Hasiči pracují nonstop, evakuovaní ale na návrat čekají

Radek Nohl Radek Nohl
11. 6. 2013 7:00
Hasiči několik dní čerpají vodu z nábřeží, aby se mohli lidé vrátit zpět domů
Hasiči na mostu Dr. Edvarda Beneše odčerpávali vodu.
Hasiči na mostu Dr. Edvarda Beneše odčerpávali vodu. | Foto: Radek Nohl

Praha - "Dneska jsem se ještě nezastavil," říká starosta střekovských dobrovolných hasičů Antonín Bauer.

Je neděle odpoledne, týden poté, co Českou republiku zasáhly povodně. Labe v Ústí nad Labem klesá, ale pomalu.

Bauer jen odveze několik věcí hasičům, kteří čerpají vodu v průjezdu na most Dr. Edvarda Beneše, a rychle jede se stařičkou Škodou 1203 zpět.

Na Střekově je voda kromě Střekovského nábřeží také ve sklepích dalších domů. Dobrovolní hasiči vběhnou do činžáku a za několik sekund již voda odtéká do kanálu.

Co zatopila voda, musí pryč

Na druhé straně ulice lidé vyhazují věci, které jim zaplavilo Labe. V Ústí vystoupalo až k 10,7 metru. Před domy na Střekově jsou skříně, barvy na malování, pneumatiky, kávovar nebo rotoped.

"Musí pryč, mohou být kontaminované," prohlásila žena, která na hromadu odnáší staré koberce. Všichni tady, jak jim radili hygienici i ministerstvo zdravotnictví, mají na rukou kvůli hrozící infekci raději gumové rukavice.

Labe v Ústí nad Labem padá z deseti metrů, podívejte se:

Část Střekovského nábřeží byla již v neděli odpoledne bez vody. Strážníci obyvatele do domů, které jsou za policejní páskou, pouští jen v případě, že se prokážou občanským průkazem, že tu bydlí.

Lidé čekají na návrat domů

A ti, kteří bydlí na konci ulice, kde se ještě vodu nepodařilo hasičům odčerpat, na návrat domů stále čekají.

"Hasiči mají malá čerpadla, takže to bude chvíli trvat. Předtím, než se do domů budou moct vrátit lidi, je ještě musí zkontrolovat statik," řekl strážník, který hlídá, aby se nikdo nedostal k Labi či protipovodňové hrázi.

Hladina Labe dosáhla u domů, které jsou nejblíže mostu Dr. Edvarda Beneše, do výšky zhruba jednoho metru. Pomalu se tu otevírají obchody i hospody.

Střekov chce delší hráz

Místní občané však chtějí, aby i tady byla v budoucnu hráz, dokonce kvůli tomu již diskutovali s vedením města.

Doteď je při velké vodě totiž mobilní stěna postavena jen k hranici železničního mostu a od něj před několika dny jako první přetekla do zbytku oblasti. Tento most byl přitom několik dní jedinou spojkou mezi centrem města a čtvrtí Střekov.

Dobrovolní hasiči ze Střekova.
Dobrovolní hasiči ze Střekova. | Foto: Radek Nohl

Na druhé straně Střekovského nábřeží byla řeka až u prvních pater. S odklízením věcí tu lidem pomáhají i dobrovolníci. Pytle s pískem, které tady chránily domy před vodou, se odváží pryč.

"Nám zatím nefunguje elektřina," konstatoval mladík, který Labe sleduje z mostu Dr. Edvarda Beneše.

Ten se hasičům po několika dnech podařilo zprovoznit. Nejdříve pro pěší a vozy MHD či hasičů, později také pro ostatní auta. Vodu z vjezdu na most tu museli odčerpat dobrovolní hasiči.

Poté se podařilo, i navzdory večernímu vydatnému dešti, otevřít Mariánský most.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 20 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy