Koho zajímá novičok? Lidi to ani nevědí, vysvětlil Babiš, proč s SPD a komunisty odmítli kauzu řešit

Domácí Markéta Šrajbrová Domácí, Markéta Šrajbrová
24. 5. 2018 14:55
Pro vyřazení bodu o výrocích prezidenta Miloše Zemana k údajné výrobě jedu novičok v Česku společně hlasovali poslanci ANO, KSČM a SPD.
Premiér v demisi Andrej Babiš.
Premiér v demisi Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Poslanci se v úterý měli zabývat výroky prezidenta Miloše Zemana o údajné výrobě jedu novičok v Česku. Návrh ale smetli poslanci ANO, KSČM a SPD. Premiér v demisi Andrej Babiš ve čtvrtek krok svých zákonodárců vysvětloval tím, že kauza už lidi nezajímá.

"Nevím, proč bychom měli znovu řešit novičok. Včera jsem se ptal ČSSD, proč o tom chce diskutovat. Koho zajímá novičok? Podle mě to ani lidé nevědí. My máme v prostoru stále plno fake news. Ta Marakeš. Česká televize ráno hlásila, že Metnar něco podepsal. No nic nepodepsal. Já jsem dneska lídr protiimigrantské agendy v Evropě," řekl Babiš na dotaz Aktuálně.cz ve čtvrtek po jednání s řediteli nemocnic.

Vyřadit tento bod z programu navrhl komunista Leo Luzar. Poslanci ANO to podpořili, přestože ČSSD kromě Jaroslava Foldyny hlasovala proti. Stalo se tak v době, kdy probíhá vnitrostranické referendum sociálních demokratů o tom, zda mají vstoupit s hnutím ANO do vlády.

Odpůrci spolupráce přitom často argumentují tím, že ANO po vyslovení důvěry bude své koaliční partnery obcházet právě pomocí hlasů SPD a KSČM. Tyto strany již přes odpor zbytku sněmovny řadu věcí prosadily. Společnými silami například znemožnily schůze týkající se personálních změn či situace v GIBS.

"Včera jsem se ptal ČSSD, proč chce řešit novičok a proč nepodpořili náš návrh o státní službě. Vy se tu stále snažíte opakovat, že je tu nějaká mašinerie. Občas se hlasuje tak, občas onak. Žádná mašinerie není a my jsme ve vládě proto, abychom pracovali a měnili věci," odpověděl Babiš na otázku, zda ho nemůže společné hlasování s SPD a KSČM poškodit v očích sociálních demokratů.

Poslanci se na schůzi chtěli věnovat prezidentovým slovům o výrobě novičoku v Česku. Zeman na začátku května řekl, že podle Vojenského zpravodajství se tu skutečně tento jed vyráběl.

Jeho vyjádření okamžitě využil Kreml ke zpochybnění britského obvinění, že Rusko novičokem otrávilo dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Prezidentovo vyjádření popřel Babiš a po debatě s tajnými službami také sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor.

Poslanci se ale kauzou budou zabývat i přes nesouhlas ANO, SPD a KSČM. Příští čtvrtek se sejdou na mimořádné schůzi, návrh podepsalo 55 poslanců z klubů TOP 09, ODS, pirátů, STAN a KDU-ČSL. 

"Pan prezident svým výrokem těžce poškodil Českou republiku ve prospěch ruské propagandy, když tvrdil, že něco takového bylo u nás vyráběno. Nebylo a Poslanecká sněmovna jako nejvyšší ústavní autorita by něco takového měla jasně říct," řekl k tomu šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy