Premiér v demisi Andrej Babiš vysvětluje svůj výrok s kůrovcem.
Vtip o kůrovci byl reakce na zdržování opozice, která nemluvila jako už tradičně k tématu, ale pořád probírala fungování vlády. Nedělal jsem si legraci z vojáků a ze zahraničních misí. Nikdy.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 1, 2018
Jednání o vládě ANO a ČSSD bude po schválení misí složitější, zní z KSČM. Dohoda o toleranci má vznikat od 11. června, hlasovat bude KSČM 30. června.
Poslanci schválili vojenské mise do Pobaltí, Afghánistánu i Iráku. Pro vyslání vojáků do zahraničí bylo 140 ze 170 přítomných poslanců. KSČM mise nepodpořila. Více v článku https://goo.gl/AqoSqg Jak kdo hlasoval?
Zveřejnil(a) KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy dne 01. June 2018
Ministryně obrany Karla Šlechtová ke schválení vojenských misí v zahraničí:
Ministryne obrany ke schválení vojenskych misi v zahraničí.... Voali mi zjejistělí diplomaté po slovech komunistu, tvrdí... pic.twitter.com/ajH0AoTA27
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 1, 2018
"Zahraniční mise sil ministerstva obrany byly, zaplaťbůh, schváleny," píše Miroslav Kalousek.
Zahraniční mise sil ministerstva obrany byly, zaplaťbůh, schváleny. Kdyby se tak nestalo, měla by ČR nekonečnou ostudu a v důsledku by to vedlo k olabení naší vlastní bezpečnosti. Vyslání nepodpořili všichni komunisté, všichni poslanci SPD a jeden pirát.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) June 1, 2018
Ministryně obrany Karla Šlechtová poděkovala poslancům, kteří podpořili komplexní mandát zahraničních operací do roku 2020.
Děkuji všem poslancům, kteří podpořili komplexní mandát zahraničních operací do roku 2020. V očích spojenců díky tomu zůstáváme spolehlivými partnery. Naši vojáci v misích plní nebojové a výcvikové úkoly. Chráníme tím ČR a Evropu před terorismem a nelegální migrací.
— Karla Slechtova (@SlechtovaKarla) June 1, 2018
Poslanci nyní diskutují o možnostech vstupu do eurozóny. Dalšími body programu jednání jsou nominační zákon, ochrana osobních údajů, změny zákona o rejstříku trestů a zákon o DPH nebo platy představitelů státní moci.
Ondřej Benešík upozorňuje na závazky k přijetí eura, které má Česká republika vůči Bruselu. "Přijde mi úsměvné, že kolegyně a kolegové, kteří chtějí pořád referenda, víceméně zpochybňují výsledek jediného celostátního referenda," uvedl. "To je právě důvod, proč jsem velmi rezervovaný k obecnému referendu."
Dokument o zahraničních misích, který poslanci právě schválili.
A ještě pro přehled - co přesne teď poslanci schválili... pic.twitter.com/0IHQraHZi7
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 1, 2018
Mise českých vojáků v zahraničí schváleny.
Uff.... Tak dlouhá a emotivní debata - a tak snadné i rychle schválení... Mise českých vojáků v zahraničí právě schváleny... pic.twitter.com/MkmuwdG0Tx
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 1, 2018
Poslanci začali v prvním čtení projednávat bod o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii.
Poslanci schválili zahraniční mise. Pro bylo 140, proti 29, a to z SPD Tomia Okamury a KSČM.
Kromě Pobaltí a Afghánistánu se budou čeští vojáci v letech 2019 a 2020 účastnit misí například v Kuvajtu, Iráku, Mali, Chadu, kosovu nebo na Sinajském poloostrově.
Poslanci budou hlasovat o všech misích dohromady. ODS požadovala, aby se o misích v Pobaltí a Afghánistánu hlasovalo nyní a o zbytku až poté, co vláda získá důvěru.
"Tak tady můžeme opravdu dojít ke střetu," řekla Šlechtová na adresu Černochové, která jí připomněla článek z médií.
"Chce se mi něco říct, ale neřeknu to. Schůze byla hutná, nebyla krátká, a možná bychom mohli přistoupit k hlasování," okomentoval rozpravu ministr zahraničí Stropnický.
"Paní ministryně si ty problémy dělá sama," řekla Jana Černochová (ODS) směrem k ministryni Šlechtové. Vyčetla jí, že se zásadní informace dozvídá z médií, a nikoliv na výboru.
Jan Farský ze STAN upozorňuje na to, že se Česká republika při vstupu do NATO zavázala dávat do kolektivní obrany 2 % svého HDP, v současnosti dává ale pouze kolem 1 %. "Vyslání našich vojáků na zahraniční mise je u našich spojenců velmi pozitivně vnímán," řekl Farský. Problémy podle něj vyvolává současnou situaci to, že premiér v demisi Babiš hledá podporu u komunistů.
Miroslav Kalousek z TOP 09 prohlásil, že bez zahraničních misí by Česká republika vůbec nevznikla a že jsou potřebné i nadále. "Všechny naše mise výrazným způsobem zvýšily zahraniční prestiž ČR," uvedl.
"U Vilniusu či Rigy naši vojáci hájí i svobodu u nás doma," říká poslanec KDU-ČSL Bartošek.
Rozhodujme tak, jako bychom tam posílali své syny a dcery, a možná i na smrt, vyzval Zaorálek.
"Do budoucnosti představuje Afrika velmi zásadního partnera i problém pro Evropu," řekl Zaorálek a zdůraznil africké mise a vyjádřil skepsi k misi v Afghánistánu.
Zaorálek zdůraznil, že rozhodnutí o misích vyžaduje vrcholnou politickou debatu. Zároveň zdůraznil rozdíl mezi politickou debatou od politikaření.
"Já ty mise chápu jako to 'svítit a topit'," začal svou řeč Lubomír Zaorálek.
Pirát Mikuláš Peksa vyzývá ke schválení mise v Pobaltí.
"Musíme odmítnout iluzi, že jsme mostem mezi Východem a Západem, nic takového neexistuje. Jsme součástí Evropy," říká Lipavský. "My podpoříme hlasování o misích, protože je to klíčová věc pro směřování naší země," dodal.
Mise v Pobaltí jsou pro nás klíčové, musíme pobaltským státům ukázat, že za nimi stojíme, říká Lipavský.
Mikuláš Peksa vyzval poslance, aby mise schválili.
"Nemá smysl někam posílat vojáky, aniž by se ta země stabilizovala," říká pirátský poslanec Jan Lipavský. Pro bezpečnost Česka je klíčové, aby naši sousedi byli dobrými partnery, dodává.
"Pokud mandát misí nebude schválen neuvěřitelně nás to poškodí v očích zahraničních partnerů," řekl Jan Lipavský.
"Kdokoliv říká: nechme povídání a pojďme hlasovat, dělá chybu. To není poslanec, který myslí, to je poslanec, který spěchá," prohlásil Bohuslav Svoboda.
"Není normální, že vláda nemá důvěru. A na to dlouhodobě upozorňujeme. Tak to je jádro pudla té naší debaty," řekl Zbyněk Stanjura.
"Ta debata, co tady běží, zdaleka není o misích," vzkázal Pavel Kováčik šéfovi ODS Fialovi "Nenecháme se vtahovat ani do vlády, ani do ničeho jiného," dodal.
Přidali jsme v minulé vládě armádě peníze, ale proti vůli tehdejší ministra financí Babiše a někdy i ministra obrany Stropnického, řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
Také lidovec Bartošek vyzývá poslance, aby už mise schválili.
"Chováte se ke mně neskutečným způsobem," vyčetla Černochové Šlechtová.
"Paní ministryni nemusí nikdo zesměšňovat, paní ministryně se zesměšní sama," vzkázala Černochová a připomněla fotku "psíka na hrobě Neznámého vojína" nebo komentář na sociálních sítích, že legionáři z první světové války bojovali proti Adolfu Hitlerovi.
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) ostře reaguje na vystoupení Jany Černochové z ODS. "Neměla byste mě neustále takovým způsobem zesměšňovat," vyzývá.
Markéta Pekarová Adamová: "Zahraniční mise škrtat nesmíme."
Zahraniční mise škrtat nesmíme. Je to to nejmenší, co můžeme jako spojenci udělat. Pobaltské státy mají oprávněnou obavu z rozpínavosti Ruska a je naší povinností jim pomoct. Komunisté se vždy snažili rozbít naše západní spojenectví a o nic jiného jim nejde ani teď.
— Markéta Adamová (@market_a) June 1, 2018
"Zahraniční politika musí být shodou všech členů vládní koalice," zdůraznila Černochová.
Lidovci reagují na vystoupení premiéra v demisi.
Naše odpovědnost vůči našim vojákům a spojencům je spojenana @AndrejBabis s kůrovcem. Trapný a nepatřičný pokus o vtip. V takto vážné věci opět projevil svoji nezodpovědnost.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) June 1, 2018
Černochová zdůraznila, že ODS považuje zahraniční obranu za jednu ze svých priorit.
Jana Černochová z ODS podotýká, že mise neprošly výborem kvůli tomu, že na jednání nepřišel poslanec ANO Hájek.
Černochová komunistům připomněla, že v roce 2007 strana KSČM požadovala o misích hlasovat odděleně, což nyní vyčítají ODS.
"Jestli dáváte na roveň svou tiskovku k rozpočtu a životy našich vojáků, tak pro mě vaše tiskovka neznamená nic. Měl byste tu být," vyzval lidovec Bartošek Babiše, který mezitím opustil sál.
"V porovnání s vám jsou komunisti demokrati," vzkázal Bartošek Babišovi, který odešel ze sálu.
"Je důležité kdo to předkládá a s jakou legitimitou," řekl Kalousek s tím, že pro návrh bude strana hlasovat jen proto, aby dostáli závazkům svých partnerů.
"Vy tady nevedete debatu o misích, ale politickou debatu o vládě v demisi," kritizoval Babiš. "Proč nechcete hlasovat pro ty mise? Já jsem navštívil naše vojáky," řekl Babiš a zdůraznil, že obraně zvýšil rozpočet o 20 miliard. Premiér v demisi vyzval poslance, aby o misích hlasovali hned. "Máme tiskovku k rozpočtu," řekl.
"Opravdu nechápu, kde berete tu drzost a vzpupnost zlehčovat a dělat si legraci ze současné situace, protože je to vaše osoba, vaše trestní stíhání, kvůli kterému tady ještě nemáme vládu s důvěrou a vedeme tady tuhle diskusi. Vy držíte půl roku celou zemi jako rukojmí a když z odpovědnosti vůči našim zahraničně-politickým závazkům změníme své stanovisko, tak si z toho ještě děláte legraci? Styďte se!" vzkázal Babišovi Kalousek.
"Asi jste si nevšiml, ale řešíme tady mise našich vojáků, kteří budou nasazovat životy za naše bezpečí. Je mi za vás hanba," reagoval na Babišovu řeč lidovec Jan Bartošek.
"Za to, že je tady kůrovec a málo prší, může Putin," vtipkuje komunista Kováčik.
Až budeme mít důvěru, nebude tu kůrovec a bude pršet, žertuje u pultíku premiér v demisi Andrej Babiš. "My se těšíme, že tu důvěru dostaneme," dodal premiér.
"Jsme připraveni pro předložený materiál hlasovat a podpořit ho," řekl Miroslav Kalousek s tím, že pro postoj ODS má pochopení a vychází z politické logiky.
"Mě je smutno z přístupu ODS. ODS využívá naše vojáky jako rukojmí," řekl Josef Hájek. "Je mi za vás hanba," dodal.
"Všechny kolegy prosím, aby pro návrh hlasovali. Ne že by mi současná vláda nešla na nervy, strašně mi jde na nervy. Mám dojem, že každý den ztrácí něco ze své legitimity," říká čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Přesto je podle něj třeba hlasovat pro to, aby vojáci mohli odjet do misí.
"Nevydíráme a nenecháme se vydírat," hřímal Kováčik.
"My komunisté budeme hlasovat v souladu s naším programem a nezklameme naše voliče," říká Kováčik.
Kováčik poblahopřál dětem ke Dni dětí.
"Mise v Pobaltí a v Afghánistánu podpoříme hned," řekl Fiala s tím, že o ostatních misí by měla hlasovat až vláda s důvěrou. Zároveň Fiala dodal, že ODS je i tak rozhodnuta všechny mise podpořit.
Návrh na podporu vojenských misí předložila vláda, která na takové věci nemá mandát a která se v PS opírá o tekutou většinu s extrémy z obou stran. Pro ODS je zájem státu nad vším. Proto budeme pro mise hlasovat - buď alespoň pro ty bezodkladné, anebo pro všechny en bloc.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 1, 2018
"Hluboce nás znepokojuje, kam až nechalo hnutí ANO dojít politickou situaci. Komunistická strana začala zasahovat do zahraniční politiky státu. V tuto chvíli se můžeme jen dohadovat, kam až je ochotné hnutí ANO ustupovat," říká šéf ODS Petr Fiala.
"Návrh na vyslání do misí předkládá vláda, která podle našeho názoru takovou věc nemá dělat," řekl šéf ODS Petr Fiala.
"Měli bychom spojeneckým závazkům dostát se ctí," uzavřel svou řeč Stropnický.
"Tak to se těšíme na to hlasování… Uvidíme, kdo si to skutečně myslí," píší lidovci.
Začíná se jednat o zahraničních misích české armády. Tento bod jsme prosadili na dnešní jednání. Podle @stropnickym musíme být důvěryhodným partnerem v NATO a EU. Tak to se těšíme na to hlasování... Uvidíme, kdo si to skutečně myslí. #zahranicnimise
— KDU-ČSL (@kducsl) June 1, 2018
"Věřím že sněmovna mandát schválí," řekl Stropnický. Návrh je podle něj předložen s předstihem i proto, aby se vojáci stihli do misí připravit.
"Jsem přesvědčen, že Česko musí dokázat, že je důvěryhodným a předvídatelným státem," řekl na úvod Stropnický. "Chceme se podílet na posilování kolektivní obrany Aliance a pomoci při ochraně vzdušného prostoru v Pobaltí," řekl Stropnický.
K řečnickému stolku přichází ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO).
Podle Šlechtové schválení dokumentu povede k posílení bezpečnosti země a zajišťování mezinárodní bezpečnosti. "To činí z Česka důvěryhodného partnera pro ostatní státy," dodala Šlechtová.
Priority jsou podle Šlechtové navýšení počtu vojáků na žádost vedení NATO, partnerů a zároveň v rámci EU nebo OSN. Objem prostředků je v roce 2018 je vyčíslen na 2,11 miliard korun.
"Navrhuje částečné navýšení počtů vojáků od poloviny roku 2018 v Afghánistánu, Iráku a Mali," řekla ministryně obrany Karla Šlechtová s tím, že to reflektuje spojenecké závazky vůči NATO, EU i OSN.
Poslanci vyslovili souhlas s vládním návrhem zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních. Druhý bod byl ukončen a poslanci začali debatovat o zahraničních misích.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán návrh podpořil.
Se senátním návrhem zákona o Ústavním soudu o odpovědnosti za přestupky poslanci souhlasili. Pro návrh hlasovalo 144 poslanců.
Poslanci přešli k druhému bodu programu a tím je vládní návrh zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních.
Poslanci si schválili pořad schůze. Prvním bodem je novela o Ústavním soudu. Bod zahraniční operace je na program zařazen jako třetí v pořadí.
Po problémech s hlasovacím zařízením dopadlo testovací hlasování dobře.
Kvůli problémům s hlasovacím zařízením přerušil předseda sněmovny Radek Vondráček schůzi do 9:35.
Podle Babiše KSČM nemá problém s posílením misí české armády v Mali, v Iráku a v Afghánistánu. V programovém prohlášení vlády podle něj naopak nebude posilování mise v Pobaltí, která komunistům vadí, ale zachování již schváleného počtu.
KSČM kritizovala návrh vládního prohlášení chystaného kabinetu ANO s ČSSD kvůli závazku posilovat české zahraniční mise. Babiš uvedl, že o formulaci ještě jednal s předsedy KSČM a ČSSD Vojtěchem Filipem a Janem Hamáčkem. "KSČM nemá, jak jsem to pochopil, problém s navyšováním našich vojáků v Iráku, v Mali a v Afghánistánu," řekl Babiš. V Pobaltí by se podle něj počet vojáků neměl nyní měnit. Mandát pro armádu v Pobaltí platí do konce ledna 2019.
S některými zahraničními misemi mají naopak problém komunisté, kteří mají podporovat případnou vládu ANO a ČSSD, proto nechce premiér v demisi Andrej Babiš jejich postoje přehlížet.
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová zvažuje, že se Česko přidá i k misi OSN v Libanonu.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství ze sněmovny. Poslanci mají v pátek jednat o zahraničních misích české armády.
Momentka z oběda v Lánech.
Tradiční přátelské setkání v Lánech. Pan prezident u příležitosti pracovního oběda přivítal premiéra Andreje Babiše. pic.twitter.com/fcB8kaxCT5
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 31, 2018
Komentář Jana Lipolda: Slušní poslanci zastavili provokování prezidenta. Bingo demokracie!
"Konkrétní jména jsme neřešili, já sám ani v tom nemám jasno," odpověděl Babiš na dotaz, jestli se se Zemanem bavil o Miroslavu Pochem, kterého sociální demokracie nominuje na post ministra zahraničí.
Babiš předpokládá, že vláda by o důvěru mohla požádat po 10. červenci.
"Nervozitu necítím," řekl Babiš na otázku o stranickém referendu v ČSSD. "Chci mít to martyrium za sebou, abychom mohli pracovat."
Prezident jmenuje Andreje Babiše podruhé premiérem 6. června. Předseda vlády v demisi to řekl po jednání se Zemanem v Lánech.
Andrej Babiš dokončil jednání s prezidentem Milošem Zemanem a hovoří o výsledcích schůzky.
Mezitím dorazil do Lán na pracovní oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici budou jednat o ustavení nové vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Zeman už dříve slíbil, že Babiše podruhé jmenuje premiérem ještě před vyhlášením výsledků referenda ČSSD o vstupu do koalice s ANO, tedy do poloviny června.
Schůze je přerušená do 14:30. Pak budou následovat interpelace.
Karel Schwarzenberg rozvířil atmosféru v sále poznámkou, že Česká republika se dávno zavázala přijmout euro. "Bohužel se ale řídíme radou dobrého vojáka Švejka: Měli jste jim to odpřísáhnout a pak se na to vy…," dodal Schwarzenberg.
Opozice vyčítá vládě, že chce přistoupit k fiskálnímu paktu o rozpočtové odpovědnosti a sama ani v časech hospodářského růstu není schopná předložit vyrovnaný rozpočet.
"My jsme proti zadlužování," uvedl předseda poslanců SPD Radim Fiala. Podle něj ale Evropská unie dělá opak, zavedla podle něj "dotační socialismus". "Brusel chce totální kontrolu nad rozpočtem. Fiskální pakt je cesta, jak ČR donutit k přijetí eura. o tom byla ale měli občané rozhodnout v referendu."
Na programu sněmovny je první bod programu: fiskální pakt.
Poslanci návrh debatovat o tom, kdo přišel v kolik hodin do práce nakonec raději odmítli.
"Jak můžeme hlasovat o tom, že schůze byla zmařena, když je jen přerušena," ptají se poslanci ODS.
"Tak si to nastudujte, pane Faltýnek," parafrázuje pirátský poslanec Michálek oblíbenou výzvu premiéra Babiše. "Nikoho neoslovujte, jedině prostřednictvím předsedajícího,"napomíná ho Vojtěch Filip.
ANO, SPD, ČSSD a KSČM zamítly i lidovecký návrh.
Bohužel poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM odmítli náš návrh, abychom dnes na jednání probíhající schůze zařadili projednání kauzy Novičok a rozporných výroků pana prezidenta a pana premiéra. Naši občané i zahraniční spojenci si zaslouží jasné vysvětlení výroku pana prezidenta.
— Marian Jurečka (@MJureka) May 31, 2018
Poslanec Pirátské strany Michálek je proti, aby byl takový bod s hodnotícím názvem zařazen.
Debata ve sněmovně se točí okolo návrhu poslance ANO Josefa Hájka Zmaření konání 14. mimořádné schůze svolané ve věci novičoku z důvodu absence poslanců ODS, TOP 09, KDU - ČSL, STAN a pirátů.
Poslanci schválili jako první dnešní bod jednání rozpravu o fiskálním paktu. Návrh KDU jednat o novičoku byl znovu zamítnut.
"Dobře, pokud takto chcete jednat, navrhuji bod: Přítomnost jediného poslance hnutí ANO," reaguje na návrh poslance Hájka předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Poslanec Josef Hájek z hnutí ANO navrhuje bod Zmaření konání mimořádné schůze na téma novičok ze strany ODS, STAN, TOP 09, KDU a Pirátů. Vyčítá stranám, které chtěly projednat kauzu novičok, že jich ráno bylo pouze 39. "Někteří prostě nepřišli do práce," uvedl Hájek. "My jsme se nepřihlásili schválně, abychom ukázali, kolik z vás srdcově bojuje za tuto kauzu."
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek:
obstrukce mimořádné schůze k Novičoku nepřihlášením se do systému se ANO, SPD, KSCM a CSSD nepovedla. Navrhl jsem nový bod a řekneme si stejně, co jsme chtěli. Jen o hodinu déle. A připomeneme si rozpor mezi slovy a činy předsedy sněmovny za ANO
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) May 31, 2018
Předsedající Vojtěch Filip se snaží rozpravu o novičoku vrátit zpět k tématu programu sněmovny. "Co navrhujete za bod," ptá se řečníků.
"Lidé se mě ptají, jak to tedy je, jsou znejistěni," přesvědčuje poslance Marián Jurečka. "Vyjádření by zasloužili i naši spojenci."
"Není to zbytečné. Má to vliv na naší bezpečnost," hájí schůzi o novičoku předseda KDU Pavel Bělobrádek. "Jsme z pozice opozice připraveni podpořit stanovisko premiéra této země."
"Nechováte se jako gentlemani, nedáváte menšině možnost se vyjádřit," vyčítá ANO, KSČM a SPD předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.
Sněmovna návrh hlasováním odmítla.
Piráti navrhují stávající schůzi přerušit a vrátit se ke schůzi k novičoku.
"To, co se tu odehrálo, standardní není," myslí si předseda ODS Petr Fiala. "Měl jste přerušit schůzi na deset minut. Takto se mi to jeví, jako že to byla strategie o které jste věděl," hovořil Fiala k předsedovi sněmovny Vondráčkovi.
Předseda sněmovny Vondráček hájí svůj postup, kdy mimořádnou schůzi o novičoku rozpustil. Navrhuje stranám, aby se sešly a dohodly další postup.
Šéf ODS Petr Fiala: "Dnešek není prohrou opozice, ale ostudou parlamentní většiny ANO, SPD,KSČM a ČSSD."
Dnešek není prohrou opozice, ale ostudou parlamentní většiny ANO, SPD,KSČM a ČSSD. Přestože bylo v sále dostatek poslanců, tak se poslanci parlamentní koalice ANO, SPD, ČSSD a KSČM nepřihlásili a nedovolili tak přistoupit k zahájení mimořádné schůze k novičoku.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 31, 2018
"Někteří jsou tady nevědomě součástí ruské propagandy, někteří vědomě," uvedl Zbyněk Stanjura.
Jednání sněmovny k novičoku mělo sloužit k pomlouvání prezidenta Miloše Zemana, proto se komunističtí poslanci nepřihlásili a přispěli k tomu, že úterní schůze nebyla usnášeníschopná. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Odmítl kritiku pravicové opozice, že se nepřihlášení poslanci dopustili obstrukcí, podle něj jsou obstrukce součástí politické práce.
"Klub KSČM neměl zájem na tom, aby pod jiným názvem probíhala schůze, která má sloužit pouze k pomlouvání prezidenta republiky," řekl Filip. Prohlásil, že mimořádná schůze by měla být označena cílem, jakého chtějí dosáhnout ti, kdo ji svolávají.
Odmítl kritiku za obstrukce. "Obstrukce je součást politické práce, myslím si, že jsme ji tady zažili za ta léta ve sněmovně různým způsobem z různých politických stran. ODS se nemůže divit, nebo TOP 09, za to, jak se chovala v minulosti, že jejich nápady nepodporujeme," řekl Filip.
Šéf pirátů Ivan Bartoš: "Nepřiznaná koalice ANO + SPD + KSČM zablokovala mimořádnou schůzi k novičoku."
Nepřiznaná koalice ANO + SPD + KSČM zablokovala mimořádnou schůzi k novičoku. Její poslanci se nepřihlásili a učinili tak Sněmovnu neusnášeníschopnou. Ta samá koalice porušila předchozí slib z grémia a neumožnila sněmovně bod “novičok” projednat v řádném jednání. pic.twitter.com/hIRKqizpsW
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) May 31, 2018
Poslanec KSČM Leo Luzar odmítá znovu diskusi o novičoku na jednání sněmovny zařadit. "Je to humbuk."
"Potlach na jednom televizním kanálu není možné označit za projev. Tam on s bohorovností sobě vlastní řekl, že se novičok u nás vyráběl. V rozporu s premiérem, s ministrem zahraničí, se stanovisky zpravodajských služeb," vrátil se Zbyněk Stanjura k momentu, který podle něj kauzu odstartoval.
Diskuse o novičoku ve sněmovně probíhá od deseti hodin. Neděje se tak oficiálně, ale v rámci diskuse o pořadu schůze.
"Kdy tedy ta schůze bude pokračovat," ptá se šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předseda sněmovny Radek Vondráček odložil ráno schůzi o novičoku na neurčito. "Nikdo s námi ale nediskutoval," dodal Stanjura.
Miroslav Kalousek se diví, že poslanci, kteří schválili zprávu sněmovní komise o novičoku, ji teď nechtějí odhlasovat na plénu. "Nový čas, nové zvyky."
Poslankyně Helena Válková z hnutí ANO odmítá diskutovat o novičoku ve sněmovně. "Usnesení, že novičok nebyl nikdy na našem území vyráběn nebo testován, žádný rozumný poslanec nemůže přijmout. To není v naší kompetenci," řekla poslancům Válková.
Místopředseda STAN Vít Rakušan:
Nevím, jak mám dostát své zákonné povinnosti informovat sněmovnu o závěrech Stálé komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství, když není jednání sněmovny na toto téma umožněno? Stejně jsem řekl, co jsem k celé kauze říci chtěl.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 31, 2018
"I sněmovní matadoři se podivovali nad tím, co se tady ráno stalo. Já nevím, my jsme tady předtím nebyli. Řada lidí přišla do práce, ale asi nemakala nebo si zapomněla zasunout kartičku," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš. Podle něj je právě sněmovna suverén, který může kauzu uzavřít. "Nechápu, v čem je kromě servility k prezidentovi Zemanovi, ten blok. Proč bychom tomu nemohli dvě hodiny věnovat," uvedl Bartoš.
"Pojďme si vyslechnout vyjádření a tuto věc uzavřít," vyzval šéf pirátů Ivan Bartoš.
I předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzývá sněmovnu, aby přijala usnesení, že se v Česku nevyráběl a netestoval novičok. "Česká veřejnost i naši spojenci si to zaslouží a usnesení sněmovny má správnou váhu," uvedl Kalousek.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek navrhuje jako první bod znovu projednání kauzy novičok. "Měli bychom prodiskutovat rozpory v prohlášeních premiéra a prezidenta, i když vycházeli ze stejných dokumentů."
Tak pokud si #ANO myslelo, že se o bezprecedentním chování M. Zemana v kauze NOVIČOK bude v PS mlčet, tak spletlo. #kdu navrhuje bod na schůzi a debata přednostních práv poběží o hodinu později. 1:1
— Marek Výborný (@MarekVyborny) May 31, 2018
Nový způsob, jak se vyhnout nepříjemné diskusi, píše Markéta Adamová z TOP 09.
Nekecáme, makáme. Poslanci ANO, SPD, KSČM i ČSSD ve sněmovně byli, “jen” se nepřihlásili do hlasovacího zařízení. Nový způsob, jak se vyhnout nepříjemné diskusi. Foto instagram @DominikFeri pic.twitter.com/eeJiasTV7T
— Markéta Adamová (@market_a) May 31, 2018
ANO zablokovalo jednání o novičoku, píše pirátský poslanec František Elfmark.
Novinka ve sněmovně. Díky nepřihlášení se, hnutí ANO zablokovalo jednání o Novičoku. Tak se maká.
— František Elfmark (@ElfmarkF) May 31, 2018
"Přestože opticky v sále byly minimálně dvě třetiny poslanců, tak přihlášeni byli velmi málo. A tím pádem Poslanecká sněmovna neměla kvorum k tomu, aby mohla jednat. Ale jak říkám: nebylo to tím, že by nebyli přítomni poslanci, ale tím, že se nepřihlásili," řekl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Předpokládá, že všichni poslanci, kteří požádali o svolání mimořádné schůze k případu novičok a v sálu se nacházeli, přihlášeni byli.
Poslanci ve sněmovně fyzicky byli, nepřihlásili se ale ke svým hlasovacím zařízením, a tak sněmovna nemohla jednat.
Poslanci ve sněmovně prokazatelně byli, řada se jich jen prostě nepřihlásila, takže mimořádná schůze k Novičoku spadla pod stůl.
— Jan Tvrdoň (@jantvrdon) May 31, 2018
Via Instagram @DominikFeri https://t.co/t0BRLlptWH pic.twitter.com/KLabcZ1O42
Poslanec ODS Marek Benda poukázal na to, že někteří poslanci přišli, ale nepřihlásili se. Kritizuje šéfa sněmovny Vondráčka, že jednání přerušil a odmítl tuto situaci řešit. Pak Benda požádal o přestávku na jednání klubu do 10 hodin.
Komunista Zdeněk Ondráček se jasně postavil proti projednávání bodu o novičoku. "Mimořádná schůze k Novičoku, kterou vyvolali poslanci DemoŽumpy, má být jen další snahou diskreditace pana prezidenta Zemana. Jasně to budou dokazovat nacvičená rétorická vystoupení demopolitiků s přednostní pravém," napsal Ondráček na Facebooku a dodal: "Rozhodl jsem se proto, že nebudu dělat publikum demožvanilům a v jednacím sále nebudu přítomen až do okamžiku hlasování o programu. Pak budu hlasovat proti. Věřím, že program schválen nebude a Novičok se definitivně stane další smutnou historií české politické scény roku 2018."
Podle šéfa poslanců TOP 09 jde o nový trik ANO, SPD a KSČM.
Mimořádná schůze k Novičoku : Poslanci ANO, SPD, KSČM a ČSSD nasadili nový a bezprecedentní chvat - nepřihlásili svou přítomnost, tudíž nebyla sněmovna usnášeníschopná a schůze byla přerušena na neurčito, t.j. navždy. Hrůza z pravdy zjevně probouzí mimořádnou kreativitu.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) May 31, 2018
V 9 hodin měla začít mimořádná schůze ke kauze novičok, poslanců se ale sešlo jen 34, sněmovna proto nebyla úsnášeníschopná. "Vzhledem k tomu, že kvórum není zdaleka naplněno, mi nezbývá než přerušit schůzi na neurčito," prohlásil předseda sněmovny Radek Vondráček.
Pro vyřazení bodu o výrocích prezidenta Miloše Zemana k údajné výrobě jedu novičok v Česku minulý týden společně hlasovali poslanci ANO, KSČM a SPD. "Koho zajímá novičok? Podle mě to ani lidé nevědí," argumentoval premiér v demisi Andrej Babiš.