Zemanův stav není vážný, tvrdí jeho lékař. Hrad ale nechce ukázat prezidentovu zdravotní zprávu

Lukáš Prchal Martin Biben Lukáš Prchal, Martin Biben
Aktualizováno 8. 11. 2017 13:43
Ošetřující lékař Miloše Zemana tvrdí, že stav prezidenta není vážný. Snaží se tak vyvrátit tvrzení brněnského politika Svatopluka Bartíka (Žít Brno), který v úterý na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Prezident je od středy na návštěvě Olomouckého kraje. A zatímco ještě před sedmi měsíci se Miloš Zeman při návštěvě kraje pohyboval víceméně sám, nyní už ho stále, zejména do schodů, podpírají dva muži z ochranky.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Ošetřující lékař Miloše Zemana tvrdí, že stav prezidenta není vážný. Snaží se tak vyvrátit tvrzení brněnského politika Svatopluka Bartíka (za Žít Brno), který v úterý na Facebooku napsal, že prezident Miloš Zemanrakovinu a zbývá mu pár měsíců života.

"Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu. Jedná se o zcela vymyšlené, ničím nepodložené zprávy," napsal ošetřující doktor Miloslav Kalaš.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček se opakovaně odmítl vyjádřit k otázce, zda Hrad nechce zveřejnit Zemanovu zdravotní dokumentaci, jako to udělali jiní prezidentští kandidáti. "Nevěříte ošetřujícímu lékaři pana prezidenta?" odrážel mluvčí opakovanou otázku. "My se neřídíme požadavky médií," zakončil Ovčáček. 

Bartík, který v minulosti dělal poradce končícímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, v úterý napsal, že prezident Zeman má rakovinu.

"Metastáze na více místech, svoji diagnózu zná už cca tři týdny, léčbu odmítl, prognóza tři až sedm měsíců," napsal Bartík s tím, že jméno zdroje svých informací z pochopitelných důvodů nezveřejní.

Bartík ještě dodal, že informace by nešířil, pokud by se nejednalo o prezidenta České republiky. "A Zeman zároveň znovu nekandidoval. Je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla," uzavřel.

Mluvčí Ovčáček oznámil, že Hrad podal na Bartíka za jeho slova trestní oznámení. "Ve věci lživých tvrzení S. Bartíka bylo dnes podáno prostřednictvím právního zástupce pana prezidenta trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy, dále pak žaloba na ochranu osobnosti a návrh na předběžné opatření soudu, aby S. Bartík informace stáhl a dále je nerozšiřoval," informoval Ovčáček na Twitteru.

Prezidentova chůze se zhoršuje

Prezident je od středy na návštěvě Olomouckého kraje. A zatímco ještě před sedmi měsíci se Miloš Zeman při návštěvě kraje pohyboval víceméně sám, nyní už ho stále, zejména do schodů, podpírají dva muži z ochranky.

Viditelně pohublý Zeman se snaží tuto svoji indispozici neustále zlehčovat. Jen během prvních 90 minut návštěvy v sídle kraje se za svoji chůzi omlouval, případně o ní žertoval, hned čtyřikrát. "Bolí mě koleno, musí mě proto tahat jak malé dítě," prohlásil hned při vstupu do vestibulu, když ho předtím dvojice bodyguardů téměř vynesla do schodů, na kterých při minulé návštěvě ztratil botu.

"Opět se omlouvám za velmi kulhavou chůzi, nejhorší jsou schody," prohlásil na konci setkání se zastupiteli, když ho stejní muži doprovodili k darům, které pro něho hejtmanství připravilo. "Slibuji, že zajedu do Pelhřimova, ale nikoli, abych si obhlédl krematorium, ale za svým přítelem, hejtmanem Vysočiny a ortopedem Jiřím Běhounkem," dodal Zeman.

Tisková konference Miloše Zemana z pondělí 6. 11. ke kandidatuře na prezidenta:

Podívejte se na záznam brífinku Miloše Zemana a jeho manželky Ivany k prezidentské kandidatuře. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy