Zimola rezignoval na post jihočeského předsedy ČSSD. Přidali se i dva místopředsedové

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2020 22:49
Jiří Zimola rezignoval na post jihočeského předsedy ČSSD. Rezignovali s ním i dva dosavadní místopředsedové Stanislav Mrvka a Jaroslav Kupsa. Kandidátku sociálních demokratů pro krajské volby povede na jihu Čech hejtmanka Ivana Stráská. Zimola po rezignaci řekl, že jihočeská ČSSD není ochotná dát na společnou kandidátku s hnutím Změna nezávislé osobnosti.
Jiří Zimola.
Jiří Zimola. | Foto: DVTV

"Po poměrně emotivní debatě o hnutí Změna a způsobu, jakým se odehrávala registrace tohoto hnutí, několik lidí z předsednictva vyvodilo svou odpovědnost a rezignovalo," řekla v pondělí hejtmanka Stráská.

Hnutí Změna 2020 si s dalšími kolegy ze strany nechal loni zaregistrovat právě Jiří Zimola. Toto politické uskupení nyní chce kandidovat v krajských volbách samostatně a je otevřeno všem, jak nezávislým kandidátům, tak i členům ČSSD, uvedl v dopise, který poslal členům ČSSD, člen hnutí Změna 2020 David Slepička.

Rezignující místopředseda jihočeských sociálních demokratů Stanislav Mrvka novinářům řekl, že hnutí Změna chtělo postavit s ČSSD silnou společnou kandidátku, na druhé straně ale chyběla vůle. S některými lidmi v sociální demokracii se podle něj nedalo spolupracovat.

"Pokud se Jiří Zimola rozhodl rezignovat na šéfa jihočeské ČSSD, má pro to zcela jistě důvod," uvedl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. 

Zimola po rezignaci řekl, že jihočeská ČSSD není ochotná dát na společnou kandidátku s hnutím Změna nezávislé osobnosti. Zváží, zda zůstane členem ČSSD, i to, zda bude kandidovat za Změnu. Když ČSSD neotevře kandidátky nezávislým osobnostem, nepřežije, prohlásil. Někteří členové ČSSD jako hejtmanka Ivana Stráská nebo krajský radní Antonín Krák, mají strach, že by ve volbách přišli o lukrativní místa, řekl Zimola. Stráská v reakci řekla, že tato slova jí za komentář nestojí.

Zimola řekl, že na jednání předsednictva pochopil, že nemůže splnit loňský slib, že dovede ČSSD k vítězství v krajských volbách. "Ze strany některých mých kolegů se ukázala absolutní nechuť k tomu otevřít kandidátní listinu i nestraníkům, starostům, levicovým osobnostem, lidem z občanské společnosti, kteří by mohli kandidátní listinu oživit a kvůli kterým jsme pracovali na projektu hnutí Změna 2020," řekl Zimola.

Kritik současného vedení ČSSD

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola patřil k nejhlasitějším kritikům současného vedení sociální demokracie. Na mimořádném sjezdu ČSSD v únoru 2018 v Hradci Králové postoupil do druhého kola ve volbě předsedy strany, kde ho ale porazil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Zimola se následně stal místopředsedou sociálních demokratů.

S Hamáčkem měl ale napjaté vztahy. Strana podle Zimoly rezignovala na levicový program a zapomněla poslouchat voliče. V listopadu 2018 proto na funkci prvního místopředsedy ČSSD rezignoval. Řekl, že považuje za nemožné, aby vedení sociální demokracie v současné podobě změnilo politiku strany. Uvedl také, že členem ČSSD zůstává, neutíká z boje, a pokud budou mít členové strany zájem, je připraven bojovat za lepší postavení strany.

Loni v listopadu ale Jiří Zimola oznámil, že chce v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. V pondělí společně s dvěma kolegy odstoupil z vedení jihočeské ČSSD.

Sociální demokraté v roce 2016 krajské volby na jihu Čech vyhráli, získali 22,55 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 21,8 procenty a 12 mandáty, třetí ODS, která získala 14,55 procenta hlasů a osm mandátů. Kraji nyní vládne koalice ČSSD, PRO jižní Čechy, Jihočeši 2012 a KDU-ČSL a hejtmankou je sociální demokratka Ivana Stráská. 

Ta zároveň potvrdila, že stranu povede na jihu Čech do letošních krajských voleb. "Situace v sociální demokracii v poslední době mě donutila k tomu, abych přehodnotila své rozhodnutí, že už nechci žádnou politickou kariéru," uvedla. 

VIDEO: Jiří Zimola o situaci v ČSSD.

Zimola: Pokud by byla přímá volba předsedy ČSSD, měl bych větší šance vyhrát | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy