Živě: Zeman poděkoval policii za zásah v Lipníku. To nebyla modlitba pro Martu, to byl řev, tvrdí

Živě
Kandidaturu na prezidenta podalo na ministerstvu vnitra 18 lidí. Část uchazečů ale podle dostupných informací nesplňuje zákonné požadavky a bude z volebního souboje vyřazena. Jména přijatých kandidátů úřad zveřejní 24. listopadu. Dění před prezidentskou volbou sledujeme v on-line zpravodajství.
Zeman: Ten člověk je svině, budu žádat omluvu a pět milionů korun | Video: TV Barrandov
Živě
Aktualizovat reportáž
18:02

Jiří Drahoš má v týmu nového volebního poradce, je jím moderátor skupiny The Tap Tap Ladislav Angelovič.

Pecka! Jiří Drahoš si s námi slanil Nuselák. Pozval do svého týmu tlumočníky do znakového jazyka. A teď mu bude radit náš Láďa!!! Žádný jiný prezidentský kandidát neprojevuje takový zájem o život lidí s handicapem. To je fakt kamarádi, takže my nemáme co řešit…

Zveřejnil(a) The Tap Tap dne 10. Listopad 2017
16:40

"Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat," uvedl Zeman.

15:50

Miloš Zeman znovu zopakoval, že nepovede předvolební kampaň.

15:46

"Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah," komentoval prezident zásah policistů vůči zvukaři v Lipníku. Podle Zemana byl zákrok adekvátní. 

15:21

Kandidát na prezidenta Josef Toman je přesvědčen o tom, že dodal ministerstvu vnitra včas dostatečný počet podpisů občanů pro svou registraci do voleb. Řekl to novinářům. Ministerstvo vnitra předtím oznámilo, že petici s dostatečným počtem podpisů předložili jen tři uchazeči o prezidentský úřad. Už dříve oznámili zisk dostatečného množství podpisů prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Toman tvrdí, že dodal na ministerstvo vnitra asi 75 tisíc podpisů občanů. 

12:01

Unavená tvář, pomalá chůze, vrávorání, opírání se o řečnický pultík. O zdravotním stavu stávajícího prezidenta se hojně diskutuje, zda by byl způsobilý vykonávat další pětiletý mandát. Sledujte ve videu, jak Miloše Zemana pět let v úřadu proměnilo. 

12:00

Zeman: Ten člověk je svině, budu žádat omluvu a pět milionů korun

Zeman: Ten člověk je svině, budu žádat omluvu a pět milionů korun

2:04
Zeman: Ten člověk je svině, budu žádat omluvu a pět milionů korun | Video: TV Barrandov
10:02

Čtyři kandidáty navrhla skupina poslanců, z toho jeden z nich má podpis pouze jednoho poslance. Další tři uchazeče navrhla skupina senátorů a pět předložilo petici s podpisy občanů. "Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů," podotkla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Zbývajících osm nepředložilo ani petici ani podporu zákonodárců.

9:59

O post prezidenta se může ucházet maximálně devět kandidátů, zbylých devět nesplňuje podmínky, dva jsou předmětem dalšího přezkumu. Čtyři kandidáty navrhla skupina poslanců, z toho jeden z nich má podpis pouze jednoho poslance. Další tři uchazeče navrhla skupina senátorů a pět předložilo petici s podpisy občanů. "Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů," podotkla Pěknicová. Zbývajících osm nepředložilo ani petici ani podporu zákonodárců.

7:59 Mirek Topolánek

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Mirek Topolánek nestihl včas zaregistrovat svůj volební účet. Napsal to zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz. Podle něj konto u České spořitelny navíc ještě není transparentní. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran mu tak hrozí pokuta až 500 tisíc korun. Podle Topolánkova týmu zákon nepočítá s oznámením kandidatury na poslední chvíli.

7:58

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství, ve kterém sledujeme vývoj prezidentské předvolební kampaně.

22:00

Miloš Zeman se v televizi vyslovil i pro odstranění možnosti usilovat o funkci prezidenta s podporou poslanců nebo senátorů. "Je to relikt parlamentní volby prezidenta," řekl. "Když nedokážete najít 50 000 podporovatelů, tak chcete vyhrát prezidentské volby?" zeptal se s poukazem na to, že v Česku je zhruba 8,5 milionu lidí s volebním právem.

21:45

Podle moderátora pořadu Týden s prezidentem a majitele televize Barrandov Jaromíra Soukupa je Topolánek kandidátem, kterého si koupil miliardář Daniel Křetínský. "Byl tam ještě jeden miliardář, který si koupil pana Kulhánka, tedy s prominutím koupil," doplnil Zeman. Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek kandiduje na prezidenta s podporou 23 poslanců, a to za obnovenou ODA, za kterou stojí miliardář Pavel Sehnal.

Podle Zemana budou o takových uchazečích o místo prezidenta lidé vědět, že jsou koupené loutky. "Kdo se dá koupit, nemá kandidovat na prezidenta, ať kandiduje na obecního radního, tam to tolik nevadí," řekl prezident. Zdůraznil, že jeho si nikdo nekoupil a miliardářem také není.

21:30

Miloš Zeman se v televizi Barrandov také vyjádřil k několika svým protikandidátům v prezidentské volbě. Na otázku k bývalému premiérovi a někdejšímu šéfovi ODS Mirku Topolánkovi poukázal na to, že Topolánkův bývalý poradce Marek Dalík nedávno nastoupil do vězení. Další uchazeče o místo prezidenta si podle Zemana koupili miliardáři. Dřív prezident opakovaně uvedl, že se ke svým soupeřům ve volbách nebude vyjadřovat.

"Zcela bez souvislosti s touto kandidaturou konstatuji, že před několika málo dny nastoupil do vězení Marek Dalík," řekl Zeman. Dalík si od pondělka odpykává zbytek pětiletého trestu vězení za podvod při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu v době, kdy byl Topolánek premiérem.

21:00

Po brněnském politikovi Svatopluku Bartíkovi, který napsal na facebook, že prezident Miloš Zeman má rakovinu, bude Pražský hrad požadovat omluvu a pět milionů korun. Peníze případně půjdou do prezidentova volebního fondu. Zeman to dnes řekl v televizi Barrandov.

Oznámení radního městské části Brno-střed Bartíka může podle Zemana přesvědčit "slabší povahy" k tomu, aby ho nevolili. "Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá," řekl prezident. Volební kampaň se podle něj stává stále špinavější.

Pětimilionová částka podle Zemana vychází ze sumy, kterou v minulosti vysoudil tehdejší prezident Václav Havel s manželkou Dagmar ve sporu na ochranu osobnosti kvůli billboardům, na kterých byl pod nápisem Václavka a Dášenka zobrazen foxteriér olizující zelenou bustu prezidenta Havla.

"Kdybychom to vysoudili, tak to dáme do mého volebního fondu," uvedl prezident. Co ve fondu zbude, půjde pak podle Zemana na dobročinné účely.

Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Peřina Luděk
18:00

Dlouholetý člen ochranky jednoho z předchozích prezidentů řekl, že bezpečnostní opatření při návštěvách prezidenta Miloše Zemana v krajích nevybočují ze zaběhnuté praxe. "Už před léty jsme při cestách tehdejšího prezidenta pravidelně spolupracovali s kriminalisty. Znají totiž dobře místní poměry a můžou mnohem lépe vyhodnotit případné riziko. V civilu zapadli do davu a sledovali situaci," řekl bývalý člen ochranné služby, který si nepřál být jmenován. Podle něj jsou bezpečnostní opatření v Česku méně přísná, než je tomu u prezidentů západoevropských zemí.

17:57

Při předchozích návštěvách Olomouckého kraje Zeman svým odpůrcům s červenými kartami zpravidla dal prostor k položení otázky, tentokrát tak ale neučinil. "Je to nejhorší prezident, jakého tato země zatím měla. Speciálně jeho politika vůči Číně je hanebná," řekl novinářům Jiří Barvínek, který na setkání s prezidentem přišel s tibetskou vlajkou v ruce.

17:56

"Jsem trochu pamětník a pamatuji si doby, kdy bývalo ještě hůř, než je teď. Jsem ráda, že jsem se tohoto dožila, ale takového prezidenta jsem si nikdy nepředstavovala. Vulgární, sebestředný a samolibý. Prostě to snad nevyjadřuje náš národ," řekla seniorka, která na zábřežském náměstí držela malý transparent s textem, v němž se distancovala od prezidenta Zemana.

17:23

Stejně jako loni i letos se prezident Miloš Zeman na žádnou z oficiálních oslav či piet nechystá. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka věnuje 17. listopadu 1989 tichou vzpomínku.

17:04

V Zábřehu na Moravě na prezidenta kromě několika stovek příznivců čekala i početná skupina lidí, kteří dávali prostřednictvím červených karet a transparenty najevo svoji nespokojenost s ním. "Vadí mi způsob, jakým reprezentuje navenek i uvnitř zemi, jak lidi rozděluje. I to, že kvůli osobním důvodům neocenil kardinála Vlka," řekl například učitel z místní ZŠ Jaroslav Vít, kterému dávali v průběhu akce najevo svoji podporu i někteří jeho žáci. 

16:49

Zábřežská kavárna také existuje

16:39

"Jsem jeden z největších protivníků České televize a jsem na tom hrdý. Předpoklad, že mě podporují média pana Bakaly Hospodářské noviny, Respekt a Aktuálně.cz je naivita neřkuli hloupost," řekl Miloš Zeman lidem v Zábřehu. 

16:18

Na Zemana v Zábřehu čekají i odpůrci.

15:19

Ministr vnitra Milan Chovanec nechá prověřit středeční zásah policistů v Lipníku nad Bečvou. 

14:11

Miloš Zeman v Mohelnici odpovídal na otázky přítomných diváků.  

14:02

Ve svých odpovědích Zeman často zdůrazňuje, že nedělá kampaň, i v Mohelnici to však některá jeho vyjádření popírala. "Natočil jsem rozhovor pro TV Barrandov, podívejte se na něj," řekl například. Velký potlesk pak sklidil za svůj odpor proti přijímání migrantů. "Dokud budu prezidentem, udělám vše proto, aby na našem území nebyl žádný nelegální migrant," řekl.         

14:01

Stejně jako během celé cesty po Olomouckém kraji se prezident snažil i v Mohelnici zlehčovat svůj zdravotní stav. "Počkejte na mě u schodů, až budu odcházet, pokud z nich tedy nespadnu, což se mi občas stává," odpověděl na prosbu muže o podpis.

13:59

V Mohelnici, kde měl Miloš Zeman setkání s lidmi nikoli na hlavním, ale na za kostelem schovaném Kostelním náměstí, lidé prezidenta, na rozdíl od včerejšího Lipníku nad Bečvou, uvítali vřele, pískot se ozýval jen výjimečně. Neobvyklý byl ale přístup policie, která prostranství ohradila bariérami. Těm, kteří měli větší batohy či tašky, do nich nahlíželi. "To jen pro jistotu," odpověděl policista na dotaz, proč to dělají.     

13:33

Zákrok policie vůči muži, který během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou pouštěl na protest hudbu, považují někteří politici za návrat před rok 1989. V reakcích na Twitteru se tak vyjádřili předseda ODS Petr Fiala a bývalý ministr spravedlnosti a nyní člen TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Republiku si rozvracet nedáme, že ano… Hlasitá hudba, zajištění narušitelů - není to omylem zveřejněná zpráva z roku 1977?" ptá se Fiala na Twitteru. Použil při tom heslo, kterým komunističtí funkcionáři v lednu 1977 reagovali na vydání Charty 77.

Také Pospíšil zákrok považuje za návrat před rok 1989. "Kolikrát jste zažili, že soused pouštěl nahlas hudbu? A kolikrát se stalo, že ho policie zatkla? Exces? Nebo návrat před 89?" napsal na Twitteru. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl přistoupit ke "komparativnímu pokusu". "Navrhuji příště pustit nahlas ruskou a čínskou hymnu. Uvidíme, co na to policie," uvedl.

12:37

Policie prohlíží batohy, kteří jdou na setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

11:57

Pokuta až 15 tisíc korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi za pouštění hudby během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Hensl ve středu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu. "Podle policie je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu," řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtmánek. Pořadatelé protestu kvůli zákroku policie podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

11:20

Brněnský politik Svatopluk Bartík (Žít Brno) stáhl příspěvek, ve kterém tvrdí, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. 

11:01 Mirek Topolánek

Mirek Topolánek zatím víc než s protikandidáty bojuje s Andrejem Babišem.

9:34

Oblíbený satirický seriál Kancelář Blaník dostane v únoru 2018 podobu celovečerního filmu. Snímek s názvem Prezident Blaník točí autor seriálu Marek Najbrt. 

9:33

"…o zdravotním stavu uklízečky se vyjadřuji zrovna tak jako o zdravotním stavu pana prezidenta," říká v rozhovoru ošetřující lékař Miloše Zemana Miloslav Kalaš.

9:30

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství, ve kterém sledujeme vývoj prezidentské předvolební kampaně.

22:40

Podívejte se, jak debatu prezidentských kandidátů v Praze zaznamenal fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek:

22:00

Organizátoři protestu proti Miloši Zemanovi v Lipníku nad Bečvou už podali trestní oznámení mířící na zasahující policisty. "Podala jsem trestní oznámení na neznámého pachatele, který odvedl ze soukromého prostoru Jaroslava Hensla. Policisté byli v civilu bez jakéhokoli označení, ale před zadržením se mu prokázali," uvedla pro iROZHLAS.cz jedna z organizátorek protestu, Simona Hradílková, dcera Tomáše Hradílka.

20:45

Debata prezidentských kandidátů na Právnické fakultě v Praze vítěze neměla

19:46

V Lipníku nad Bečvou na prezidenta čekal také dav jeho odpůrců. 

Zemana v Lipníku uvítal rozhořčený dav. Objevily se transparenty s texty The end a Sbohem

Zemana v Lipníku uvítal rozhořčený dav. Objevily se transparenty s texty The end a Sbohem
2:21
Zemana v Lipníku uvítal rozhořčený dav. Objevily se transparenty s texty The end a Sbohem | Video: Aktuálně.cz
19:28

Muž byl podle mluvčího olomoucké policie omezen na osobní svobodě a převezen na policejní služebnu na výslech.

19:21

Policisté zajistili muže, který který rušil vystoupení prezidenta hlasitou hudbou. Zřejmě šlo o člověka, který pouštěl z okna Modlitbu pro Martu.

19:16

Jiří Drahoš po skončení oficiální části pokračuje v neformální debatě.

19:08

Debata skončila

19:05

Všichni kandidáti by ponechali sídlo prezidenta na Hradě.

19:03

"Bere mě čert, když vidím fronty na Hradě, to se musí okamžitě změnit," řekl kandidát Hynek. Stejně jako další slíbil volný pohyb.

19:03 Mirek Topolánek

Mirek Topolánek označil bývalého prezidenta Václava Havla za tu největší značku, kterou ve světě máme. Jediným druhým takovým jménem je podle něj Jaromír Jágr.

19:02 Michal Horáček.

Horáček slíbil, že by otevřel i zámecký park v Lánech, aby byl běžně dostupný.

18:57 Mirek Topolánek

Topolánek uvedl, že má na transparentním účtu prvních 25 tisíc korun jako dar. On sám dal zatím svých 100 tisíc korun. Pokud jde o osobní majetek, řekl, že si postavil dům za necelých 30 milionů korun, na který si vzal hypotéku. Na svých účtech má do 3,5 milionu korun. "Když jsem šel do politiky, vždycky jsem na tom finančně utrpěl," řekl Topolánek. Zároveň dodal, že zveřejní také podrobnou informaci o svém zdravotním stavu.

18:47 Marek Hilšer

"Prezident by měl být pravdivý a férový," sdělil Hilšer.

18:46 Michal Horáček.

Horáček uvedl, že všichni kandidáti by měli zveřejnit například majetková přiznání i informace o svém zdravotním stavu. "Jak  jsem to udělal já," řekl.

18:41 Mirek Topolánek

"Prezident musí uznávat spravedlnost, má být vzorem speciálně pro mladé lidi," uvedl Topolánek. "O tom to celé je," dodal.

18:40 Mirek Topolánek

První dotaz položil miliardář Karel Janeček. "Nevěděl jsem, že tady studuje," uvedl s ironií v hlase Topolánek.

18:39

Je čas na otázky studentů. 

18:38

Jiří Drahoš je pro referendum jen v některých případech, záleželo by hodně na pravidlech referenda. 

18:38 Marek Hilšer

Marek Hilšer je spíše proti referendu. "Referenda lidi rozdělují. Navíc lidé často věří spikleneckým teoriím," řekl. Bojí se také ovlivňování veřejnosti z Ruska. "V referendu často rozhoduje menšina o většině," podotkl.

18:36

Jiří Hynek je pro referendum v zásadních věcech jako je členství v EU. "Naši občané nejsou hloupí," řekl.

18:35 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

Pavel Fischer je proti zavádění referenda. Naopak Horáček je spíše pro referenda.

 

18:32 Mirek Topolánek

"Dovedu si představit referendum o vystoupení z EU," prohlásil Topolánek.

18:31 Michal Horáček.

Horáček prohlásil, že si strašně přeje, abychom byli čistými plátci do EU, protože by bylo jasné, že patříme mezi nejlepší země.

18:29 Mirek Topolánek

Topolánek prohlásil, že jeho názory na EU se vyvíjí. Dříve byl jasný zastánce EU. "V poslední době ukazuje EU obrovské nedostatky. Spoustu problémů není schopna EU řešit, tvrdí. Dodává ale, že mimo EU není možné stát.  

18:24 Marek Hilšer

Marek Hilšer je pro to, aby naše země přijala euro. "Bude pro nás nevýhodné, pokud euro nepřijmeme, budeme ztrácet na prosperitě," řekl.

18:23

Jiří Hynek tvrdí, že musíme vycházet co nejlépe se svými sousedy, ke kterým by první zamířil. Hynek se nechce vzdávat suverenity za to, že dostává Česká republika dotace z EU. "Nejsou to peníze EU," uvedl. "Naši pozici v EU si musíme vydobýt. Buďme v EU mnohem aktivnější," vyzval.

18:16

Petr Hannig tvrdí, že není dobré se orientovat pouze na Východ, nebo pouze na Západ. "Jsem Evropan," řekl.

18:15

"Evropa má být sjednocená, ale ne jednotvárná," citoval Jiří Drahoš prezidenta Masaryka.

18:14 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

"Je potřeba evropsky konat, a ne jenom vyvěsit na Hradě evropskou vlajku," uvedl Pavel Fischer.

18:12

Nyní je na řadě bod věnovaný zahraniční politice

18:10 Marek Hilšer

Marek Hilšer nevidí důvod, proč by měl být vítěz voleb pověřený sestavováním vlády podruhé, pokud by se mu to nepodařilo na první pokus. Babiš jako vyšetřovaný politik neměl být podle něj vůbec pověřený jednáním o vládě. Hilšer se dočkal silného potlesku.

18:02 Mirek Topolánek

"Když moje žena řekla, že se mnou do toho jde, tak jsem se rozhodl kandidovat. A míním vyhrát," prohlásil Topolánek.

18:00 Mirek Topolánek

Topolánek: Žijeme v době, kdy by na prezidentské standartě mohlo být napsáno, že postpravda vítězí. 

17:58

Jiří Hynek, který kandiduje za Realisty, prohlásil, že se nikdy nevzdává a bude bojovat. "Kdybych neměl šance, tak do toho přece nejdu. Mým cílem je vyhrát," sdělil.

17:54 Marek Hilšer

Marek Hilšer odmítl, že by neměl profesní a životní zkušenosti. "Vidíme kolem sebe kandidáty, kteří jsou velmi zkušení. Ale pro tuto zemi jsou to nežádoucí zkušenosti," řekl, aniž by někoho jmenoval. "Já můžu na Hradě vytvořit férovou atmosféru," dodal.

17:52 Michal Horáček.

Horáček uvedl, že je potřeba se první den na Hradě po zvolení omluvit příbuzným novináře Ferdinanda Peroutky, kterého prezident Zeman neoprávněně pomluvil. Horáček chce celý prezidentský plat věnovat na fond pro pomoc seniorům. "Udělal bych to první den," slíbil.

17:50

"Bojíte se Mirka Topolánka?" zazněla otázka na Jiřího Drahoše v reakci na to, že Drahoš o víkendu ostře kritizoval vstup Topolánka do boje  Hrad. "Nikdy se nikoho nebojím," uvedl Drahoš. Topolánek nevěří, že to psal Drahoš. A prý mu už odpustil.

17:47 Mirek Topolánek

Topolánek k Marku Dalíkovi: Na procesu s ním nenesu žádnou vinu. Není to můj handicap, ale je to nepříjemné. 

17:45 Mirek Topolánek

Podle Topolánka musí být prezident velmi silná osobnost a musí znát politické řemeslo.

17:42

Jiří Drahoš říká, že jako první krok by udělal to, že by otevřel Pražský hrad.

17:41 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

"Vím kudy na to, aby prezident mluvil za Českou republiku a vláda s tím neměla problém," řekl na debatě Pavel Fischer.

17:38 Mirek Topolánek

Podle Mirka Topolánka si lidé v České republice představují prezidenta jako někoho mezi tatíčkem Masarykem a Pánem Bohem, a čekají od něj řešení všech problémů.

17:30

Mezitím v Lipníku nad Bečvou se Miloš Zeman nedočkal tak vřelého přijetí, jak bývá na severní a střední Moravě zvyklý. Část lidí, a nebyl to žádný osamocený hlouček, pískala, objevily se transparenty s texty The end a Sbohem. Jeho nástup na pódium i první slova rušila z okna domu naproti nahlas znějící reprodukovaná Modlitba pro Martu. Jeho odpovědi na dotazy odměňoval jen vlažný potlesk a často se ozýval i pískot či výkřiky jako "demagogie!". Blíže u pódia stáli spíše Zemanovi příznivci, zejména starší lidé. Na protějším chodníku pak spíše mladí, kteří vyjadřovali nespokojenost se současným prezidentem. Rozdělení na mladé a staré ale neplatilo beze zbytku. "Byla to šaškárna," ulevila si po skončení akce i jedna z důchodkyň.

17:24

Sál je zcela zaplněný.

17:36 Michal Horáček.

Michal Horáček by nepodpořil vládu bez důvěry.

17:21

Jeden z kandidátů nedorazil…

17:20

"Nejsem přítelem tvůrčího výkladu ústavy. Kdybyste jeli po obci osmdesátkou a zastavil vás policista, také mu asi neřeknete, ze tvůrčím způsobem vykládáte pravidla silničního provozu. Za sebe můžu říct, že pokud budu zvolen, nebudu dělat ostudu," řekl v úvodním slovu Jiří Drahoš.

17:11 Mirek Topolánek

Kromě Mirka Topolánka přišel ještě jeden zajímavý host.

17:08

Na debatu dorazil také Andrej Babiš a jeho spolupracovník Marek Prchal

17:02

Posluchárna Právnické fakulty je úplně plná včetně galerií. Začínáme za chviličku.

"V pondělí moje žena odevzdala 113 tisíc podpisů občanů České republiky, kteří mě žádají, abych kandidoval. Vy nejste víc než 113 tisíc občanů, takže proto kandidovat budu," reagoval prezident Zeman na dotaz, jestli neplánuje odvolat kandidaturu v druhém funkčním období.

16:46

Někteří mají o příštím prezidentovi jasno.

16:30

Za 30 minut začíná debata prezidentských kandidátů na Právnické fakultě. Židle Miloše Zemana podle očekávání zůstane prázdná. 

16:09

Jedna ze zaměstnankyň Olmy se Zemana zeptala na kandidaturu expremiéra Topolánka. Prezident odpověděl dvojznačně: "Zařekl jsem se, že nebudu kritizovat žádné protikandidáty, což musím s lítostí dodržet i u pana Topolánka. Nicméně nezávisle na tom musím poznamenat, že pan Dalík nastoupil včera do vězení."

16:06

Miloš Zeman při návštěvě podniku Olma uvedl, že se při své návštěvě Ruska zmíní o potížích českých podniků s prodejem jogurtů v této zemi. "Nic neslibuji, ale dozvěděl jsem se, že nejen Olma, ale i další české mlékárny mají potíže s odbytem jogurtů. Jedu do Ruska a zmíním se tam o tom," řekl prezident.

15:25

Do prezidentských voleb se přihlásilo 19 kandidátů, dvacátý uchazeč podal přihlášku ve středu po terminu, sdělilo ministerstvo vnitra. Před pěti lety bylo uchazečů 20.

13:38

"Ve věci lživých tvrzení S. Bartíka bylo dnes podáno prostřednictvím právního zástupce pana prezidenta trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy, dále pak žaloba na ochranu osobnosti a návrh na předběžné opatření soudu, aby S. Bartík informace stáhl a dále je nerozšiřoval," informoval mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru.

12:25

Zatímco ještě před sedmi měsíci se prezident Miloš Zeman při návštěvě Olomouckého kraje pohyboval víceméně sám, nyní už ho stále, zejména do schodů, podpírají dva muži z ochranky. Viditelně pohublý Zeman se snaží tuto svoji indispozici neustále zlehčovat. Jen během prvních 90 minut návštěvy v sídle kraje se za svoji chůzi omlouval, případně o ní žertoval, hned čtyřikrát. "Bolí mě koleno, musí mě proto tahat jak malé dítě," prohlásil hned vstupu do vestibulu, když ho předtím dvojice bodyguardů téměř vynesla do schodů, na kterých při minulé návštěvě ztratil botu. "Opět se omlouvám za velmi kulhavou chůzi, nejhorší jsou schody," prohlásil na konci setkání se zastupiteli, když ho stejní muži doprovodili k darům, které pro něho hejtmanství připravilo. "Slibuji, že zajedu do Pelhřimova, ale nikoli, abych si obhlédl krematorium, ale za svým přítelem, hejtmanem Vysočiny a ortopedem Jiřím Běhounkem," dodal Zeman.

12:19

Nový model KdoVyhrajeVolby.cz:

Foto: KdoVyhrajeVolby.cz
11:57

"Jedná se o zcela vymyšlené, ničím nepodložené zprávy," napsal Zemanův ošetřující lékař Miloslav Kalaš.

11:53

Správní žalobu související s přihláškou do prezidentských voleb může podat jen kandidát, kterého ministerstvo vnitra do voleb nezaregistrovalo. Soudně nelze zpochybnit to, že byl úspěšně zaregistrován někdo jiný. Řekl to náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

11:48

Podnikatel Vladimír Boštík oznámil, že odstoupil z kandidatury na prezidenta republiky. V poslední době podstoupil operaci oka v celkové narkóze a od té doby má potíže s chůzí. "Odstoupil jsem ze zdravotních důvodů, protože nejsem schopen chůze delší než 20, 30 metrů. Vyčerpávají mne moje bolesti a tím pádem nejsem schopen vést volební kampaň," uvedl Boštík.

Podnikatel tvrdí, že se mu povedlo shromáždit přes 72.000 podpisů. Přihlášku ke kandidatuře ani podepsané archy ministerstvu vnitra nepředložil.

11:21

"Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu. Jedná se o zcela vymyšlené, ničím nepodložené zprávy," píše se v prohlášení Miroslava Kalaše, Zemanova ošetřujícího lékaře.

11:18

Ministerstvo vnitra však trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů. Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují, řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

11:01

Mirek Topolánek podle Jiřího Dienstbiera nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu. 

Mirek Topolánek podle veřejně dostupných informací nesplňuje podmínky pro prezidentskou kandidaturu. Má údajně přesně 10 podpisů senátorů. Mezi nimi je senátor Tomáš Czernin. Senátor Czernin řekl novinářům, že podepsal kandidaturu již dříve Pavlu Fischerovi. Podle § 21 odst. 2 zákona o volbě prezidenta „navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu“. Nechce-li ministerstvo vnitra zpochybnit volby, musí, jak Fischerovi, tak Topolánkovi vyškrtnout sen. Czernina, neb nemůže rozhodovat, komu jej mezi navrhujícími senátory ponechá. V tu chvíli bude mít Topolánek jen 9 navrhujících senátorů a min. vnitra musí jeho kandidátní listinu odmítnout.

Zveřejnil(a) Jiří Dienstbier dne 08. Listopad 2017
10:53

Zeman zahájil návštěvu Olomouckého kraje.

10:41

Letos schody Zeman překonal bez větších komplikací.

10:40

Začátek návštěvy v Olomouci tentokrát prezident, s mohutnou podporou ochranky, zvládl. "Bolí mě koleno a proto mě musí vodit jak malé dítě," omlouval svůj omezený pohyb při vstupu do budovy úřadu. 

10:38

Prezident Miloš Zeman zahájí třídenní návštěvu Olomouckého kraje. Zeman přitom uvedl, že za své znovuzvolení nepovede kampaň.

10:35

Kandidaturu na ministerstvo vnitra podalo podle dosavadních údajů 18 uchazečů o účast v prezidentských volbách.

10:30

V boji o Hrad se utká devět kandidátů. Původně ale bylo uchazečů mnohem víc.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2017 16:41
 

Právě se děje

Další zprávy