Zimola po 20 letech opustil sociální demokracii. Je lokajskou a směšnou stranou, říká

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 6. 2020 17:43
Po dvaceti letech opustil řady sociální demokracie bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Řekl, že i po takové době rozhodnutí učinit tento krok bylo v posledních týdnech celkem jednoduché. Zimola se stal předsedou hnutí Změna 2020, které bude na jihu Čech kandidovat na podzim v krajských volbách.
Předseda nového jihočeského politického hnutí Změna 2020 Jiří Zimola (vpravo) a místopředseda a lídr kandidátky v podzimních krajských volbách Stanislav Mrvka (vlevo)
Předseda nového jihočeského politického hnutí Změna 2020 Jiří Zimola (vpravo) a místopředseda a lídr kandidátky v podzimních krajských volbách Stanislav Mrvka (vlevo) | Foto: ČTK

"Předtím bylo rozhodování složitější. Ale poslední kapkou bylo to, že jsem pochopil, že už ani jižní Čechy nejsou tím, co bývaly dříve. Tedy krajem, který se dokázal Praze postavit a vzdorovat," popsal Zimola situaci v ČSSD nedávné minulosti svýma očima.

Dodal, že definitivně se od strany odklonil loni na podzim. Tehdy jihočeská sociální demokracie prosazovala na kandidáta do Senátu v jindřichohradeckém obvodu starostu Jindřichova Hradce Stanislava Mrvku.

"Předsednictvo strany ale rozhodlo, že o místo v horní komoře bude za sociální demokraty usilovat Milan Štěch. A mě tyto nedemokratické postupy přesvědčily, že ČSSD si na žádné vnitřní demokracii zakládat nechce. Lidé ve straně se nervou za tým a za program, ale vzhledem ke slabým preferencím se každý rve za sebe a za svoje místečko," uvedl Zimola.

Zimolův odchod ze strany potvrdil také předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Podle něj se tím potvrdily spekulace, že Zimola byl straně delší dobu "nevěrný". "Formálně byl předsedou jihočeské ČSSD, ale fakticky za jejími zády chystal jiný politický projekt. Je to jeho volba. Jihočeská ČSSD je pod vedením hejtmanky Ivany Stráské úspěšná v krajské koalici, výborně zvládla i koronavirovou pandemii," uvedl Hamáček a podpořil Zimolovu nástupkyni.

Tým pod Stráskou podle Hamáčka nepletichaří a každodenně pracuje pro jihočeské občany. "Ivana Stráská a její tým mají plnou podporu moji i vedení ČSSD," dodal Hamáček.

Místopředseda strany Michal Šmarda uvedl, že se Zimolův odchod dal očekávat. "S ČSSD se rozešel již před časem. Toto je jen formální potvrzení jeho rozhodnutí," řekl Šmarda.

Uškodilo nám vládní spojení s ANO, říká

Devětačtyřicetiletý politik začínal na komunální úrovni, nejprve byl starostou v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. V roce 2008 se stal na devět let jihočeským hejtmanem. Odstoupil v roce 2017, kdy vyšlo najevo, že pro Zimolu a jeho náměstka staví domy šéf Jihočeských nemocnic. Zimola vedl ČSSD do krajských voleb třikrát a vždy v nich strana zvítězila. Do letošního ledna byl předsedou jihočeské sociální demokracie a v roce 2018 i místopředsedou celé strany.

Zimola uvedl, že jeho politický profil se odchodem do Změny 2020 nijak nezměnil. "Stále se cítím být sociálním demokratem a nikdy jsem jim být nepřestal. Trošku mám strach, že jimi přestali být ti, kteří jsou stále ještě v ČSSD," řekl.

Podle něj sociální demokracii uškodilo vládní spojení s hnutím ANO. Dodal, že ČSSD promarnila šanci být ve vládě výrazná a více korigovat premiéra Andreje Babiše (ANO). "Tohle všechno vedlo k tomu, že sociální demokracie se stává lokajskou stranou a stranou, která je pro voliče směšná. A to slovo směšná je možná ještě mírné," řek Zimola.

Lídrem Změny v krajských volbách bude místopředseda nového subjektu, starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka, který bude i kandidátem hnutí do Senátu v jindřichohradeckém obvodu. Zimola bude rovněž kandidovat do krajských voleb, ale zatím není jisté, na jakém místě. Nevyloučil, že by Změna mohla na podzim kandidovat i v jiných regionech, zatím to ale není dojednáno.

 

Právě se děje

Další zprávy