Levínský: Situace je strašlivá. Počty nakažených brzy klesnou, má to ale velký háček

Martin Krepindl Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Martin Krepindl, Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
24. 11. 2021 7:03
Tento týden bude z pohledu počtu nových případů covidu-19 nejhorší. V tom dalším pak dojde ke stagnaci. Křivka pozitivně testovaných se otočí přibližně v horizontu deseti dnů. Bohužel ale bude klesat velice pomalu, což znamená, že bude stále narůstat počet hospitalizací. Současná situace je strašlivá, uvádí pro Aktuálně.cz matematik René Levínský.
Život v pandemii - matematik René Levínský o predikci vývoje počtu nakažených | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Česko se nyní podle Levínského z Centra pro modelování biologických a společenských procesů nachází ve vůbec nejhorší situaci za celou dobu pandemie. "Uvědomme si, že den po státním svátku, tedy 18. listopadu, u nás zemřelo 117 lidí na covid. Už teď umírá přes 100 lidí denně. A toto číslo se pravděpodobně minimálně ještě zdvojnásobí," podotýká matematik z institutu CERGE-EI.

Za nynějším vzrůstem počtu pozitivně testovaných podle Levínského stojí několik důvodů. Jedním z nich je i větší nakažlivost právě se šířící varianty delta. "Bude nás teď čekat něco jako anarchistický lockdown, kdy sami budeme omezovat, ať už dobrovolně, či nedobrovolně, své aktivity," upozorňuje matematik. "Dle mého pohledu a také názoru všech, kteří to seriózně modelují, se dostaneme ještě do situace horší, než která tu kdy byla," dodává.

V pondělí v Česku přibylo 14 480 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to dosud nejvyšší pondělní přírůstek od začátku epidemie. V nemocnicích je podle posledních údajů 5434 lidí s prokázanou koronavirovou infekcí, nejvíc od letošního 12. dubna.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Levínský také zmiňuje, v čem se lišíme od sousedního Rakouska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy