Jihočeská koalice si rozdělila resorty. Zimolův nástupce zatím známý není, ale bude z ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2017 18:19
Nová jihočeská koalice ve složení ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro jižní Čechy si začala rozdělovat jednotlivé resorty. Každá strana bude mít jednoho náměstka, ve vedení kraje bude někdo ze sociálních demokratů. V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Nová koaliční smlouva by mohla být podepsána do nejbližšího zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 27. dubna.
Zástupci stran ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy. Zleva Jan Bartošek, Ivana Stráská, Jiří Švec, Pavel Hroch.
Zástupci stran ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy. Zleva Jan Bartošek, Ivana Stráská, Jiří Švec, Pavel Hroch. | Foto: ČTK

České Budějovice - Vznikající jihočeská koalice se domluvila na rozdělení resortů. Kraj povede hejtman za ČSSD, zástupci každé ze čtyř koaličních stran budou zastávat pozice náměstků. V Jihočeském kraji se domluvily na spolupráci strany ČSSD, KDU-ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012. Dosavadní koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012 se rozpadla kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví. V čele společnosti Jihočeské nemocnice by mohla stanout lékařka a lidovecká politička Zuzana Roithová.

O chystaném rozdělení resortů informoval v pátek předseda hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch. "O konkrétních jménech jsme se nebavili. To teprve jednotlivé strany navrhnou," uvedl. 

Sociální demokraté budou dohlížet na zdravotnictví a krajské finance. Uskupení Pro jižní Čechy připadnou oblasti dopravy a rozvoje a investic. KDU-ČSL bude mít v gesci školství a sociální věci a Jihočeši 2012 segment venkova, kultury a životního prostředí.

Hroch uvedl, že pokračovat bude stejný model vedení kraje jako doposud. Kromě hejtmana a čtyř náměstků budou ještě dva uvolnění radní. Další čtyři členové rady se nebudou této funkci věnovat na plný úvazek.

Koaliční partneři se už v týdnu domluvili na poměru zastoupení ve vedení kraje. Čtyři radní budou mít sociální demokraté, tři Pro jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měla stát Ivana Stráská (ČSSD). Momentálně zastává funkci náměstkyně hejtmana za sociální demokracii Jiřího Zimoly, který však na nejbližším zasedání zastupitelstva zamýšlí na funkci rezignovat a nebude o ni znovu usilovat.

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Nová koaliční smlouva by mohla být podepsána do nejbližšího zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 27. dubna. Partneři se shodli, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí ho bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová.

Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice, kterou po podzimních volbách vytvořila ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun.

Po rozpadu koalice se snažilo novou vládnoucí alianci vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách kromě výše zmíněných subjektů i komunisté.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy