měla vrátit v po vánočních svátcích. "To znamená kolem ledna příštího roku," uvedl Vít.
Na počátku byli narkomané
Ve svých počátcích se nákaza šířila především mezi narkomany a bezdomovci. Ti nyní činí jen zhruba deset procent ze všech nakažených. Výrazný podíl na tom má očkování těchto rizikových skupin, které nákazu mezi sebou šířily.
"My jsme proočkovali, jestli se nemýlím, kolem tří tisíc lidí," uvedl Vít za ministerstvo zdravotnictví. Odhaduje, že celkem dostalo vakcínu kolem 12 tisíc injekčních narkomanů. Důležitou roli podle něj sehrála i krizová centra, kterým drogově závislí více důvěřují.
Zájem o očkování vzrostl i mezi běžnými občany tak, že se vakcíny proti hepatitidě A staly téměř podpultovým zbožím. V určitém období nebyly téměř k dostání a v lékárnách vznikaly pořadníky zájemců o nově dodané vakcíny.
Těch letos do Česka celkem doputuje na 270 tisíc. "Takové množství vakcín v České republice, co já pamatuji, nikdy nebylo," řekl rádiu Vít.
Teď už jsou nemocní běžní občané
Právě mezi běžnými občany se žloutenka nyní šíří nejčastěji, nejvíce nemocných je mezi dospělými ve věku od 25 do 34 let.
"Nákaza se šíří třeba mezi rodinnými příslušníky, kde jeden zdroj nakazí ostatní členy rodiny," řekla Aktuálně.cz již dříve vedoucí epidemiologického oddělení pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.
Ohniska nákazy se nepodařilo vystopovat. Jednotlivé případy podle hygieniků nevykazují žádné společné znaky.
Loni se žloutenkou typu A nakazilo jen 130 lidí, avšak do roku 2000 se roční výskyt onemocnění pohyboval kolem 1200 až 1600 případů. Rekordním byl podle Víta rok 1979, kdy hepatitidou A onemocnělo přes 30 tisíc lidí. Příčinou byly tehdy kontaminované potraviny.
Podle hlavního hygienika Víta byl rekordním rok 1979. Tehdy onemocnělo žloutenkou typu A přes 30 tisíc lidí.