Nechme na Babišovi, co udělá, říkají poslanci ANO. ČSSD se přišla nedohodnout a vydírat, tvrdí

Kateřina Frouzová Veronika Neprašová Kateřina Frouzová, Veronika Neprašová
6. 4. 2018 18:02
Poslanci hnutí ANO si myslí, že za krach koaličních jednání může sociální demokracie, která odmítla "velkorysou" nabídku premiéra v demisi Andreje Babiše. "Dělá to na mě spíš dojem, že pánové zjistili, že uvnitř strany podpora pro vládu s ANO není, a tak se přišli nedohodnout," reagoval na výsledek ministr zahraničí a místopředseda ANO Martin Stropnický. Podle poslanců Babišova hnutí by měl premiér nyní hledat podporu u jiných stran s podobným programem nebo přemýšlet o předčasných volbách. "Náš vyjednávací tým určitě udělal maximum pro dosažení dohody. Pokud se to nepovedlo, jsou předčasně volby možným řešením," řekl například místopředseda klubu poslanců ANO Pavel Pustějovský.
Volby 2017 - ANO - Martin Stropnický
Volby 2017 - ANO - Martin Stropnický | Foto: Lukáš Bíba

Martin Stropnický, ministr zahraničí

"Mohu říct, že podle mě sociální demokracie dostala opravdu velkorysou nabídku. Navíc se jednáním podařilo zredukovat programové neshody na minimum. Komentář vedení ČSSD ke čtvrtečnímu jednání je ale objektivitě na hony vzdálený. Dělá to na mě spíš dojem, že pánové zjistili, že uvnitř strany podpora pro vládu s ANO není, a tak se přišli nedohodnout."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Vdova po kancléři Kohlovi nezdědí jeho milionové odškodnění za knihu

Vdova po někdejším německém kancléři Helmutu Kohlovi Maike Kohlová Richterová nemá dědický nárok na milionové odškodnění za knihu o svém zesnulém manželovi. V pondělí o tom rozhodl Spolkový soudní dvůr (BGH), který je nejvyšší německou soudní instancí. BGH tak potvrdil verdikt nižšího soudu, že nároky na odškodnění se nedědí. Kohlová Richterová se chtěla domoci pěti milionů eur (128,5 milionu korun).

Jádrem sporu je kniha s názvem Vermächtnis: Die Kohl-Protokolle (Odkaz: Kohlovy protokoly) z roku 2014, v níž autoři Heribert Schwan a Tilman Jens použili neautorizované citáty bývalého předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetého kancléře, který vládl v letech 1982 až 1998. Kohl těsně před smrtí vysoudil odškodné, verdikt ale nikdy nenabyl právní moci. Ve sporu po Kohlově úmrtí pokračovala vdova, která usilovala o dědický nárok na odškodné.

"Předpoklad vrchního zemského soudu, že nárok na odškodné kvůli porušení osobních práv se v zásadě nedědí a že nárok zanikl úmrtím předchozího žalobce, je správný," uvedl ve zdůvodnění verdiktu Spolkový soudní dvůr. Ten také konstatoval, že odškodnění mělo být zadostiučiněním pro samotného Kohla, což již nelze po jeho smrti naplnit. A protože původní verdikt nebyl pravomocný, nestal se nárok součástí dědictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy