Je to jen hra na závist lidí, tvrdí Zimolův kamarád s rekordními příjmy, který mu staví chatu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 4. 2017 14:19
Podnikatel a manažer Martin Bláha hraje zásadní roli v kauze jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Kdyby Bláha nekoupil pro hejtmana pozemek a nepostavil chalupu, nenásledovala by aféra, po které Zimola v kraji končí a z koalice odchází hnutí ANO. Bláha přiznává, že záležitost se stavbou chaty podcenil, a tvrdí, že si na detaily transakce nepamatuje. "Jsem člověk, který žije budoucností. Ani ve snu mě nenapadlo, že kolem toho bude takový humbuk," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bláha a dodává, že neexistuje žádná souvislost mezi jeho vztahem se Zimolou a odměnami ve výši téměř 36 milionů korun.
Martin Bláha. | Video: Aktuálně.cz

Kdy a kde jste se seznámil s hejtmanem Jiřím Zimolou?

Žijeme v malém městě, v Nové Bystřici, kde se všichni znají, takže se známe odmala. Já jsem věděl, jak si počíná Jiří Zimola jako starosta, a on věděl, jak si počínám já jako jeden z místních podnikatelů.

V čem jste podnikal?

Začal jsem už ve třeťáku na vysoké škole, kdy jsem se stal daňovým poradcem. Nejprve jsem podnikal jako fyzická osoba, následně jsem si založil v roce 2006 společnost s ručením omezením. A o rok později jsme s kamarádem založili obchodní společnost, která se stala jedním z deseti největších e-shopů v Evropě. Šlo o e-shop Vašečočky.cz, který existuje dodnes a přináší mi o něco méně peněz než příjmy z působení v holdingu Jihočeské nemocnice a v Nemocnici České Budějovice.

Byli jste přátelé, když vás Zimola oslovil, abyste se stal členem představenstva Jihočeských nemocnic?

Věděli jsme o sobě, znali jsme se, ale nelze říci, že bychom byli přátelé, kteří spolu chodí na pivo nebo třeba sportovat.

A kdy jste se začali stýkat?

Víc jsme se začali stýkat až díky mé práci v Jihočeských nemocnicích. Nezačínal jsem ale v roce 2009 jako šéf představenstva, ale jako řadový člen. Až později jsem se stal šéfem a v roce 2013 jsem začal řídit ekonomiku budějovické nemocnice.

Proč hejtman vsadil na vás?

Viděl moji práci, měl jsem poměrně úspěšnou účetní firmu, velmi dobře se rozbíhal e-shop, tak mi dal prostě příležitost v nemocnici. Myslím, že si mě zavolal k sobě na kraj a přišel s touto nabídkou. Jmenovala mě ale rada kraje. A když jsem se stal členem představenstva, přicházel jsem s nápady, co bychom mohli s Jihočeskými nemocnicemi udělat.

Nehrálo ve skutečnosti ve vašem jmenování důležitou roli to, že se znal velmi dobře s vaším otcem, který byl místostarostou Zimoly v Nové Bystřici a následně starostou, když Zimola odešel na kraj?

To v tom nehrálo absolutně žádnou roli. Ano, znali jsme se s Jiřím Zimolou, měl ke mně důvěru a já k němu, a proto mi takovou šanci dal. Myslím, že měl asi nějakou představu o mých schopnostech. Hledal někoho, kdo mu pomůže s Jihočeskými nemocnicemi, které byly v té době v jiné situaci než dnes.

Absolutně mě nenapadlo, co se kvůli chalupám spustí

Jak vás napadlo oslovit svého nadřízeného hejtmana Zimolu ohledně toho, jestli by nechtěl chalupu na Lipně, kterou byste mu postavil?

Nejdříve bych rád řekl, že nešlo v případě Lipna o nic tajného. Já ani hejtman jsme se opravdu nikdy netajili tím, že stavíme na Lipně, navíc na všechno byly smlouvy, podle kterých pan Zimola zaplatil dva miliony korun a další část se zavázal zaplatit po kolaudaci. Všichni to tady věděli.

Proč jste ale postupovali takto? Poč jste mu takto nabídl pozemek a chalupu?

Byl to nápad, že si prostě zlevníme pořízení chalup, když se podělíme o společné náklady. Víte, co je nejzajímavější? Že ty chalupy měly být postavené v roce 2015. Kdyby tomu tak bylo, tak dnes všechno to dění, včetně rezignace hejtmana a změny vedení kraje, by nebylo. Ale došlo k průtahům na stavbě, pršelo, nastaly komplikace se stavbou, takže k dokončení tří domů došlo teprve v tomto roce. Jinak by to bylo v roce 2015 zaplacené a převedené. A byl by klid.

Ale nenapadlo vás, že bude minimálně vypadat podivně, když vy, kterého si hejtman vybral jako manažera krajských nemocnic a který i díky tomu dostával hodně peněz, bude pro hejtmana stavět chalupu?

Uznávám, že jsem takové souvislosti vůbec nedocenil. Otevřeně říkám, že jsem naivní, protože toto mi nedošlo. Jelikož k žádným špatnostem nedocházelo, absolutně mě nenapadlo, co se kvůli tomu spustí.

Na začátku byl nákup pozemků na Lipně. Od koho jste je koupil? Byl to Roman Najbrt, tedy známý hejtmana?

On byl ten inspirátor celé věci. Pozemek jsem ale kupoval na začátku spolu s Romanem Najbrtem od 1. solární CK s.r.o. On přišel s tím, že ví o pozemku na Lipně, který je k prodeji. Nakonec ale z projektu odešel. Pozemek jsem celý zaplatil já.

Proč se o zmínil pan Najbrt o pozemcích před vámi? A šel také za hejtmanem?

Prostě slovo dalo slovo při jednom setkání. Není potřeba za tím hledat žádné podivnosti. Navíc já si samozřejmě žádné detaily nepamatuji.

Jak je ale potom možná věřit tomu, že se neodehrálo nic podivného?

Nepamatuji si spoustu věcí z minulosti, skoro vůbec už detaily. Jsem člověk, který žije budoucností. Ani ve snu mě nenapadlo, že kolem toho bude takový humbuk.

Snažím se zjistit, jak vznikl nápad, na jehož konci je chalupa pro hejtmana stavěná na vaše jméno…

Jak probíhal nákup pozemku, není vůbec důležité. První jsme chtěli jít do stavby chalup společně s panem Najbrtem, vůbec jsme na začátku nevěděli, kolik domků tam bude.

Věci ohledně Lipna si skoro nepamatuji a tečka

Jak došlo k tomu, že jste začal stavět pro hejtmana?

Uzavřeli jsme řádnou smlouvu, on zaplatil dva miliony korun a další necelé tři miliony se zavázal zaplatit po kolaudaci.

Komu jste ještě chalupy nabídl? Náměstkyně hejtmana za ČSSD Ivana Stráská mi říkala, že jste to nabídl i jí…

Já si nepamatuji, že bych se o tom s paní Stráskou bavil, ale když to říká, tak určitě ano. Původně tam měl mít chalupu pan hejtman, jeho náměstek pan Slíva, já a pan Najbrt. A když z toho pan Najbrt vycouval, tak jsem hledal někoho pro čtvrtý dům. Já si opravdu věci ohledně Lipna skoro nepamatuji a tečka.

Jak je to možné?

Protože jsem tomu nepřikládal původně důležitost. Já žiji hodně budoucností. Upřímně vám řeknu, že já jsem si ani nepamatoval, že jsem za pozemky platil i za Najbrta. Až manželka mě na to upozornila. Ale to je přece běžné, kdo si pamatuje, co se stalo před čtyřmi lety? 

Ale uznejte, že to působí zvláštně…

Já jsem to bral celé na lehkou váhu, protože z mého pohledu na tom nebylo nic špatného. Ano, přiznávám, podcenil jsem to, měli jsme se na to připravit úplně jinak. Ale na druhou stanu, věci se v životě dějí tak, jak se mají stát. Celé to byla stejně jenom záminka pro hnutí ANO odejít z koalice, protože paní Maxová z ANO nikdy nechtěla koalici s ČSSD a hejtmanem Zimolou.

ANO vás kritizuje nejvíce.

Přitom ANO si vymohlo v koaliční smlouvě změnu stanov a vznikla funkce navíc pro jeho člověka. Petr Novák z hnutí ANO nastoupil jako další místopředseda představenstva. Byla to úplně zbytečná funkce, zbytečné výdaje navíc, protože do té doby jsem všechno řídil já. Navíc v osobě Nováka vůbec poprvé v historii přišel do vedení politik, navíc s velmi pošramocenou minulostí. Do té doby tady žádný nebyl.

Vše vysvětlí audit

Proč ale hejtman nestavěl chalupu na své jméno a vše kolem financí nebylo naprosto transparentní?

Já jsem toto vůbec nedocenil, nenapadlo mě, že se nad tím bude někdo pozastavovat. 

Myslíte, že on si toto nikdy neuvědomil?

Nevím, byl by to dohad. Zeptejte se jeho.

To bych rád, ale on setkání odmítl a dotazům se tak vyhýbá. Můžete alespoň ukázat dokumenty týkající se celé věci?

Nechci teď nic ukazovat, vše jsem dal k dispozici auditorovi. 

Zeptám se například na stavební firmy. Kdo pro vás pracoval, za jaké ceny, pracovaly tyto firmy i pro kraj?

I toto vyřeším auditem, zatím jména nechci říkat. Zveřejním seznam firem. U generálního dodavatele i dalších firem jsem si ověřoval, jestli měly veřejné zakázky od Jihočeských nemocnic. Některé jen minimálně ano, ale ve velmi malých hodnotách. Ale dokážu, že ceny, za které pro mě staví, jsou zcela obvyklé, vše prokáže audit. Garantuji, že bude udělaný způsobem, který bude naprosto věrohodný, důvěryhodný a nebudou o něm žádné pochybnosti. Uvidíte, že tento slib dodržím.

Nemá smysl bojovat proti mediálnímu obrazu

Může ale toto vaše vysvětlování působit důvěryhodně?

Lidé, kteří mě znají, tak ví, že se snažím, aby slušnost a zdravý rozum vyhrály, touto mediální kauzou u nich nijak neztratím. A lidé, které neznám a oni neznají mě, tak u nich nemám šanci. Nemá smysl bojovat proti mediálnímu obrazu. To je dopředu ztracený boj. S tím jsem dopředu vyrovnaný.

A chcete zůstat na pozicích předsedy představenstva Jihočeských nemocnic a ekonomického ředitele Nemocnice České Budějovice?

Funkci šéfa představenstva jsem dal vedení kraje k dispozici, uvidím, jaká bude reakce. Nechci být možnou překážkou po novou koalici, protože ji považuji za dobré řešení po občany našeho kraje. Také mě potěšilo, že když jsem začal uvažovat o odchodu, tak mi přišlo tak dvacet SMS od lidí pode mnou, abych to nedělal. Nechci je tak jednoduše hodit přes palubu, jsem zvyklý bojovat. 

Hejtman Zimola mi před několika dny řekl, že zvažuje prodej chalupy, aby možná mírnil to, co se kolem celé věci děje. Neuvažujete o tom, že byste chalupy prodal, zejména když tam máte dvě vlastní?

Ano, mám dva domy, jeden je vysloveně v hrubé stavbě. Rozhodl jsem se, že ho prodám jako nedokončenou stavbu. Zůstane mi jeden dům, co udělám s ním, ještě nevím.

Smlouva existuje a prokážu to

Hodně se diskutuje také o tom, zda jste si pořídil pozemky a chalupy za peníze z nemocnic, nebo ne. Pořídil? A kolik jsou vaše příjmy mimo plat a odměny v nemocnicích?

Celý národ si myslí, že všechny peníze mám z odměn nemocnic. To ale není pravda. S manželkou jsme si vydělali podnikáním ve firmách zhruba stejně peněz, jako mám z nemocnic. 

Můžu se zeptat kolik?

Od roku 2009 jde zhruba o částku nad dvacet milionů korun. Já jsem ke stavbě domů na Lipně peníze z nemocnic nepotřeboval.

Můžete ale s hejtmanem nějak dokázat, že chtěl pozemek a chatu skutečně zaplatit? On vám zaplatil dva miliony, ale platil by skutečně i zbytek do pěti milionů? On někde říkal, že jste měli připravenou smlouvu na tu další částku. Ale můžete ji ukázat a existovala skutečně?

Já jsem nikdy neřekl, že ta smlouva byla připravená, tato lež se ale někde objevila. Snadno dokážu, že smlouvu jsme uzavřeli dávno předtím, než vypukla celá kauza. Navíc se podle ní plnilo vzápětí po podpisu, takže snadno prokážu, že existuje a vše podle ní běží. Jasně bylo řečeno, že pan hejtman zaplatí celou hodnotu a všechny změny, které si do stavby domu nadiktuje.

Když tedy bylo podle vás vše v pořádku, překvapilo vás, že se rozhodl rezignovat?

Myslím, že celou situaci vyhodnotil v zájmu kraje nejlépe, jak mohl. Absolutně odhlédl od svých osobních zájmů.

36 milionů? Odvádíme mnoho užitečné práce

Jak velkou roli hraje ve vašem rozhodování o budoucím působení v krajských nemocnicích to, že budoucí koalice už dala najevo, že vám i dalším manažerům chce snížit plat a odměny?

Žádnou. Opravdu.

Vy jste získal od roku 2009, kdy jste nastoupil jako manažer nemocnic, téměř 36 milionů korun, přesně 35 658 228 korun. Není to na posty, které zastáváte, příliš velká suma peněz?

Všechno kolem mého platu a odměn je jen hra na závist lidí. Vše je přece o ekonomice. Pořídil byste si za deset korun stokorunu? Já myslím, že ano. Já i mí kolegové přece odvádíme pro Jihočeské nemocnice mnoho užitečné práce, úspory v řádech stovek milionů korun. Místo toho se řeší, jestli 36 milionů korun pro mě je hodně, nebo málo. Mimochodem, po zdanění jde o částku necelých 25 milionů korun.

Není to na manažera krajských nemocnic až moc?

Ale nedává ekonomický smysl a není ekonomicky racionální, aby manažer nebyl zainteresovaný na výsledcích. Měl by být. Zejména když spravuje sedmimiliardový majetek nemocnic jako já. Takovou práci nemůžete dělat za 100 tisíc měsíčně, to nedává smysl, to půjdete raději do zaměstnaneckého poměru.

Takže pokud byste zůstal v nemocnicích a nová krajská koalice snížila platy a odměny v nemocnicích, jak avizuje, tak byste odešel?

Snížení platů a odměn je populární, ale nezodpovědné gesto, které neřeší problém. Jenom v budějovické nemocnici jde na platy sester 627 milionů korun. Jestliže ušetříte na třech manažerech po dvou milionech korun, tak stejně neušetříte.

Takže 36 milionů za osm let není podle vás až tak moc?

To nechci posuzovat, ale takové aféry kvůli platům dokážou lidi otrávit a demotivovat, protože se po nich plive a nemají uznání. To je daleko horší, než když jim snížíte platy a odměny.

Jak jste ale všechno stíhal, nemocnice, vlastní podnikání?
Jsem zvyklý pracovat od rána do večera, v prvních letech jsem byl v nemocnicích skoro pořád, podnikání se věnoval můj obchodní partner a manželka. Soustředil jsem se z velké části na řízení tady v nemocnici, řídím ekonomické oddělení, nákup, obchodní oddělení, oddělení stavebních investic, IT oddělení, lékárnu.

Jak to ale stíháte?

Všechno je to jenom o organizaci práce a vynikajícím kolektivu kolegů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy