Živě: Do října nerozhodneme, zní z Ústavního soudu

Domácí Domácí
1. 9. 2009 20:50
Na počátku stála stížnost poslance Miloše Melčáka
Ústavní soud projednává Lisabonskou smlouvu
Ústavní soud projednává Lisabonskou smlouvu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ústavní soud nečekaně zamíchal děním na české politické scéně.

Rozhodl, že se bude zabývat stížností nezařazeného poslance Miloše Melčáka na předčasné volby a fakticky je tak odložil na neurčito.

Ve chvíli, kdy se naplno rozběhla předvolební kampaň, tak vůbec není jisté, zda Češi 9. a 10. října skutečně zamíří do volebních místností.

Dění sledujeme minutu po minutě:

20:50 - Proběhl mimořádný brífink ODS, ve které Mirek Topolánek znovu vyzval Ústavní soud, aby rozhodl o stížnosti Miloše Melčáka co nejdříve "v průběhu dní". Zopakoval, že ODS chce situaci rychle řešit a připomněl zítřejší schůzku vrcholných politiků ve středu v 11:00.

20:29 - Předseda vlády Jan Fischer poslal tiskovou zprávu, ve které oznamuje, že se vzhledem k aktuální situaci rozhodl odložit svou zítřejší plánovanou cestu do Mongolska.

20:10 - Už je jisté, že schůzka vrcholných politiků se odehraje ve středu v 11 hodin dopoledne.

19:57 - Předseda ODS Mirek Topolánek požádal prezidenta, aby na středu svolal jednání předsedů Poslanecké sněmovny, Senátu a Vlády ČR a také předsedů parlamentních politických stran. "Výsledkem tohoto jednání musí být závazek, že v nejkratším možném termínu doručí vyjádření Ústavnímu soudu k ústavní stížnosti poslance Melčáka. Tento krok je nezbytný k urychlení jednání Ústavního soudu."

19:33 - "Stížnost kolegy Melčáka vyvolala vážný problém, na který budou muset soustředit jak politické strany tak i ústavní špičky, tedy prezident," je přesvědčen místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Situace podle něj může i někomu vyhovovat, například nejsilnějším stranám. "Nepopulární rozhodnutí bude dělat úřednický vláda," řekl.

19:25 - "Ctíme rozhodnutí Ústavního soudu ČR. Doufáme, že bere na zřetel situaci země, která potřebuje ustanovit politickou vládu. Doufáme v co nejdřívější stanovení termínu voleb," prohlásil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

19:17 - "Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu vnímáme jako rozhodnutí kompetentního, vysoce odborného a skutečně nezávislého orgánu ochrany ústavnosti v České republice," míní předsedkyně Strany důstojného života Jana Volfová. "Zrušený zákon je jedním ze zmetků, které vyrobili naši zákonodárci," dodala.

19:14 - Rozhodnutí považují za nestandardní i odborníci na ústavní právo. Podle Jana Kudrny není Ústavní soud oprávněn rozhodovat o ústavních zákonech, jeho kolega Václav Pavlíček takový postup dokonce označuje za protiústavní.

18:53 - Verdikt Ústavního soudu o možném odkladu předčasných voleb do sněmovny jde podle některých poslanců nad rámec jeho pravomocí. Členové dolní parlamentní komory komentovali v anketě ČTK dnešní rozhodnutí jako "šílené" a jako "politickou kalkulaci".

18:49 - Místopředsedkyně Ústavního soudu je přesvědčena, že předčasné volby se neuskuteční v zamýšleném termínu 9. a 10. října. "Když uvážíme kroky, které budou nyní následovat, je jasné, že to do října není možné stihnout, to prostě nejde," řekla Hospodářským novinám.

18:45 - "Je to bezprecedentní situace," zhodnotil současný stav předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Zvlášť v období hluboké ekonomické krize potřebuje naše země stabilní vládu. V tuto chvíli tato země takovou vládu nemá." Veřejný zájem podle něj převyšuje nad zájmem Miloše Melčáka. "V tomto kontextu se nám rozhodnutí soudu jeví jako jdoucí proti zájmům České republiky," prohlásil Paroubek.

18:43 - Podle úřadujícího předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky by měli soudci vyslovit konečný verdikt oznámit co nejdříve. "Apelujeme na Ústavní soud, aby o stížnosti rozhodl co nejrychleji, aby nevzrostla nejistota," řekl ČTK Liška.

18:40 - "Česká republika je parlamentní demokracií, kde je vláda volených zástupců lidu, kteří o předčasných volbách rozhodli ústavní většinou, a to je víc než rozhodnutí patnácti soudců Ústavního soudu," prohlásil v reakci na rozhodnutí soudu předseda KSČM Vojtěch Filip.

18:35 - Hnutí Liberálové.cz verdikt soudu potěšil. "Věříme, že dnešní rozhodnutí posílí právní vědomí veřejnosti a úctu k pravidlům, která jsme si sami dali," napsal jejich tajemník Milan Hamerský. "První vyjádření prezidenta a předsedy ODS potvrdila jejich pokřivené chápání ústavních institucí jako služek politiků, v případě prezidenta nikomu neodpovědných!"

18:33 - Lidovci žádají podle zdrojů Aktuálně.cz demisi úřednického kabinetu Jana Fischera. Zároveň vyzývají Václava Klause, aby okamžitě začal jednat o nové vládě. Pokračují tak ve své rétorice, kdy jako jedni z mála odmítali vypsání předčasných voleb.

18:27 - Jedeme dál, oznámila Suverenita. "Nadále pokračujeme v kampani, budeme sledovat vývoj a čekat na nový termín," sdělil Aktuálně.cz její hlavní manažer Petr Hannig. "Rozhodnutí Ústavního soudu je pro nás jen dalším důkazem totální neschopnosti současné politické reprezentace, která nedokáže ani vyhlásit volby v souladu se zákonem," doplnila ho Jana Bobošíková, která je lídrem partaje.

18:04 - Úřednický kabinet, který měl Česko dovést právě k předčasným volbám, zaujme k rozhodnutí soudu stanovisko. "Bude to vyžadovat vážná politická jednání," prohlásil premiér Jan Fischer.

17:52 - Předseda ODS Mirek Topolánek označil rozhodnutí Ústavního soudu za neodpovědný krok. Podle něj může značně ovlivnit politický vývoj v zemi i řešení dopadů současné ekonomické krize. "Je také zarážející, že formulace dnešního rozhodnutí Ústavního soudu je podle právníků nejasná, nesrozumitelná a nedává další perspektivu," dodal.

17:44 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se k verdiktu Ústavního soudu vyjádří na tiskové konferenci, kterou má naplánovanou na 18:45. Z Lidového domu ovšem zaznívají slova nespokojenosti a odmítnutí rozhodnutí.

17:35 - "Moc toho dělat nemůžeme," přiznal šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Zároveň dodal, že rozhodnutí soudu vůbec nerozumí. "Ústavní zákon byl přijat jako ústavní, ústavní většinou a je součástí právního pořádku," prohlásil v České televizi.

17:12 - Rozhodnutí se nezamlouvá ani předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS). "Ústavní soud se zachoval jako třetí komora českého parlamentu, a to navíc v postavení, které je neměnitelné a neovlivnitelné," prohlásil. "Je to historicky poprvé, kdy mění rozhodnutí demokraticky zvolených zástupců v obou komorách, které o volbách rozhodly ústavní většinou."

16:55 - "Úplně jasné to není, ale je to velmi pravděpodobné," řekl v České televizi ústavní právník Jan Kysela. "Pokud Ústavní soud nerozhodne příští týden, tak ty volby v původně stanoveném termínu nejspíš nebudou," dodal.

16:41 - "Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský.

16:39 - Rozhodnutí soudu kritizuje prezident Václav Klaus. Označil je za aktivistický a bezprecedentní krok. "Jde o rozhodnutí navýsost politické, nikoli právně-legislativní," napsal v prohlášení. Čtěte více

16:35 - Ústavní soud rozhodl, že posoudí ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka, že předčasné volby porušují jeho právo na nerušený výkon funkce. A proto odsunul "vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vypsání předčasných voleb". Konání předčasných voleb 9. a 10. října je tak ohroženo, soud je totiž prozatím odsunul na neurčito.

 

Právě se děje

Další zprávy