Zesměšnili stát, tohle jsem od normalizace nezažil, říká rektor. Vysoké školy vyvěsily vlajky Tibetu

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2016 19:24
Pět minut před polednem vyvěsily některé vysoké školy včetně Univerzity Karlovy v Praze a Masarykovy univerzity v Brně vlajku Tibetu. Reagují tím na prohlášení čtyř ústavních činitelů, které zveřejnil Hrad po schůzce dalajlámy s ministrem kultury Danielem Hermanem. V dokumentu píší, že setkání nemá být vnímáno jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je to projev toho, že Česko řadí ekonomické zájmy nad hrdost a důstojnost.
Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek vyvěšuje tibetskou vlajku.
Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek vyvěšuje tibetskou vlajku. | Foto: ČTK

Praha – Některé vysoké školy ve středu pět minut před polednem vyvěsily tibetskou vlajku. Na svém facebookovém profilu o tom informoval rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.

"Děláme to proto, že jsme velmi překvapeni včerejším postojem ústavních činitelů. Jsme přesvědčeni, že kromě nějaké profesní přípravy je potřeba studenty vychovávat k občanské hrdosti. A je potřeba, aby představitelé země udržovali určitý standard vystupování. Řada z nás si myslí, že včera byl překročen Rubikon," řekl Bek Aktuálně.cz.

S dalajlámou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda sněmovny Jan Hamáček(ČSSD) v reakci vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiálního postoje k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

Jejich oficiální vyjádření přimělo rektora Beka vyzvat i další vysoké školy k vyvěšení tibetské vlajky. "Přes konferenci rektorů jsem to inicioval. Postupně se k tomu přidávají další školy. Hlásí se k tomu například kromě Brna a Prahy Plzeň, Ústí, AMU, VŠCHT. Bude to většina vysokých škol," upřesnil rektor. Výčet zapojených vysokých škol ale zdaleka nemusí být konečný.

Bek k podpoře Tibetu vyzval hlavně proto, že Česko dává svým stanoviskem najevo, že ekonomické zájmy jsou přednější než důstojnost. "Hlavně si myslím, že stanovisko dává přednost hospodářským zájmům několika podniků, které mají zájmy v Číně, před opravdu důstojným vystupováním. Ten text čtu jako překročení určitého standardu, jak vystupují státy a jejich představitelé," upřesnil Bek. "Nerozumím tomu, aby takovéto stanovisko vydávali ústavní činitelé. Rozuměl bych tomu, kdyby to jednotlivě komentovali, ale takhle silné prohlášení kvůli banální věci nepřispívá důstojnosti státu," doplnil.

Podle něj je postoj ústavních činitelů ostuda. "Zesměšnili stát. Zesměšnili jsme se na mezinárodní scéně," řekl Bek. "Jsme zvyklí na leccos, ale toto je nová úroveň. Tohle jsme nezažili od normalizace," dodal.

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima potvrdil, že univerzita se k vyvěšení tibetských vlajek pět minut před polednem připojí. "To prohlášení není šťastné. Máme dobré vztahy s čínskými univerzitami. Setkání s dalajlámou podle mě nenarušuje vztahy s Čínou," řekl. Dodal, že ve svobodné zemi se může potkat kdokoliv s kýmkoliv, pokud chce. "Jsme ve svobodné zemi. Když se někdo chce s někým setkat, ať se s ním setká," dodal.

S dalajlámou, který je jedním z hostů Fora 2000, se ve středu ráno sešli také někteří poslanci a senátoři. Schůzku považují za dobrou odpověď na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů.

Vlajku vyvěsila také Západočeská univerzita v Plzni. "Tímto symbolickým gestem se hlásíme ke krédu univerzity. Stojíme za hodnotami, které obstojí v měnícím se světě. I našim studentům tak chceme sdělit, že univerzity zastávají principy otevřené demokratické společnosti, která si váží duchovních hodnot a nebojí se je otevřeně hájit," uvedl její rektor Miroslav Holeček.

Ostravská univerzita vyvěsila v 11:55 tibetskou vlajku ze své budovy ve Dvořákově ulici. "Dalajlama je symbolickým představitelem ochrany lidských práv a zachování kulturní identity národů. A právě Česká republika by s ohledem na svou historii a odkaz prvního demokratického prezidenta Václava Havla měla tyto myšlenky podporovat," uvedl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Z brněnských škol se přidala také Janáčkova akademie múzických umění. "Naše univerzita se k výzvě připojila vylepením tibetských vlajek do oken," uvedla mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová.

K akci se nepřipojily Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě ani Technická univerzita v Liberci. Nechtěly spojovat politiku s akademickou půdou. "Univerzita nevyvěšuje vlajky žádných států bez ohledu na to, zda s nimi vedení univerzity osobně sympatizuje či nikoliv," řekl rektor Technické univerzity Liberec Zdeněk Kůs.

Dalajláma Čechům poděkoval

Dalajláma ve středu na přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

Dalajláma připomněl, že už při jeho pondělním přivítání v Praze přišla na Hradčanské náměstí zhruba tisícovka lidí podporujících Tibet. "Jsem za to vděčný a vážím si toho. Je to důležité nejen pro šest milionů Tibeťanů, ale pro celý svět, pro ideál nenásilí," řekl. Zdůraznil, že nenásilné řešení situace v Tibetu, který ovládá Čína, je jediné možné.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlámou kritizuje dlouhodobě.

Čína je náš standardní partner, spolupráci musíme rozvíjet ale i v oblasti lidskoprávní, říká Jan Bartošek /KDU-ČSL/. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy