reklama
 
 

Jihočeská koalice si rozdělila resorty. Zimolův nástupce zatím známý není, ale bude z ČSSD

Aktualizováno 21. 4. 2017 18:19
Nová jihočeská koalice ve složení ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro jižní Čechy si začala rozdělovat jednotlivé resorty. Každá strana bude mít jednoho náměstka, ve vedení kraje bude někdo ze sociálních demokratů. V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Nová koaliční smlouva by mohla být podepsána do nejbližšího zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 27. dubna.

České Budějovice - Vznikající jihočeská koalice se domluvila na rozdělení resortů. Kraj povede hejtman za ČSSD, zástupci každé ze čtyř koaličních stran budou zastávat pozice náměstků. V Jihočeském kraji se domluvily na spolupráci strany ČSSD, KDU-ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012. Dosavadní koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 se rozpadla kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví. V čele společnosti Jihočeské nemocnice by mohla stanout lékařka a lidovecká politička Zuzana Roithová.

O chystaném rozdělení resortů informoval v pátek předseda hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch. "O konkrétních jménech jsme se nebavili. To teprve jednotlivé strany navrhnou," uvedl. 

Sociální demokraté budou dohlížet na zdravotnictví a krajské finance. Uskupení Pro jižní Čechy připadnou oblasti dopravy a rozvoje a investic. KDU-ČSL bude mít v gesci školství a sociální věci a Jihočeši 2012 segment venkova, kultury a životního prostředí.

Hroch uvedl, že pokračovat bude stejný model vedení kraje jako doposud. Kromě hejtmana a čtyř náměstků budou ještě dva uvolnění radní. Další čtyři členové rady se nebudou této funkci věnovat na plný úvazek.

Koaliční partneři se už v týdnu domluvili na poměru zastoupení ve vedení kraje. Čtyři radní budou mít sociální demokraté, tři Pro jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měla stát Ivana Stráská (ČSSD). Momentálně zastává funkci náměstkyně hejtmana za sociální demokracii Jiřího Zimoly, který však na nejbližším zasedání zastupitelstva zamýšlí na funkci rezignovat a nebude o ni znovu usilovat.

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Nová koaliční smlouva by mohla být podepsána do nejbližšího zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 27. dubna. Partneři se shodli, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí ho bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová.

Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice, kterou po podzimních volbách vytvořila ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun.

Po rozpadu koalice se snažilo novou vládnoucí alianci vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách kromě výše zmíněných subjektů i komunisté.

autor: ČTK | 21. 4. 2017 13:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama