Ruskou vakcínu Sputnik V, která momentálně prochází posuzováním Evropskou lékovou agenturou, považuje Hostomský z vědeckého hlediska za mimořádnou a nadějnou. "Gamalejův institut je prestižní pracoviště. Oni přišli s koncepcí, která je svým způsobem, bych řekl, dokonce lepší než AstraZeneca," míní Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Na druhé straně je ale podle něj důležité vzít v potaz, že v Rusku zatím vakcíny Sputnik V vyrobili jen malé množství. "Dokonce ani nenaočkovali veškerou populaci, kterou by mohli, a naopak to nabízejí jiným. Tam to politikum nemůžeme pominout," podotýká Hostomský.
Řešením by tak podle něj bylo, aby vakcínu vyráběli v jiných státech. "Teď už se nabídlo Německo, že ji budou vyrábět a samozřejmě u toho respektovat veškeré výrobní podmínky," uvádí Hostomský. "Rusové jsou výborní ve své genialitě, ale na každodenní rutinní práci už jsou méně pečliví," dodává.
Mezi největší propagátory ruské vakcíny Sputnik V patří prezident Miloš Zeman, který chce kvůli zdrženlivému postoji konec ministra zdravotnictví Jana Blatného a ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde také biochemik vysvětluje, jak ruská vakcína Sputnik V funguje.