Lidské sliznice slouží jako první bariéra, která organismu dennodenně pomáhá se vypořádat s patogeny v jeho okolí. Právě kvalitní slizniční imunita může podle Koutné napomoci lehčímu průběhu onemocnění covid-19 i po setkání s vysokou virovou náloží.
"Měli jsme možnost sledovat v čase lidi, kteří se setkali s jedním přenašečem, který nakazil více lidí, a jejich průběh onemocnění se lišil. A právě to závisí na tom, v jaké kondici máte vaši první bariéru," vysvětluje Koutná, vedoucí výzkumnice Centra buněčného a tkáňového inženýrství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Slizniční imunita závisí podle vědkyně jednak na genetických dispozicích každého člověka, ale významný vliv má zejména správná životospráva. "To znamená, že sportujeme a tím pravidelně sliznice prokrvujeme. V zimním období je to třeba saunování, které má enormně kvalitní dopad na naši slizniční imunitu," uvádí Koutná, podle které může pozastavení podobných aktivit v rámci covidových opatření vést právě k oslabení obranyschopnosti člověka. Vedle toho zdůrazňuje i důležitost správného stravování a dostatku vitaminů.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.