Žhářům z Vítkova navrhuje stát 15 až 25 let vězení

Michal Štůsek Michal Štůsek
5. 10. 2010 13:21
V Ostravě proběhl první den čtení závěrečných řečí
V Ostravě žačaly závěrečné řeči
V Ostravě žačaly závěrečné řeči | Foto: Michal Štůsek

* Doplnili jsme závěrečnou řeč Petra Kausty, obhájce Davida Vaculíka

Ostrava - V úterý ráno začalo u ostravského krajského soudu čtení závěrečných řečí v případu žhářského útoku ve Vítkově.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková navrhla trojici obžalovaných výjimečné tresty. Souzeným tak hrozí až 25 let vězení. Ivo Müllerovi jako jedinému navrhla běžný trest se základní trestní sazbou v horní hranici, tedy do 15 let.

Obhájce Petr Kausta později zpochybnil řeč státní zástupkyně a v závěru té své vyzval soud, aby zcela zprostil jeho klienta Davida Vaculíka obžaloby.

Nejpřísnější trest přitom navrhla Bilíková právě Davidu Vaculíkovi, kterého v závěrečné řeči označila za jednoho z organizátorů akce a nebezpečného člena extrémní pravice.

Státní zástupkyně pro něj požaduje výjimečný trest v horní polovině trestní sazby mimo jiné také proto, že během soudního procesu neprojevil žádnou sebereflexi ani lítost. "Sám sebe patrně považuje za hrdinu," uvedla Bilíková v závěrečné řeči v souvislosti s Vaculíkovým chováním u soudu, kam se dříve nebál přijít v triku značky Thor Steinar s nacistickými symboly.

Prohlédněte si galerii ze soudního procesu

Výjimečné tresty s o něco nižší trestní sazbou navrhla státní zástupkyně také pro Jaromíra Lukeše a Václava Cojocaru. Lukeše označila za hlavní mozek akce, který celý útok naplánoval.

Cojocaru na rozdíl od Lukeše projevil před soudem lítost, ale Bilíková mu ji podle svých slov nevěří, i proto se návrh trestu pohybuje kolem trestní hranice 20 let.

Nejnižší trest požaduje státní zástupkyně pro Ivo Müllera. "Jako jediný se k činu přiznal a svého jednání lituje. I přesto, že je zanícený neonacista, je si vědom následků svého jednání," vysvětlila své rozhodnutí, podle kterého hrozí souzenému trest do 15 let.

Pavel Uhl, který je zmocněncem popálené Natálie, navrhl senátu vyšší odškodnění, než vychází z tabulkové částky. Přednesl před soudem také názor rodiny, podle kterého si útočníci zasluhují doživotní trest. Zmocněnec Markus Papé označil celou akci za teroristický čin.

Petr Kausta vyčetl během své závěrečné řeči body procesu, kdy podle něj došlo k nezákonnému nebo protiústavnímu jednání.

Mimo jiné zmínil nedostatky v postupu soudního senátu během líčení, policie při vyšetřování, napadl i výpovědi obětí nebo údajné porušení presumpce neviny výroky politiků a Pavla Rychetského k případu, který ještě není rozsouzen. Právník také napadl závěrečnou řeč státní zástupkyně, ve které dle jeho slov mluví, jakoby už byl případ vyřešený.

Nesouhlas projevil Kausta i s řečí zmocněnců rodiny, kde uvedl, že většina jejích členů měla již dříve opakovaně problémy se zákonem a peníze pro Natálku prý použili ke splacení dluhů.

Ve své řeči také navrhl, aby byly trestné činy čtveřice překlasifikovány na poškozování cizí věci a ublížení na zdraví z nedbalosti.

Rozsudek koncem října

Závěrečné řeči mají podle plánu probíhat několik dní. Rozsudek by mohl předseda senátu Miloslav Studnička vyhlásit už 19. nebo 20. října. Podle mluvčí Krajského soudu Barbary Plchotové se ale jedná pouze o orientační termín.

Čtveřice David Vaculík, Ivo Müller, Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru je obviněna ze žhářského útoku na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě.

Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejmladší Natálie utrpěla rozsáhlé popáleniny. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

 

Právě se děje

Další zprávy