Babiš mladší se neozývá. Hamáček ujistil: Máme celý tým na ofenzivní prověřování kauz

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
20. 11. 2018 13:04
Vývoj v kauzách spojených s Andrejem Babišem mladším a starším komentovali v úterý před polednem nejvýše postavený policista v zemi Martin Vondrášek a ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček. Oba ujišťovali veřejnost, že se policie snaží postupovat co nejlépe, a zároveň potvrdili, že se policii nadále nedaří s Babišem juniorem spojit. Co se týče jeho otce, ze slov Vondráška vyplývá, že ho zřejmě policisté vyzvali, aby k nejasnostem ohledně svého syna podal vysvětlení.
Ministr vnitra Jan Hamáček společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem.
Ministr vnitra Jan Hamáček společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Martinem Vondráškem. | Foto: Radek Bartoníček

Vyšetřování možného únosu Andreje mladšího na Krym se komplikuje. Jak vyplývá z úterního sdělení prvního náměstka policejního prezidenta Pavla Vondráška, policii se žádným způsobem nedaří s Babišem juniorem spojit. Stejně tak zatím nemá policie jasno v tom, jakou nemocí Babiš mladší trpí. "Bez odezvy," řekl Vondrášek k tomu, zda se Babiš mladší policii ozývá. 

Vondrášek zároveň zopakoval, že policie pracuje na dvou případech týkajících se Babišovy rodiny odděleně. Jedním je samotné vyšetřování možného podvodu při stavbě Čapího hnízda, druhým případem je podezření, že byl Babiš mladší zavlečený proti své vůli do ciziny. V této věci se policejní náměstek, který je nyní nejvýše postaveným policistou v zemi, protože prezident není, sešel s vedením pražské policie. 

"Byl jsem ujištěný, že na prvním pražském obvodu je tým kriminalistů, nejenom zpracovatel, který má maximální podporu v ofenzivním prověřování této věci. Byl jsem také ujištěný, že byly k dnešnímu dni provedeny úkony nutné k zajištění všech důkazních prostředků," sdělil Vondrášek.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda se tyto úkony týkají také premiéra Andreje Babiše, náměstek přímo neodpověděl, ale přesto odpověď naznačil. "Byl jsem ujištěný, že kriminalisté provedli veškeré úkony, které jsou nutné k zajištění důkazních prostředků, a to včetně výpovědí všech osob, které mohou přispět k řádnému vyšetření. A to mluvím v minulém čase," uvedl.

Ministr Hamáček k tomu přitom dodal: "Výslech probíhá tak, že je někdo k tomu výslechu předvolaný. Pak se dostaví a pak ten výslech proběhne. Čtu to tak, že provedla první úkon: dotyčné předvolala."

Premiér Babiš, který vystupuje v kauze Čapí hnízdo jako obviněný společně se synem, navštívil syna doma ve Švýcarsku ve velmi citlivé době. A to v sobotu 17. listopadu, jen dva dny poté, co Babiš mladší komunikoval s reportéry Seznam Zpráv a upozorňoval, že matka a otec jej tlačí k tomu, aby s nimi nemluvil. Ještě dříve Babiš junior reportérům na skrytou kameru řekl, že byl proti své vůli odvezený na Krym, a to v době, kdy jej policie kvůli Čapímu hnízdu vyšetřovala.

Za mě bude nestrannost, tvrdí Hamáček, který zvažuje odchod

Jan Hamáček v úterý zopakoval, že už před cestou do Švýcarska požádal Babiše seniora, aby pomohl v kontaktu mezi policií a jeho synem. Po návratu ze Švýcarska ještě Hamáček o tomto s předsedou vlády nemluvil, ale chystá se k tomu. Kromě toho státní zastupitelství prošetřuje dřívější postup policie, která v minulosti dostala od Babiše juniora e-mail, ve kterém si na zavlečení na Krym stěžoval. Policie ale věc odložila, aniž by s Babišem juniorem mluvila.

V úterý ministr vnitra i první náměstek policejního prezidenta ujišťovali, že policie se snaží postupovat co nejlépe. "Nedovedu si představit, že by se našel byť jediný policista, který by v jedné z těchto kauz nepostupoval tak, jak mu ukládá trestní řízení," prohlásil Martin Vondrášek. Podobně mluvil Hamáček. "Mohu garantovat, že pokud budu ministrem vnitra, tak policie bude mít moji absolutní podporu, aby mohla celou věc nestranně a nezávisle vyřešit," řekl.

Jestli Hamáček zůstane ministrem vnitra, stejně jako co bude s vládou a samotným premiérem, se rozhoduje v těchto dnech. Více jasno bude v pátek, kdy na návrh opozičních stran bude sněmovna hlasovat o vyslovení nedůvěry Babišově vládě. Rozhodne stanovisko sociálních demokratů, kteří zatím vládu nechtějí shodit. Hamáček mimo jiné tvrdí, že v takovém případě by mohla ČSSD nahradit strana SPD Tomia Okamury a šéfem vnitra by mohl být někdo z ANO nebo třeba právě SPD. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy