Andrej Babiš už zná termín schůzky s prezidentem Zemanem. Bude v úterý, řekl premiér ČT. Konzultovat s Hradem se chystá počátkem příštího týdne také šéf komunistů, kteří plánovali případný kabinet ANO a ČSSD tiše podporovat, Vojtěch Filip. Jednání by podle něj nezkrachovala, kdyby komunisté dostali roli mediátora. Sociální demokraty přitom obvinil s příliš vysokých požadavků.
Resort vnitra je pro trestně stíhaného Babiše klíčový, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz politolog Josef Mlejnek.
Pro Andreje Babiše bude při dalším postupu při sestavování vlády zásadní stanovisko prezidenta republiky Miloše Zemana. O schůzku ho již požádal. Babiš to dnes řekl České televizi. "Pro mě bude zásadní stanovisko pana prezidenta. Takže já jsem se objednal a doufám, že pan prezident mi dá termín. A jdu se poradit a ten jeho názor je pro mě zásadní. A samozřejmě je taky zásadní názor našeho poslaneckého klubu, který zasedne příští úterý," řekl Babiš. Zemana označil za velmi zkušeného politika, jehož názory jsou pro něj důležité.
Poslanci hnutí ANO se domnívají, že vinu za selhání koaličních jednání nese sociální demokracie. Podle nich odmítla velkorysou nabídku Andreje Babiše a její představitelé se přišli na jednání "nedohodnout". Přečtěte si, jak ukončení vyjednávání komentovali, v přehledné grafice.
"Kvůli nezřízené ambici Babiše být za každou cenu premiérem i přes své trestní stíhání není ani 5 měsíců po volbách na dohled vláda s důvěrou," komentuje vyjednávání o vládě Jiří Dientsbier.
Kvůli nezřízené ambici Babiše být za každou cenu premiérem i přes své
— Jiří Dienstbier (@jiridienstbier) April 6, 2018
trestní stíhání není ani 5 měsíců po volbách na dohled vláda s důvěrou.
Na tahu je Zeman. Dá Babišovi i 2. pokus? Vyhlásí po
3. neúspěšném pokusu předčasné volby? Asi ano, jen
debil přeci nemění své názory.
"Uf, to se mi ulevilo! Pořád číst, jak si o nás Babiš utírá boty a držet pusu, protože se vyjednává. Zaplať pánbůh, že to skončilo," komentuje ukončení vyjednávání o vládní spolupráci Lubomír Zaorálek.
Uf, to se mi ulevilo! Pořád číst, jak si o nás Babiš utírá boty a držet pusu, protože se vyjednává. Zaplať pánbůh, že to skončilo. Ostatně jsem přesvědčen, že Andrej Babiš ne vyčerpal, ale prečerpal svůj čas na vyjednání vlády. Není legitimní, aby dál přežíval ve funkci premiéra!
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) April 6, 2018
"Předsednictvo jednomyslně, všemi hlasy přítomných členů schválilo postup vyjednávacího týmu a doporučilo jednání s hnutím ANO o vládní koalici ukončit.," řekl Zimola s tím, že o tomto závěru bude informovat zítra delegáty na sjezdu v ČSSD."
"Není to ČSSD, která je za tento krach zodpovědná. Řeči o tom, že nám šlo jen pouze o personálie, jsou jenom marketingovým tahem, jak zastřít hlavní podstatu, a to trestně stíhaného premiéra. Očekáváme, že sjezd vezme usnesení předsednictva na vědomí," dodal Zimola.
"Jak znám pana prezidenta, on se bude chtít nechat informovat od pana premiéra o průběhu vyjednávání a možná i důvodech, proč to nedopadlo podle představ pana premiéra. My jsme také připraveni panu prezidentovi říct, proč tato jednání nedopadla," říká Zimola.
"Nebylo to o personáliích a Janu Hamáčkovi, ale o celém komplexu urážek, kterými (Babiš) ČSSD opakovaně častoval a kterými z nás činil pouze přívržek ke svému většinovému vedení," řekl Zimola.
Místopředseda ČSSD Jiří Zimola řekl, že na tahu je teď premiér Andrej Babiš. Nevyloučil ale další setkání s prezidentem. Zimola míní, že sjezd potvrdí závěry předsednictva.
"Místo uznání vlastní chyby jen znovu vidíme osvědčenou marketingovou strategii hnutí ANO," píše Jan Hamáček (ČSSD) ve svém blogu.
Jiří Zimola uvedl, že sociální demokraté nemají zapotřebí být fíkovým listem vlády Andreje Babiše (ANO), pokud ale nynější premiér v demisi změní postoj, dveře k dalším jednáním se dají znovu otevřít. ČSSD podle něj chce být rovnocenným partnerem v případné koalici. Stěžoval si mimo jiné na mediální Babišovy výpady směrem k sociálním demokratům.
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ukončení jednání o vládě ČSSD a hnutí ANO spíše nečekala. "Považuji to za hloupost," uvedla na dotaz sociální demokratka. "Voličům nikdy nevysvětlíme, že jsme takto velkorysou nabídku nepřijali a nebyli konstruktivní. Protože těch, kteří ocení, že nejdeme do vlády s trestně stíhaným premiérem, je hrozně málo," dodala Marksová. Nepředpokládá, že by se jednání mezi sociálními demokraty a hnutím premiéra v demisi Andreje Babiše obnovila. Pokud by přišly na řadu předčasné volby, může na ně podle exministryně ČSSD doplatit. "Bojím se, že my budeme za viníky. Babiš dostane víc procent než minule. My klidně můžeme dostat méně - tak abychom vůbec dosáhli na hranici pěti procent," obává se Marksová s tím, že by vedení ČSSD nemělo ignorovat průzkumy, protože je otázkou, jak by strana obnovila důvěru voličů v opozici proti populistické politice hnutí.
Předsednictvo ČSSD podle zdrojů ČTK potvrdilo konec vyjednávání o vládě s hnutím ANO a souhlasí s tím, jak vedli vyjednávání Hamáček se Zimolou.
Podle poslance Františka Petrtýla je možné, že sociální demokraté ještě názor změní. Chce také nejprve vyslechnout pohled vyjednavačů hnutí ANO. "Poměrně důležitá věc je, že bude sjezd ČSSD, kde se k tomu ještě nějak vyjádří členská základna," uvedl. S hodnocením situace by proto počkal do soboty.
Poslanec Rostislav Vyzula uvedl, že situace není jednoduchá, řešení je několik. "Ale začal bych ještě s druhým kolem jednání s ČSSD. Předčasné volby by dle mne nic neřešily a jednání s SPD je riskantní," uvedl. Předčasné volby jsou poslední možností podle poslance Pavla Plzáka. "Pod jejich hrozbou bude nezbytné zahájit nová kola vyjednávání se všemi subjekty ve sněmovně," míní.
Poslanci hnutí ANO budou o situaci potom, co ve čtvrtek večer zkrachovala jednání o koaliční vládě se sociálními demokraty, jednat na úterním zasedání sněmovního klubu. Ještě předtím posoudí další kroky užší vedení hnutí. Podle zákonodárců hnutí je variant řešení několik. Předčasné volby jsou podle nich posledním řešením. Sociální demokraté by podle nich ještě mohli změnit názor.
"ČSSD nemusí, a dokonce nesmí do případné koaliční vlády za každou cenu," zdůrazňuje Michal Hašek (ČSSD).
"Mohu říct, že podle mě dostala ČSSD opravdu velkorysou nabídku. Navíc se podařilo jednáním zredukovat programové neshody na minimum," řekl ministr zahraničí Martin Stropnický a dodal: "Komentář vedení ČSSD k včerejšímu jednání je ale objektivitě na hony vzdálené. Dělá to na mě spíš dojem, že pánové zjistili, že uvnitř strany podpora pro vládu s ANO není, a tak se přišli nedohodnout."
"Sjezd jasně řekl, že máme vyjednávat, což jsme s kolegou Zimolou udělali. Že chceme být součástí případné menšinové koalice. Také jsme řekli, že máme od sjezdu podmínky, za kterých jsme schopni v koalici být. Čekali jsme na to, jak hnutí ANO tyto podmínky akceptuje nebo jaké nabídne," šéf ČSSD Jan Hamáček s tím, že včera žádné řešení nepadlo, a tím pádem se strana rozhodla, že nemá smysl dále pokračovat.
"Nemůže se stát, že jeden bude umenšován, že na něj bude pliváno. Jsme partneři se vším všudy," komentoval jednání s hnutím ANO místopředseda ČSSD Jiří Zimola s tím, že byl zastáncem toho, aby ve vládě sociální demokraté byli. "Za těchto podmínek to nejde. Ještě se to může změnit," doplnil.
"Osobně si myslím, že mimořádné předsednictvo strany, co bude nyní jednat, podpoří návrh Jana Hamáčka ukončit jednání s hnutím ANO," řekla Kateřina Valachová s tím, že je přesvědčena o tom, že společná vláda sociálněliberální ANO a ČSSD byla jednou z lepších možných variant. Uvnitř ČSSD ale podle ní sílí hlasy, které říkají, že ANO se sociálními demokraty nehraje hru jako s rovnocenným partnerem.
"Nikdy jsem nebyl velkým zastáncem předčasných voleb. Pokud by však měla být jedinou alternativou Zemanem preferovaná vláda s SPD a komunisty, rád půjdu volit co nejdříve," komentuje bývalý šéf Akademie věd ČR a neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš současnou politickou situaci.
Šéf lidovců a veterinární lékař Pavel Bělobrádek hodnotí Babišovo vyjednávání o vládě:
Důsledek taktiky "berte, nebo nechte být" , "strategie zdechlého psa na stole"(častá u D. Trumpa), zvyku válcovat a nepřátelských převzetí
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) April 6, 2018
"Andrej Babiš dělá, že maká, svými kroky přitom činí opak a brzdí důležité zákony i práci ostatních," kritizuje vyjednávání premiéra v demisi šéf pirátů Ivan Bartoš s tím, že předčasné volby strana nechce. Zároveň Bartoš řekl, že pokud by hrozilo, že by v zemi dlouhodobě měla vzniknout vláda bez důvěry nebo nějaká úřednická, odbornická vláda navržená prezidentem Zemanem, tak by piráti nejspíš hledali nutných 120 hlasů na rozpuštění sněmovny.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) doufá v to, že vyjednávání sociálních demokratů s ANO o společné vládní koalici už nebudou pokračovat. Obává se na základě dosavadních zkušeností toho, že předseda ANO Andrej Babiš by dohody nedodržel a pokud by případně nebyl premiérem, pokoušel by se vše řídit "ze zadního sedadla".
"To jednání skončilo, doufám že je to poslední, co se týká sociální demokracie," řekl Štěch. "U něj (Babiše) riziko, že něco bude na papíře, a pak v praxi bude dělat něco jiného, je velmi vysoké. I kdyby k nějaké dohodě došlo, stejně by se pokoušel všechno ovlivňovat na základě svých zájmů," uvedl na adresu předsedy vlády a ANO.
"Trestní stíhání nejvíc svazuje samotného Babiše. Chce kontrolu nad policií (a nad inspekcí samozřejmě), bere to strašně osobně, zasekl se," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.
Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka je KDU-ČSL na případné předčasné volby připravena, nevidí k nim ale důvod.
Jde o neochotou hnutí ANO dohodnout se, udělat kompromis. Je to manažerské selhání premiéra v demisi. Výsledek=pul roku bez vlady s důvěrou
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) April 6, 2018
Marian Jurečka hodnotí Babišovo vyjednávání:
Všichni jsou blázni, jenom ja jsem letadlo.....#anobudelip #sestavovanivlady #riditstatjakofirmu @milionchvilek
— Marian Jurečka (@MJureka) April 6, 2018
Po čtvrtečním krachu vyjednávání hnutí ANO se sociálními demokraty se snížil počet možností, jak řešit politickou krizi po loňských parlamentních volbách. Projděte si nejpravděpodobnější možné scénáře vývoje české politické scény.
Babiš přistupuje k sestavování vlády jako kdysi k restrukturalizaci Kosteleckých uzenin. Během pár let tam vystřídal devět ředitelů.
"Je na čase začít jednat státotvorně, s pokorou a myslet na to, co nejvíce prospěje lidem a naší zemi," píše Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Je zde stále několik možností, jak sestavit stabilní vládu. Je na čase začít jednat státotvorně, s pokorou a myslet na to, co nejvíce prospěje lidem a naší zemi. Hnutí ANO ty možnosti zná. Je na nich, jak s nimi naloží a jestli dostane přednost zájem občanů nebo zájmy osobní.
— Marian Jurečka (@MJureka) April 6, 2018
Místopředsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Radima Fialu kvůli přístupu ČSSD krach jednání nepřekvapil. "Strana se sedmi procenty chce pět ministerstev, to je asi třetina. Je to naprosto drzá snaha popřít výsledek voleb. Kde jsou 'obránci demokracie', kde jsou studentské stávky a revoluční vystoupení uměleckých celebrit. Nyní mlčí a za ohrožení demokracie budou považovat právě to, že zatím tento podvod na voliče nevyšel," napsal Fiala na Facebooku.
"Andrej Babiš a jeho hnutí opakovaně odmítli návrh na to, že by ve vládě přepustili vnitro sociální demokracii. Tak moc se ho nechtěli vzdát, ze radši zahodili tři týdny vyjednávání a velmi reálnou možnost, že bychom vytvořili stabilní vládu s důvěrou a mohli pracovat pro občany této země," píše Jan Hamáček.
Tak Hamáček chtěl vnitro, takže vláda nebude... Vysvětlení Andreje Babiše, proč jednání mezi ČSSD a hnutím ANO po třech týdnech zkrachovala, je naprostý nesmysl. Pravda je taková, že Andrej Babiš ani po pěti měsících od vítězství ve volbách nedokázal sestavit vládu s většinou ve Sněmovně. Místo uznání vlastní chyby znovu vidíme marketingovou strategii hnutí ANO v praxi: Máme problém, tak ho odcloníme tím, že vymyslíme jednu očerňující větu a budeme ji pořád dokola opakovat. A ono se snad při tom zapomene na jádro pudla, na podstatu celého problému. Na to ale odmítám přistoupit. Za prvé, tato jednání o vládě nezkrachovala kvůli nějakým personálním požadavkům ze strany ČSSD. A už vůbec ne kvůli mým osobním ambicím. Jediné, s čím jsem do jednání s hnutím ANO šel, byla vůle sestavit fungující vládu s důvěrou. Hnutí ANO jsme nabídli, že vyřešíme jejich problém s trestně stíhaným premiérem tím, že ve vládě neusedne ani jeden z předsedů obou stran. Andrej Babiš to odmítl. Stejně jako další konstruktivní návrh a ústupek socdem, že pokud bude ve vládě, ČSSD získá ministerstvo financí nebo vnitra, abychom zabránili podnikatelskému střetu zájmů Andreje Babiše, respektive zaručili policii prostor pro vyšetřování kauzy Čapího hnízda bez jakýchkoliv tlaků. A tady se dostávám k druhému důležitému bodu. Andrej Babiš a jeho hnutí opakovaně odmítli návrh na to, že by ve vládě přepustili vnitro sociální demokracii. Tak moc se ho nechtěli vzdát, ze radši zahodili tři týdny vyjednávání a velmi reálnou možnost, že bychom vytvořili stabilní vládu s důvěrou a mohli pracovat pro občany této země. Otázka proto nezní, proč ČSSD lpěla na ministerstvu vnitra. Politici, novináři i občané by se místo toho měli ptát, proč Andrej Babiš na ministerstvu vnitra trvá tak urputně, že je kvůli tomu ochotný riskovat i budoucnost naší země?
Zveřejnil(a) Jan Hamáček dne 06. April 2018
Podle šéfa SPD Tomia Okamury by Andrej Babiš měl o vládě jednat s SPD. "Jednání ČSSD a ANO zkrachovalo a je to proto, že ČSSD jedná hlavně o korytech pro pana Zaorálka, Chovance, Hamáčka a paní Valachovou. Takové jednání nehájí zájmy lidí v České republice, ale hájí zájmy korytářů a mafie v ČSSD. Je na hnutí ANO, jestli si vybere návrat k jednání o pozitivním programu, tzn. návrat k jednání s SPD," napsal Okamura.
Babiš chce vládnout sám, komentují politickou situaci v TOP 09.
Nelze se domluvit na koaliční vládě s někým, kdo chce vládnout sám. A už vůbec se nelze domluvit na vládě s někým, kdo je trestně stíhán a chce mít vliv na ministerstvu vnitra. To včera pochopilo i ČSSD. Andrej Babiš se o moc nehodlá dělit, myslí si totiž, že stát je on.
— Markéta Adamová (@market_a) April 6, 2018
Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska není zásadní překážkou pro dosažení vlády s důvěrou povolební pat, ale osoba Andreje Babiše. "Prezident s minimální odpovědností k ústavě a svojí zemi by teď pověřil druhým pokusem jiného politika. Co udělá ten náš, to ví jen on. Možná ještě (ruský ministr zahraničí Sergej) Lavrov," uvedl Kalousek, který Zemana dlouhodobě kritizuje za tíhnutí k Rusku.
Prezident Miloš Zeman se zatím ke zkrachování vyjednávání ANO a ČSSD vyjadřovat nebude.
Své stanovisko k aktuálnímu politickému dění pan prezident nejdříve sdělí panu premiérovi.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 6, 2018
Zbyněk Stanjura (ODS) k Babišově vyjednávání o vládě:
Za 167 dnů od voleb A.Babiš nepochopil jednoduchou větu: "Necelých 30 procent hlasů není většina".
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) April 6, 2018
"Vyzývám ministra Pelikána, aby neprodleně odstoupil!" říká šéf KSČM Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip: Vyzývám ministra Pelikána, aby neprodleně odstoupil! Do rukou prezidenta složil tento slib. „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.“ Slib však porušil. Vydáním Nikulina porušil zákon! Dokonce ani Nikulinův advokát nebyl informován, což je velmi nestandardní postup. Zákony platí pro všechny i pro člena vlády. Ministr by navíc neměl zneužívat svého postavení a upírat lidem právo na spravedlivý proces. Jak se mají naši občané cítit bezpečně, když ani ministr spravedlnosti nedodržuje zákon a nectí principy svobody a spravedlivého procesu?
Zveřejnil(a) KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy dne 06. April 2018
Komunisté jsou na případné předčasné volby připraveni.
Nelze vyloučit předčasné volby, na které je KSČM připravena, řekl mj. dnes před jednáním Výkonného výboru ÚV KSČM Vojtěch Filip v reakci na včerejší krach vyjednávání ANO a ČSSD. Více v záznamu. https://t.co/yBkrNu3GSX
— KSČM (@czKSCM) April 6, 2018
Podle předsedy STAN Petra Gazdíka může za krach vyjednávání o vládě hnutí ANO.
Chápu, že když trestně stíhaný premiér, tak ministerstvo vnitra pro ČSSD, aby do práce policie nikdo zasahoval. Podle mě je tak viníkem krachu jednání hnutí ANO. Bezmála půl roku po volbách nedokázal vítěz voleb postavit stabilní vládu - jen díky neústupnosti.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) April 6, 2018
Předseda ODS Petr Fiala k vyjednávání o podpoře vlády: "Ukončeme toto divadlo a vraťme se k pravidlům parlamentní demokracie."
Pokud A.Babiš není schopen nebo ochoten sestavit řádnou vládu s většinovou podporou PS, pak má dostat příležitost někdo jiný. Někdo, kdo představí plán a bude mít předpoklady vytvořit vládu v souladu s ústavou. Ukončeme toto divadlo a vraťme se k pravidlům parlamentní demokracie.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 6, 2018
Podle Radima Hejduka (ČSSD) je dobře, že jednání hnutí ANO a sociální demokracie o vládě skončila
AB na @CSSD permanentně házel špínu, dělal si seznamy, nedokáže dělat kompromis. Je dobře, že jsme jednání ukončili. Další stockholmský syndrom bychom totiž nemuseli přežít. #NeKoalici
— Radim Hejduk (@RadimHejduk) April 6, 2018
Šéf ODS Petr Fiala kritizuje vyjednávání Andreje Babiše (ANO) o sestavení vlády, které včera zkrachovalo s ČSSD. "Předseda ANO zavedl Českou republiku do politické krize. Buďto není skutečně schopen sestavit vládu podle pravidel parlamentní demokracie, nebo - a to je pravděpodobnější - vodí za nos veřejnost i prezidenta republiky, protože mu o žádnou jinou než jeho jednobarevnou vládu ani nejde," napsal Fialas tím, že pokud Babiš není schopen nebo ochoten sestavit řádnou vládu s většinovou podporou sněmovny, pak má dostat příležitost někdo jiný. "Ztratili jsme téměř 6 měsíců, kdy se předseda ANO snažil přesvědčit veřejnost, že takovýto stav je normální, a že si na to máme zvyknout. Ale toto normální ve skutečnosti není," soudí Fiala.
Kam se teď vítěz voleb hodlá obrátit pro podporu příští vládě, zatím šéf hnutí ANO Andrej Babiš neřekl. Jako první chce situaci probrat v úterý s poslaneckým klubem hnutí. "Požádám také o schůzku pana prezidenta," dodal Babiš.
Sociální demokraté ve čtvrtek večer oznámili, že končí vládní vyjednávání s vítězným hnutím ANO a odcházejí do opozice. Důvodem je, že ANO odmítlo podmínky, kterými sociální demokraté spolupráci podmínili.
Vážení čtenáři, vítáme vás u online přenosu z dění na politické scéně po nečekaném konci vyjednávání ČSSD a ANO o společné vládě.