Hořejší zdůrazňuje, že případné komplikace po vakcínách přicházejí zpravidla bezprostředně po jejich aplikaci. "Někdy nastanou opravdu krátce po očkování. To znamená i po několika hodinách. A pak, jak už všichni vědí, můžete mít dva dny zvýšenou teplotu a musíte to pár dní vyležet," uvádí imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
"Anebo jsou některé opravdu vzácné vedlejší účinky, jako třeba Guillain-Barré syndrom, který se objevuje mnohem častěji spíše po několika týdnech po prodělání virových infekcí, ale někdy se to stává i po očkování," vysvětluje Hořejší s tím, že takové komplikace se objevují jen velmi vzácně v jednotkách případů z několika milionů očkovaných.
V Česku má ukončené očkování proti koronaviru přes 6,5 milionu lidí. V uplynulých několika týdnech podali zdravotníci přes 1,7 milionu posilujících dávek. Podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19 doposud nahlásilo přes 9300 lidí, uvádějí statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Mezi nejčastěji uváděnými komplikacemi se objevuje reakce v místě vpichu, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka nebo nevolnost. Pouze v desítkách případů lidé nahlásili příznaky jako alergické reakce či ovlivnění funkce jater nebo ledvin.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde imunolog také vysvětluje princip mRNA vakcín a vyvrací mylné informace o jejich fungování.
Fungování mRNA vakcíny zobrazuje i tato unikátní animace: