Zimola rezignoval na post jihočeského předsedy ČSSD. Přidali se i dva místopředsedové

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2020 22:49
Jiří Zimola rezignoval na post jihočeského předsedy ČSSD. Rezignovali s ním i dva dosavadní místopředsedové Stanislav Mrvka a Jaroslav Kupsa. Kandidátku sociálních demokratů pro krajské volby povede na jihu Čech hejtmanka Ivana Stráská. Zimola po rezignaci řekl, že jihočeská ČSSD není ochotná dát na společnou kandidátku s hnutím Změna nezávislé osobnosti.
Jiří Zimola.
Jiří Zimola. | Foto: DVTV

"Po poměrně emotivní debatě o hnutí Změna a způsobu, jakým se odehrávala registrace tohoto hnutí, několik lidí z předsednictva vyvodilo svou odpovědnost a rezignovalo," řekla v pondělí hejtmanka Stráská.

Hnutí Změna 2020 si s dalšími kolegy ze strany nechal loni zaregistrovat právě Jiří Zimola. Toto politické uskupení nyní chce kandidovat v krajských volbách samostatně a je otevřeno všem, jak nezávislým kandidátům, tak i členům ČSSD, uvedl v dopise, který poslal členům ČSSD, člen hnutí Změna 2020 David Slepička.

Rezignující místopředseda jihočeských sociálních demokratů Stanislav Mrvka novinářům řekl, že hnutí Změna chtělo postavit s ČSSD silnou společnou kandidátku, na druhé straně ale chyběla vůle. S některými lidmi v sociální demokracii se podle něj nedalo spolupracovat.

"Pokud se Jiří Zimola rozhodl rezignovat na šéfa jihočeské ČSSD, má pro to zcela jistě důvod," uvedl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. 

Zimola po rezignaci řekl, že jihočeská ČSSD není ochotná dát na společnou kandidátku s hnutím Změna nezávislé osobnosti. Zváží, zda zůstane členem ČSSD, i to, zda bude kandidovat za Změnu. Když ČSSD neotevře kandidátky nezávislým osobnostem, nepřežije, prohlásil. Někteří členové ČSSD jako hejtmanka Ivana Stráská nebo krajský radní Antonín Krák, mají strach, že by ve volbách přišli o lukrativní místa, řekl Zimola. Stráská v reakci řekla, že tato slova jí za komentář nestojí.

Zimola řekl, že na jednání předsednictva pochopil, že nemůže splnit loňský slib, že dovede ČSSD k vítězství v krajských volbách. "Ze strany některých mých kolegů se ukázala absolutní nechuť k tomu otevřít kandidátní listinu i nestraníkům, starostům, levicovým osobnostem, lidem z občanské společnosti, kteří by mohli kandidátní listinu oživit a kvůli kterým jsme pracovali na projektu hnutí Změna 2020," řekl Zimola.

Kritik současného vedení ČSSD

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola patřil k nejhlasitějším kritikům současného vedení sociální demokracie. Na mimořádném sjezdu ČSSD v únoru 2018 v Hradci Králové postoupil do druhého kola ve volbě předsedy strany, kde ho ale porazil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Zimola se následně stal místopředsedou sociálních demokratů.

S Hamáčkem měl ale napjaté vztahy. Strana podle Zimoly rezignovala na levicový program a zapomněla poslouchat voliče. V listopadu 2018 proto na funkci prvního místopředsedy ČSSD rezignoval. Řekl, že považuje za nemožné, aby vedení sociální demokracie v současné podobě změnilo politiku strany. Uvedl také, že členem ČSSD zůstává, neutíká z boje, a pokud budou mít členové strany zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany.

Loni v listopadu ale Jiří Zimola oznámil, že chce v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. V pondělí společně s dvěma kolegy odstoupil z vedení jihočeské ČSSD.

Sociální demokraté v roce 2016 krajské volby na jihu Čech vyhráli, získali 22,55 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 21,8 procenty a 12 mandáty, třetí ODS, která získala 14,55 procenta hlasů a osm mandátů. Kraji nyní vládne koalice ČSSD, PRO jižní Čechy, Jihočeši 2012 a KDU-ČSL a hejtmankou je sociální demokratka Ivana Stráská. 

Ta zároveň potvrdila, že stranu povede na jihu Čech do letošních krajských voleb. "Situace v sociální demokracii v poslední době mě donutila k tomu, abych přehodnotila své rozhodnutí, že už nechci žádnou politickou kariéru," uvedla. 

VIDEO: Jiří Zimola o situaci v ČSSD.

Zimola: Pokud by byla přímá volba předsedy ČSSD, měl bych větší šance vyhrát | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

teď

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy