Praha - Povodňová situace v Česku se pomalu uklidňuje. Během pondělí sice přívalový déšť přinesl na několika místech bleskové povodně, v úterý ale déšť postupně ustával.
Jednotlivé kraje škody po záplavách odhadují na stovky milionů až miliardy korun. Největší škody zatím hlásí Ústecký kraj, a to více než tři miliardy.
Některé regiony ale ještě konečný účet nestanovily nebo předpokládají, že se odhady později zvýší. Pojišťovny mají podle dnešní ankety ČTK nahlášeno několik desítek tisíc škod v objemu přes dvě miliardy korun, nejvíce ze středních Čech.
V Ústeckém kraji podle prvních odhadů hejtmanství překročí škody tři miliardy korun. Například prvotní náklady na úklid, svoz odpadu a čerpání vody odhadl krajský úřad na 343 milionů. Jen v Ústí nad Labem magistrát předběžně odhadl škody na 2,2 miliardy.
Hlavní město republiky tještě celkovou míru škod nezveřejnilo. Ovšem například jen na vodárenské infrastruktuře a kanalizaci v Praze přesáhnou škody podle prvního odhadu Pražských vodovodů a kanalizací miliardu korun. Škody na pražských silnicích odhadla Technická správa komunikací v pondělí na desítky milionů korun. Částka ale bude zřejmě ještě stoupat.
Řeky už výrazně stoupat nebudou
Český hydrometeorologický ústav už nepředpokládá žádný další významný vzestup řek, hladiny se mohou zvýšit jen lokálně při postupu odtokových vln z rozvodněných horních toků.
Ústřední povodňová komise proto zrušila plošnou povinnost zachovat protipovodňová opatření a plošné vyhlášení druhého povodňového stupně v zatopených krajích. Ten tak zůstává pouze v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji. "Vše nasvědčuje tomu, že Česká republika má ty nejtěžší chvíle za sebou," vysvětlil premiér Petr Nečas.
Končí tak také povinnost hlídkové služby i úkol Vltavy vypouštět vodu z vltavské kaskády. Zákaz plavby na všech tocích a vodních plochách stále platí.
Vysoko je stále Labe v Děčíně a Ústí nad Labem, Vltava ve Spolí u Českého Krumlova, od pondělního večera Radbuza ve Staňkově a Blanice v Bavorově. Ráno stoupla Klabava v Nové Huti.
Letošní záplavy mají už jedenáct obětí. Tou poslední se v pondělí stal padesátiletý Slovák, jehož tělo bylo nalezeno na Otavě v Sušici.
Úterní dění sledujeme v online reportáži:
Prvotní náklady na úklid, svoz odpadu a čerpání vody po povodni v Ústeckém kraji odhadl krajský úřad na 343 milionů Kč. Postiženo záplavami je podél Labe na severu Čech 77 obcí. Sdělila to mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.
Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že kraj chce nechat v platnosti vyhlášení stavu nouze. Na finanční pomoc občanům v nejvíce postižených malých obcích uvolní radní peníze z krajského rozpočtu. O výši částky musí rozhodnout zastupitelstvo. Kraj také shromažďuje finanční pomoc od veřejnosti na účtu Povodně 2013. Výtěžek ze sbírky rozdělí samospráva obcím, které zaplavila velká voda.
V Roudnici nad Labem nefungovala podle vedení města nová protipovodňová ochrana. Chyběly kotvy a zařízení k jejich zavrtání, zábrany nebyly oficiálně předané. Představitelé Roudnice to řekli na dnešním zasedání zastupitelstva. Budou jednat s dodavatelem i investorem. Protipovodňová ochrana města stála asi 20 milionů korun.
Voda v Roudnici zasáhla letos nejvíce dvě pobřežní ulice, v dalších byly zatopené sklepy. Zatopený byl i sportovní areál, plavecký bazén, přízemí gymnázia nebo podchod a část železničního nádraží.
V Plzeňském kraji jsou už řeky bez třetích povodňových stupňů. Dnes odpoledne klesly hladiny Klabavy v Nové Huti na Plzeňsku, která byla na třetím stupni od rána, a Radbuzy ve Staňkově na Domažlicku, která na nejvyšší stupeň stoupla v pondělí. Hladiny většiny řek klesají, zvolna stoupá nebo stagnuje ještě hladina Radbuzy ve Lhotě u Plzně a Berounky v Plzni na Bílé Hoře, která sbírá vodu z ostatních toků, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.
Škody po povodni odhadlo předběžně Ústí nad Labem na 2,2 miliardy korun. V evakuačních centrech zůstává asi 92 lidí. Do některých domů stále nemohou jejich obyvatelé kvůli čerpání vody. Úklid komplikuje v krajském městě hustá doprava. Informovala o tom mluvčí magistrátu Romana Macová.
Před budou magistrátu vzniklo provizorní výdejní místo lopat, holinek, košťat a dalšího náčiní na úklid. S tím pomáhá v krajském městě na 200 dobrovolníků a 120 vojáků. Lidé vyhazují věci ze sklepů i bytů do 72 velkoobjemových kontejnerů. "K dnešnímu dni bylo vyvezeno víc než 500 tun odpadu," uvedla Macová.
První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platil ve středu v podvečer na Vysočině pouze na řece Trnavě v Červené Řečici na Pelhřimovsku. Hladina toku dosáhla v 17:00 výšky 117,5 centimetru, stále klesá a blíží se normálu. Vyplývá to z informací na webových stránkách Povodí Vltavy.
Letošní povodeň v Lužci nad Vltavou na Mělnicku způsobila podle prvních odhadů škodu za 68 milionů korun. Patrně budou vyšší, protože ještě nezačalo čerpání vody ze sklepů domů. Musí se počkat až opadne hladina řeky a spodních vod, aby mohl pokračovat další úklid, informoval ve středu starosta Patrik Rollo.
Obec přesně před týdnem zaplavila voda z protrženého plavebního kanálu a řeky Vltavy. Zasaženo bylo přes sto domů a při evakuaci podle starosty opustilo ohrožené oblasti asi 650 z 1400 obyvatel. Některé domy byly zasaženy velkou vodou dvakrát, protože je v neděli odpoledne opět zasáhla po přívalových deštích
Lidé z Křešic na Litoměřicku se ve středu mohli vrátit domů, evakuace oficiálně skončila. V obci pomáhá odklízet povodňové škody asi 170 lidí, jsou ubytovaní v tamním stanovém městečku. Ve středu dorazí na pomoc armáda, řekl starosta Václav Kovařík (ČSSD).
Lidé už několik dní odklízejí napáchané škody, evakuace byla ukončená oficiálně až dnes dopoledne. Domy muselo opustit asi 1000 lidí. "Uzávěra obce stále trvá," řekl starosta. Lidé dostali speciální náramky, aby je policie do obce pouštěla. Ostatní se do obce dostanou jen na propustku.
Ve stanovém městečku u obce je ubytováno asi 170 lidí, většinou dobrovolných hasičů a vojáků. V obci působí asi 40 dobrovolníků, starosta ve středu očekává příjezd ještě asi 50 vojáků, kteří budou ve vesnici pomáhat. V obci zatím nejsou školáci, kteří odjeli na školu v přírodě. Děti z mateřské školy našly náhradní prostory v Litoměřicích.
"Povodně nás nezasáhly naplno, nicméně i tak nějaké škody máme. Prvotní vyčíslení nám vyšlo na čtyři miliony korun," řekl starosta Chrastavy Michael Canov (Starostové). Poškozeno je podle něj několik opěrných zdí a propustků. "Škody jsou především na Vítkovském potoce, budeme rádi, když se nám na opravy podaří získat dotace," dodal. Chrastava patřila před třemi lety k obcím, které tehdy srpnové povodně poškodily nejvíce. Škody jen na obecním majetku přesáhly 200 milionů korun.
Tyršův most v Litoměřicích je opět průjezdný, dá se po něm ale zatím dojet jen na křižovatku u obchodního centra. Dál smí jen dopravní obsluha. Ve směru z Litoměřic se lidé přes most zatím dostanou jen na zmíněnou křižovatku. "Vjezd do zbývající části Želetic umožní krizový povodňový štáb jen vozidlům dopravní obsluhy, tedy podnikatelům a lidem, kteří zde mají trvalé bydliště," uvedla mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Stále směrem k mostu chybí dopravní návaznost z terezínské kruhové křižovatky.
Radní hlavního města rozhodli, že začnou v nejbližší době rozebírat protipovodňové zábrany. Rozhodlo se tak po prohlášení Ústředního krizového štábu, který povolil městům a obcím zrušit protipovodňová opatření. Zastupující primátor Tomáš Hudeček ale zatím neřekl, kdy přesně začne Praha zábrany rozebírat. "Postupovat ale budeme v opačném gardu, než jak byly stavěny. V současné chvíli teče Vltavou něco málo přes 1000 kubíků vody za sekundu," řekl Hudeček.
Protipovodňová stěna už zmizela například u příjezdu na Slovanský ostrov, kde byl dnes otevřen pro plánovanou konferenci palác Žofín.
Dalších více než sedm milionů korun přibylo za uplynulých 24 hodin na zvláštních záplavových kontech humanitárních organizací. Celkem tak již lidé a firmy poslali přinejmenším 35,7 milionu korun.
Týden po kulminaci Vltavy při povodních v Praze začaly naplno odklízecí práce ve sportovních areálech ve Stromovce. Na Olympu a na tenisových kurtech pražské Sparty přesahuje hrubý odhad škod dohromady 120 milionů korun.
Většina pražských odběratelů postižených záplavami má obnovené dodávky elektřiny a plynu. Pražská energetika (PRE) prohlásila, že bez elektřiny zůstávají čtyři trafostanice, v době kulminující Vltavy jich bylo přes 80. Technici Pražské plynárenské znovu připojili k dodávkám plynu 449 odběrných míst, odpojeno jich zatím zůstává 17.
Německý svaz měst a obcí navrhuje, aby byl přijat zákon, který stanoví, že protipovodňová ochrana má v případě nutnosti přednost před vším ostatním. Ať už jde o ochranu přírody, nebo třeba protesty obyvatel. O tom, co všechno je Německo ochotné proti povodním udělat, si můžete přečíst ZDE.
Ve středních Čechách by kvůli záplavám měl nadále platit stav nouze. Členové krajského krizového štábu dnes nedoporučili jeho odvolání. Obce podle ní postupně vyčíslují povodňové škody, hejtmanství zatím obdrželo žádosti o proplacení tří až čtyř desítek milionů korun.
Bagrista narazil v pondělí odpoledne při stavbě protipovodňových hrází na sídlišti Stará Tenice v Uherském Hradišti na čtyři bedny plné trhavin. Policisté museli při zásahu pyrotechniků uzavřít oblast v okruhu 200 metrů a na tři hodiny evakuovat téměř dvě stovky obyvatel ze dvou vchodů panelového domu.
Vodohospodáři opět registrují povodňovou aktivitu na říčce Bystřice, která je přítokem přehrady Bystřička na Vsetínsku. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla nad přehradou dnes v poledne, kolem 15:00 chyběl jediný centimetr do druhého stupně.
Zálezlice na Mělnicku vyčíslily škody na obecním majetku po povodních na 45 až 50 milionů korun, což je desetinásobek letošního obecního rozpočtu. Další škody se ještě objeví po opadnutí vody. "Do dnešního dne jsme čekali, jestli přijde ještě druhá vlna. Teď už ale víme, že asi nepřijde. To, co se vypouští z kaskády, nás už nemůže ohrozit. Ohrožená je pouze část čtvrti Kozárovice, kde při povodni praskla hráz," řekl starosta obce Jiří Čížek.
Voda stékající z lesů a polí ohrožuje domy v Žimrovicích na Opavsku. Hladina řeky Moravice, která tamní městskou částí Hradce nad Moravicí protéká, stoupla na první stupeň povodňové aktivity. Podle pracovníků Povodí Odry se situace ještě může mírně zhoršit a hrozí i druhý stupeň povodňové aktivity.
Na místě od dnešního rána zasahovaly čtyři jednotky hasičů. "Voda zatopila zahrady. Zemní voda se dostala do sklepů několika obytných domů a domků," uvedl mluvčí hasičů, kteří na místě využili 800 pytlů s pískem. Rozmístili je tak, aby pytle odklonily nebezpečné proudy vody od obytných domů.
V Hoříně na Mělnicku, který se při záplavách ocitl téměř celý pod vodou, už je 99 procent domů na suchu. Do obce se dá také dostat i jinak než lodí, v noci na dnešek se podařilo zprovoznit silnici od Mělníka vedoucí přes místní část Brozánky. Na vozovce je maximálně 20 centimetrů. Lidé se vrátili a vyklízejí, hasiči pokračují v čerpání lagun.
Na konec srpna dnes přeložila armáda svou tradiční velkou akci Bahna, která se koná vždy v červnu ve vojenském prostoru u Strašic na Rokycansku. Důvodem je nynější nasazení vojáků a techniky při odstraňování následků povodní.
Česká inspekce životního prostředí v Ústeckém kraji při povodních nezaznamenala žádný únik nebezpečných látek z chemiček. Továrny v sousedství Labe byly na záplavy dobře připraveny. Inspektoři se teď zaměří na kontrolu odvozu kontaminovaného odpadu.
Vláda ve středu zruší nouzový stav v Libereckém kraji. Nebezpečí záplav pominulo, úklid po povodních už většinou skončil. Obce teď sčítají škody, nahlásit by je měly do středy. Řekl to hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který dnes s dalšími 27 dobrovolníky z krajského úřadu vyjel pomáhat do povodní zničeného Rudníku na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. V Libereckém kraji zasáhly před týdnem záplavy 45 obcí, další dvě vyplavily bleskové povodně o uplynulém víkendu.
Energetická společnost ČEZ odpustí tři zálohové platby těm zákazníkům, kteří byli povodní zatopeni více než půl metru. Do půl metru bude zdarma měsíc, shodli se dnes generální ředitel firmy Daniel Beneš a premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády k podobnému kroku vyzval i další dodavatele energie v oblastech postižených nynější povodní - VÍCE ZDE.
Voda stékající z lesů a polí ohrožuje domy v Žimrovicích na Opavsku. Hladina řeky Moravice, která tamní městskou částí Hradce nad Moravicí protéká, stoupla na první stupeň povodňové aktivity. Na místě od rána zasahovaly čtyři jednotky hasičů. "Voda zatopila zahrady. Zemní voda se dostala do sklepů několika obytných domů a domků," popsal problémy mluvčí hasičů Petr Kůdela. Ti na místě využili asi 800 pytlů s pískem. Rozmístili je tak, aby odklonily nebezpečné proudy vody od obytných domů.
Ministerstvo zdravotnictví pomůže s obnovou zaplavených studní, zajistí bezplatné testování vody. Zároveň varuje před používáním vody ze zaplavených studní, než budou sanovány a bude laboratorně prověřena nezávadnost vody. Do té doby je nutné používat k pití, výplachu úst či vaření pokrmů výhradně balenou vodu. Ministerstvo zveřejnilo na svém webu podrobný postup při sanaci zatopených studní, řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Pražané postižení letošní povodní nebudou muset platit daň z nemovitosti. Radní hlavního města dnes schválili vyhlášku, která to umožní. Nová vyhláška začne platit od roku 2014. Za jakých podmínek a jak přesně odpouštění daně bude fungovat, rozhodnou jednotlivé městské části, které daň z nemovitosti vybírají. Kolika lidí se to v současné chvíli týká, není jasné - VÍCE ZDE.
Praha se po povodni postupně vrací k normálnímu životu. Dnes byl otevřen palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze 1 i zámeček v Troji. Praha 2 zpřístupnila veřejnosti všechny parky kromě Folimanky, kde se propadla část půdy. Na otevření parků pracují i další radnice, kácet musí například Praha 8 v Thomayerových sadech. Zákaz vstupu do městských parků ale zůstává v platnosti, uvedl magistrát.
Evakuace Terezína bude zrušena dnes v 18:00. Většina místních se už ale do města vrátila. V obcích Nové a České Kopisty a Počaply, které pod Terezín spadají, však evakuace dál platí. Radnice předběžně odhaduje škody na 480 milionů korun.
Ženisté už přehradili asi polovinu plavebního kanálu mezi parkem Stromovka a Císařským ostrovem, který rozvodněná Vltava rozdělila na dvě části. Přehrazením kanálu by se měl zastavit proud vody, vojáci pak budou moci snáz opravit proražené koryto přes Císařský ostrov, kde je i Ústřední čistírna odpadních vod. Ta by mohla být vodou ohrožena. Práce na kanále by mohly být hotovy do pátku - VÍCE ZDE.
Arboretum v Bílé Lhotě na Olomoucku muselo být tento týden uzavřeno pro návštěvníky. Národní přírodní památku postihly pondělní prudké lijáky, které s sebou přinesly nánosy bahna. Podle zástupců arboreta důsledky počasí odnesla spodní část zahrady a především rybník, který před několika lety prošel mnohamilionovou revitalizací.
Premiér Nečas poděkoval občanům, především těm v postižených oblastech, za "velmi zodpovědný a solidární přístup". Díky adresoval také všem členům povodňových komisí a integrovanému záchrannému systému, který podle něj prokázal svou vysokou funkčnost a kvalitu - VÍCE ZDE.
Ústřední povodňová komise zrušila plošné vyhlášení druhého povodňového stupně v zatopených krajích a plošnou povinnost zachovat protipovodňová opatření. Po dnešním zasedání komise to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Nejtěžší chvíle má Česká republika za sebou, doplnil premiér Petr Nečas (ODS) - VÍCE ZDE.
Na třetím stupni povodňové aktivity zůstává Labe v Děčíně a Ústí nad Labem. Hladina je vysoko stále i ve Hřensku, tam ale má měřicí stanice technické problémy. Hladina Labe klesla v 11:00 na 6,76 metru, řeka kulminovala ve čtvrtek na 10,72 metru. V Děčíně bylo dnes Labe na 6,34 metru. Na druhém povodňovém stupni je hladina Ohře v Lounech, v 11:00 byla na výšce 4,66 metru. Řeka před půlnocí krátce spadla na první povodňový stupeň, začala ale opět mírně stoupat.
Přívalový déšť způsobil v noci na dnešek problémy na mnoha místech jižní Moravy. Nejvíce zásahů měli hasiči na Blanensku, kde odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů domů. V Boskovicích se před jedním vytvořila laguna. Další výjezdy byly na Tišnovsku, Znojemsku a také na Břeclavsku. Na Blanensku bylo nutné odčerpávat vodu ze sklepů domů v Tasovicích, Doubravici nad Svitavou a v Černovicích. Tyto práce trvaly šest hodin. Hasiči kontrolovali také hráze rybníků.
Povodně 2013: Jak se žije v evakuačních centrech
Kralupy nad Vltavou na Mělnicku odhadují výši škod po povodních zhruba na 50 až 70 milionů korun. Není to konečný stav, některé oblasti jsou stále zatopeny. "Město mělo nejlepší noc za posledních 10 nebo 12 dnů. Vltava i Zákolanský potok buď poklesly nebo se drží na rozumné úrovni. Žádné srážky v noci nebyly," řekl starosta města Petr Holeček. Dnes budou ve městě už jen čistit ulice, čerpat vodu ze sklepů a provádět další sčítání škod.
Náklady na odstranění škod po povodních v budově hlavního nádraží v Ústí nad Labem se budou podle prvních odhadů pohybovat v řádech milionů korun. Nádraží od půlnoci opět funguje, zatím jen v provizorním režimu. Budova se od roku 2011 rekonstruovala, zkolaudována byla letos v lednu. Rekonstrukce vyšla na 45 milionů korun.
Lovochemie a Preol obnoví výrobu přerušenou povodněmi za dva týdny. Provoz se v chemičkách u Lovosic na Litoměřicku kvůli stoupající hladině Labe zastavil 2. června. Ztrátu z ušlého hrubého zisku odhaduje Agrofert Holding, do něhož obě továrny patří, na tři miliony korun denně, tedy na 69 milionů korun. Náklady na investici do vyklízení chemiček před povodní, práci hasičů a dalších firem činí předběžně u Lovochemie 17 milionů korun a u Preolu pět milionů korun.
Daňové úlevy postižený povodním, které oznámil ministr financí Miroslav Kalousek na konci minulého týdne, vstoupí v platnost nejpozději ve čtvrtek. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Opatření se týkají živnostníků a firem, kterým se rozhodlo MF odpustit daně do výše povodňových škod. Opatření vstoupí v platnost zveřejněním ve Finančním zpravodaji MF.
Lidí bez elektřiny a plynu v Ústeckém kraji rychle ubývá. Denně se daří obnovit dodávky stovkám odběratelů, přesto jich je stále přes 3000 bez proudu a zhruba 950 bez plynu. Pro dodávky elektřiny platí na Litoměřicku, Ústecku a Děčínsku stále stav nouze, odvolán bude zřejmě teprve až se na většině míst podaří zásobování plně obnovit.
Pro veřejnost se ode dneška znovu otevírá Národní knihovna a celý areál pražského Klementina. Knihovna byla kvůli povodním zavřená od minulého týdne. Po zrušení třetího stupně povodňové aktivity v Praze se knihovní povodňová komise rozhodla areál otevřít a zpřístupnit všechny své služby. Po povodních se otevírá také Muzeum Karla Zemana u Čertovky.
Povodeň horší než v roce 2002 zažily v pondělí odpoledne obce na severním Plzeňsku podél dálnice D5 a Hněvnického a Kbelanského potoka. Ani ne hodinový silný přívalový déšť vyplavil několik domů, silnice a rybníky a způsobil statisícové škody.
V Putimi se voda držela několik dní. Podívejte se, kam se lidé vrátí:
Krajská hygienická stanice na jihu Čech provedla monitoring možného zvýšeného výskytu komárů. V pondělí byl z Jihomoravského kraje dovezen biocidní přípravek na hubení komářích larev, který bude dnes aplikován na zhruba 30 hektarech v okolí Třeboně. V následujícím období bude aplikace pokračovat i v dalších lokalitách, které byly zasaženy velkou vodou a hrozí v nich zvýšený výskyt komárů. Krajská hygienická stanice také pomůže lidem, kteří mají jako jediný zdroj pitné vody studnu. Pokud byla jejich studna zasažena povodní, po její sanaci bude provádět odběr a vyšetření vody zdarma.
Zaměstnanci jihočeského krajského úřadu dnes vyjeli do vyplavených obcí. Starostové předem nahlásili úřadu obyvatele, kteří museli být evakuování a jejichž obydlí povodeň zasáhla velmi silně. "Tito vyplavení Jihočeši získají mimořádnou finanční pomoc od kraje. Zaměstnanci úřadu dnes sepíší žádost s takto postiženými obyvateli Husince, Bavorova, Putimi, Protivína, Číčenic, Týna nad Vltavou a Hluboké nad Vltavou. Kraj jim v nejbližších dnech poskytne mimořádnou finanční pomoc od 10 000 do 20 000 korun," uvedla mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.
Pověření primátor Prahy Tomáš Hudeček v České televizi řekl, že doprava v Praze by do 14 dnů neměla mít výraznější odchylky. Číštění a odstraňování škod pak bude trvat několik měsíců. Hudeček také řekl, že metropole požádala o pomoc dalších 100 vojáků. Zatím jich je v Praze 50, všichni pracují na Císařském ostrově, který rozvodněná voda rozdělila na dvě části - VÍCE ZDE.
Praha má, co se týká záplav, to nehorší za sebou, řekl zastupující primátor Tomáš Hudeček po jednání krizového štábu. Během dne by město mohlo začít se snižováním povodňových zábran kolem Vltavy. Vedení města ale čeká na pokyn Ústřední povodňové komise. Podle Hudečka i nadále trvá druhý stupeň povodňové aktivity.
Do Ústeckého kraje dnes přijede pomáhat dalších 49 vojáků. Do Povrlů na Ústecku jich zamířilo 20, devět do Roudnice nad Labem a dalších 20 přibude do Ústí nad Labem, kde už od pondělí působí 100 jejich kolegů. Celkem tak v Ústeckém kraji bude působit 219 členů armády z Liberce, Pardubic a Rakovníka.
Záplavy na silnicích Královéhradeckého kraje způsobily podle předběžných odhadů škodu téměř 66 milionů korun. Nejvážněji poškozené jsou cesty na Trutnovsku, kde výše škod přesahuje 62 milionů korun.
Elektrárna Mělník v pondělí obnovila provoz po záplavách, škody vyčíslila na 90 000 Kč. Neratovická Spolana stojí, kontroluje výrobní zařízení.
Od 1. června zasahovalo při povodních v Ústeckém kraji skoro 3500 profesionálních i dobrovolných hasičů. Aktuálně jich je nasazeno 643.
Bouřky způsobily v pondělí večer lokální záplavy v Bystřici pod Lopeníkem a Komňi na Uherskohradišťsku. V každé obci bylo zaplaveno asi 15 domů, zahrady, komunikace a veřejné plochy. Nikdo nebyl zraněn. Voda ještě v noci odešla. Na žádných jiných místech v kraji problémy nebyly, dnešek je zatím také klidný.
Situace na řekách ve Středočeském kraji se nadále zlepšuje. Kvůli dešťům v západních Čechách se však očekává, že se bude zvyšovat hladina řeky Berounky. Ta by však měla během dneška kulminovat.
Stav nouze potrvá na jihu Čech nejspíše do poloviny příštího týdne, kvůli vyčíslení škod. Po zasedání krizového štábu to řekl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Pokud by byl odvolán, musely by být do sedmi dnů vyčíslené škody. Ty budou v řádu stovek milionů korun, pravděpodobně překročí miliardu. Byl by to tlak na starosty, vysvětlil. Povodňový stupeň platí na jihu Čech v 21 měřících místech, ohrožení na Vltavě pod Lipnem a Blanici nad Putimí.
V Ústeckém kraji je kvůli záplavám uzavřeno na třicet úseků silnic. Na Litoměřicku brání jejich otevření laguny, které hasiči přečerpávají. Nejdůležitějším cílem je otevřít silnici I/30 z Ústí nad Labem do Lovosic a Tyršův most v Litoměřicích.
Hladiny některých řek v Karlovarském kraji se v noci na dnešek zvedly a přesáhly první i druhý stupeň povodňové aktivity. Od rána ale opět klesají a druhý povodňový stupeň zůstává jen na odtoku z Jesenice na Odravě, první na Teplé v Podhoře. Zvednutí hladiny způsobil pondělní intenzivní déšť. V noci Odrava pod Jesenicí na několik hodin dokonce přesáhla třetí stupeň povodňové aktivity. Rychle stoupala i Teplá. Když déšť ustal, začaly hladiny rychle opadat.
Úterý přinese nejméně oblačnosti i srážek od začátku letošního června. Nejvyšší teploty vystoupí na 20 až 24 °C. Na obloze bude skoro jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky. Zatímco v Čechách je úterní ráno ve znamení zmenšené oblačnosti beze srážek, na Moravě a ve Slezsku je zataženo s deštěm. Déšť bude ustávat během odpoledních hodin - VÍCE ZDE.
Hladiny řeky Cidliny a Metuje v Královéhradeckém kraji, které stouply po nedělních a pondělních deštích, postupně klesají. Na obou řekách ráno platil první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity. Vodohospodáři dnes neočekávají srážky a poklesy hladin by měly nadále pokračovat.
V České republice stále zůstává kvůli následkům záplav uzavřeno 56 úseků silnic, v pondělí večer jich bylo více než 60. V centru Prahy například řidiči neprojedou po Bubenském nábřeží nebo Čechově mostě, uzavřen zůstává i vjezd do Stromovky. Strakonickou zatím nemohou využívat těžká vozidla. V Litoměřicích se nedá projet po Tyršově mostě, kvůli zaplavené vozovce je neprůjezdný i úsek silnice číslo 62 mezi Hřenskem a Děčínem v délce asi osmi kilometrů.
Na třetím povodňovém stupni, stupni ohrožení, zůstává Labe v Děčíně a Ústí nad Labem. Podle současných odhadů meteorologů bude možné odvolat třetí stupeň ve středu. Druhý stupeň hlásí Ohře, která začala v noci opět stoupat. První stupeň mají stále Bílina a Flájský potok.
Po pondělních vydatných deštích je v Olomouckém kraji stále zvýšená hladina toku v Jindřichově na Šumpersku. Podle vodohospodářů tam stále platí první povodňový stupeň. V kraji by mělo pršet ještě během dneška, srážky by však měly pomalu ustávat. Dosažení povodňových stupňů na jiných místech kraje pracovníci Povodí Moravy už neočekávají.
"Včerejšek i noc byly extrémní v počtu zásahů i v počtu nasazených jednotek," uvedl velící důstojník plzeňských krajských hasičů Robert Kučera. Nejhorší situace byla na severozápadě Plzeňska. Velmi rychlé a silné přívalové deště zvedly lokální vodní toky i rybníky. "Postupy z běžných povodní se musely přijímat v řádech minut," uvedl Kučera. Hasiči hlavně čerpali vodu, vynášeli vybavení a materiál z bytů, zvyšovali protipovodňové hráze z pytlů s pískem. Vodní toky podle Kučery kulminovaly dnes mezi 03:00 až 04:00 a od té doby mírně klesají.
Labe padá z deseti metrů, Ústí odstraňuje škody
První stupeň povodňové aktivity platí ráno na Vysočině na řece Trnavě v Hořepníku a Červené Řečici na Pelhřimovsku. Hladina toku stále klesá a blíží se normálu.
V Plzeňském kraji jsou ještě na dvou místech třetí stupně povodňové aktivity; další už by dnes přibývat neměly. Od rána je na Klabavě v Nové Huti na Plzeňsku a od pondělí na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku. Na ostatních řekách to vypadá poměrně klidně, řekl Jan Kail z plzeňského závodu Povodí Vltavy. Ve Staňkově ještě hladina Radbuzy pozvolně stoupá, ale podle prognózy ČHMÚ je u kulminace a poté by měl být několik hodin setrvalý stav a pozvolné klesání.
Na jihu Čech platí po ránu třetí povodňový stupeň na Vltavě ve Spolí a na Blanici v Bavorově. Po nočních deštích se někde řeky vrátily na první a druhý stupeň povodňové aktivity. Zvýšená hladina řek je podle Povodí Vltavy v celkem 21 měřících stanicích. Velké nádrže mají retenční prostor prázdný. Hasiči po nočních deštích zasahovali na řadě míst, hlavně na Českobudějovicku - v Hůrách a v okolí Zlivi. "Byla to blesková povodeň, rychle přišla, rychle odešla," řekl operační důstojník krajských hasičů.