Poslance čeká spor kvůli nasazení vojáků v Pobaltí. Komunisté nesouhlasí s posílením misí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 6. 2018 8:41
Lidovečtí poslanci se pokusí na páteční schůzi prosadit usnesení senátorů, kteří letos 17. května schválili posílení českých vojenských misí v Afghánistánu, Iráku, Mali a Pobaltí.
Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš.
Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Páteční poslanecký spor se netýká jen posílení české vojenské mise v Pobaltí. Z výsledku jednání bude patrné i to, jakou zahraniční politiku chce dělat premiér v demisi Andrej Babiš, který spoléhá na podporu komunistů. Ti jsou však proti misi v Pobaltí.

Babiš se pokusil tento problém odsunout tvrzením, že zatím není třeba o pobaltské misii hlasovat, protože do roku 2019 tam může zůstat nynější mise. Jenže především lidovci hlasování chtějí prosadit. Argumentují tím, že je vhodné mandát mise prodloužit na delší období a navíc navýšit také počet vojáků v souladu s požadavky NATO, jehož jsme součástí.

Poslanci budou mít na stole usnesení, které před několika dny schválili senátoři. Česko by mělo ještě letos podle návrhu vyslat do Iráku, Afghánistánu a Mali až o 275 vojáků víc. Příští dva roky by se armáda měla podílet na stejných misích jako nyní a ve druhé polovině roku 2019 by navíc měli vojáci střežit vzdušný prostor nad Pobaltím, a to v počtu do 95 příslušníků.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek varuje, že není možné, aby premiér Babiš v takto důležité věci ustupoval komunistům. "Odmítáme, aby zahraniční mise byly otázkou nějakého handlu mezi hnutím ANO a komunisty. Je to otázka našeho bezpečí, a to je priorita. Není možné vyčkávat do konce roku a potom říct: A nyní pojedete do zahraničí. Je to zodpovědnost vůči našim vojákům, aby měli čas se na ty mise připravit," tvrdí Bartošek.

Zatím není jasné, jestli lidovce podpoří ODS. Ta sice podporuje mise stejně jako lidovci, jenže chce, aby o nasazení vojáků v zahraničí rozhodovala až vláda s důvěrou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy