Zimolova muže Bláhu nahradí v čele nemocnic bývalá ministryně zdravotnictví Roithová

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
21. 4. 2017 15:07
V čele jihočeské krajské nemocnice nahradí Martina Bláhu bývalá ministryně zdravotnictví a neúspěšná kandidátka na prezidentku Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Bláha z postu odstoupil po skandálu se stavbou chaty na Lipně pro jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Roithová se v první řadě zaměří na snížení příjmů lidí ve vedení nemocnice, které byly nejen podle jihočeské opozice vysoce nadhodnocené. Ušetřené peníze chce použít na platy zdravotních sester a lékařů.
Zuzana Roithová.
Zuzana Roithová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zástupci nově vznikající koalice v Jihočeském kraji se včera dohodli, že dosavadního šéfa společnosti zastřešující tamní krajské nemocnice Martina Bláhu nahradí bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Bláha post opouští kvůli skandálu s chatou, kterou na Lipně staví pro svého kamaráda a hejtmana Jiřího Zimolu (politik v souvislosti s kauzou rezignoval a z pozice také odchází). Druhým Bláhovým problémem byly příjmy z nemocnic, jež v součtu za rok překračovaly sedm milionů korun. Manažeři na obdobných pozicích obvykle berou asi třetinu.

"Zuzana Roithová je připravená, že odejde pan Bláha z pozice předsedy představenstva a že po něm převezme odpovědnost za chod nemocnic," uvedl Jan Bartošek, šéf lidovců v Jihočeském kraji. Upozornil, že jeho kolegyně se v nemocnicích v první řadě zaměří na odměny lidí ve vedení.

Příjmy, jaké pobíral Bláha a někteří další členové představenstev, klesnou. "Ušetřené peníze rozdělíme mezi zdravotní sestry a doktory. Chceme také provést audit výběrových řízení a investičních akcí v nemocnicích od roku 2014," dodal Bartošek. 

Kraj původně vedla koalice ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši 2012. Ta se však na popud hnutí ANO rozpadla - důvodem byla jak chata, tak i Bláhovy příjmy. Zimola proto začal skládat novou vládu s lidovci a hnutími Jihočeši a Pro jižní Čechy. V pátek se dohodli na obsazení postů v radě.

"Pozice v radě si rozdělíme tak, že tři získá sociální demokracie, po dvou pak lidovci, Jihočeši a Pro jižní Čechy. Počet volných radních by měl být zachovaný," řekl Bartošek s tím, že KDU-ČSL má získat resort školství a sociálních věcí. Příští týden by měla být hotová finální verze koaliční smlouvy.

Martin Bláha o odměnách: My jsme se nemocnicím rozhodně vyplatili | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy