Babiš mladší se neozývá. Hamáček ujistil: Máme celý tým na ofenzivní prověřování kauz

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 11. 2018 13:04
Vývoj v kauzách spojených s Andrejem Babišem mladším a starším komentovali v úterý před polednem nejvýše postavený policista v zemi Martin Vondrášek a ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček. Oba ujišťovali veřejnost, že se policie snaží postupovat co nejlépe, a zároveň potvrdili, že se policii nadále nedaří s Babišem juniorem spojit. Co se týče jeho otce, ze slov Vondráška vyplývá, že ho zřejmě policisté vyzvali, aby k nejasnostem ohledně svého syna podal vysvětlení.
Ministr vnitra Jan Hamáček společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem.
Ministr vnitra Jan Hamáček společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem. | Foto: Radek Bartoníček

Vyšetřování možného únosu Andreje mladšího na Krym se komplikuje. Jak vyplývá z úterního sdělení prvního náměstka policejního prezidenta Pavla Vondráška, policii se žádným způsobem nedaří s Babišem juniorem spojit. Stejně tak zatím nemá policie jasno v tom, jakou nemocí Babiš mladší trpí. "Bez odezvy," řekl Vondrášek k tomu, zda se Babiš mladší policii ozývá. 

Vondrášek zároveň zopakoval, že policie pracuje na dvou případech týkajících se Babišovy rodiny odděleně. Jedním je samotné vyšetřování možného podvodu při stavbě Čapího hnízda, druhým případem je podezření, že byl Babiš mladší zavlečený proti své vůli do ciziny. V této věci se policejní náměstek, který je nyní nejvýše postaveným policistou v zemi, protože prezident není, sešel s vedením pražské policie. 

"Byl jsem ujištěný, že na prvním pražském obvodu je tým kriminalistů, nejenom zpracovatel, který má maximální podporu v ofenzivním prověřování této věci. Byl jsem také ujištěný, že byly k dnešnímu dni provedeny úkony nutné k zajištění všech důkazních prostředků," sdělil Vondrášek.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda se tyto úkony týkají také premiéra Andreje Babiše, náměstek přímo neodpověděl, ale přesto odpověď naznačil. "Byl jsem ujištěný, že kriminalisté provedli veškeré úkony, které jsou nutné k zajištění důkazních prostředků, a to včetně výpovědí všech osob, které mohou přispět k řádnému vyšetření. A to mluvím v minulém čase," uvedl.

Ministr Hamáček k tomu přitom dodal: "Výslech probíhá tak, že je někdo k tomu výslechu předvolaný. Pak se dostaví a pak ten výslech proběhne. Čtu to tak, že provedla první úkon: dotyčné předvolala."

Premiér Babiš, který vystupuje v kauze Čapí hnízdo jako obviněný společně se synem, navštívil syna doma ve Švýcarsku ve velmi citlivé době. A to v sobotu 17. listopadu, jen dva dny poté, co Babiš mladší komunikoval s reportéry Seznam Zpráv a upozorňoval, že matka a otec jej tlačí k tomu, aby s nimi nemluvil. Ještě dříve Babiš junior reportérům na skrytou kameru řekl, že byl proti své vůli odvezený na Krym, a to v době, kdy jej policie kvůli Čapímu hnízdu vyšetřovala.

Za mě bude nestrannost, tvrdí Hamáček, který zvažuje odchod

Jan Hamáček v úterý zopakoval, že už před cestou do Švýcarska požádal Babiše seniora, aby pomohl v kontaktu mezi policií a jeho synem. Po návratu ze Švýcarska ještě Hamáček o tomto s předsedou vlády nemluvil, ale chystá se k tomu. Kromě toho státní zastupitelství prošetřuje dřívější postup policie, která v minulosti dostala od Babiše juniora e-mail, ve kterém si na zavlečení na Krym stěžoval. Policie ale věc odložila, aniž by s Babišem juniorem mluvila.

V úterý ministr vnitra i první náměstek policejního prezidenta ujišťovali, že policie se snaží postupovat co nejlépe. "Nedovedu si představit, že by se našel byť jediný policista, který by v jedné z těchto kauz nepostupoval tak, jak mu ukládá trestní řízení," prohlásil Martin Vondrášek. Podobně mluvil Hamáček. "Mohu garantovat, že pokud budu ministrem vnitra, tak policie bude mít moji absolutní podporu, aby mohla celou věc nestranně a nezávisle vyřešit," řekl.

Jestli Hamáček zůstane ministrem vnitra, stejně jako co bude s vládou a samotným premiérem, se rozhoduje v těchto dnech. Více jasno bude v pátek, kdy na návrh opozičních stran bude sněmovna hlasovat o vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Rozhodne stanovisko sociálních demokratů, kteří zatím vládu nechtějí shodit. Hamáček mimo jiné tvrdí, že v takovém případě by mohla ČSSD nahradit strana SPD Tomia Okamury a šéfem vnitra by mohl být někdo z ANO nebo třeba právě SPD. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy