Žena upozorňovala na špatné hospodaření, pak ji propustili. Výpověď byla oprávněná, řekl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
16. 2. 2017 19:40
Božena Rajmanová kritizovala plýtvání s penězi v Českém metrologickém institutu a krátce nato dostala výpověď. Zaměstnavatel to zdůvodnil organizačními důvody. Rajmanová je přesvědčena, že to byla msta, nicméně soud konstatoval, že výpověď byla oprávněná a k reorganizaci opravdu došlo. Za Rajmanovou se přitom staví několik protikorupčních organizací a označuje ji za whistleblowerku - tedy toho, kdo oprávněně poukazuje na nekalosti a měl by být naopak chráněn.
Božena Rajmanová, která upozornila na nevýhodné smlouvy svého zaměstnavatele a vzápětí se dočkala propuštění.
Božena Rajmanová, která upozornila na nevýhodné smlouvy svého zaměstnavatele a vzápětí se dočkala propuštění. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Koncem roku 2013 začala Božena Rajmanová upozorňovat na podivné zakázky, které podepisoval její nadřízený - ředitel Inspektorátu pro ionizující záření Jiří Šuráň. A obrátila se nejen na vedení Českého metrologického institutu, pod který inspektorát spadal, ale podala také trestní oznámení na policii.

Jenže tím, kdo byl nakonec potrestán, byla ona sama. I přes to, že se některé její výhrady potvrdily. Několik měsíců poté totiž dostala výpověď pro nadbytečnost - údajně kvůli reorganizaci. Tu však ona sama i její advokát Václav Láska označují za účelovou. A Rajmanová to dokládá i nahrávkami, v nichž ji její nadřízení podle jejích slov zastrašovali.

Případ dostala na stůl soudkyně Štěpánka Dvouletá. Ta však odmítla nahrávky uznat jako důkaz a žalobu loni v dubnu zamítla. Městský soud jí sice případ vrátil k novému rozhodnutí, ale i podruhé rozhodla stejně. "Reorganizace byla oprávněná," řekla a žalobu tento čtvrtek i podruhé zamítla.

Dvakrát předražený úklid

Inspektorát například vyráběl radioaktivní zářiče, sloužící pro měření a kalibraci při práci s radioaktivními látkami. Jejich prodej ovšem svěřil soukromé firmě Eurostandard, kterou si založilo několik pracovníků úřadu či jejich příbuzných. "Spolumajitelem firmy byla manželka zástupce ředitele," popisuje Rajmanová. A Eurostandardu poté inspektorát svěřil také správu a úklid svých prostor - na který si firma najímala zase zaměstnance inspektorátu.

Zjištění potvrdil podle Rajmanové i audit, který vedení metrologického institutu zadalo. A došel podle ní například k tomu, že úklidové služby byly zhruba dvojnásobně předražené. Rajmanová to dokládá i e-mailem, který jí tehdy poslal ředitel Českého metrologického institutu Pavel Klenovský. Ten si nechal totiž vypracovat nabídku od jiné úklidové firmy. "Nabídnutá cena byla 200-250 000 Kč za rok, přičemž v té době podle smlouvy FM (facility management, tedy správa budov - pozn. red.) jsme za totéž platili 480 000 Kč," uvedl ředitel.

Vedení Českého metrologického institutu proto rozhodlo o reorganizaci - inspektorát se rozhodlo zrušit a jeho zaměstnance převést pod své pražské pracoviště. A Rajmanová dostala současně s tím výpověď pro nadbytečnost. Jako jediná.

Právník metrologického institutu Tomáš Procházka argumentoval tím, že propuštění Rajmanové bylo standardní snižování nákladů. "Byla vybrána k propuštění jako nejslabší z pěti sekretářek, měla nejméně vhodné vzdělání a nejhorší výkonnost," uvedl Procházka. S tím ovšem příliš nekoresponduje to, že proti její práci nebyly až do té doby žádné výhrady - naopak dostávala pravidelné odměny, a měsíčně tak měla v průměru 38 tisíc korun.

Zahrála jste si s ohněm

Podle advokáta Rajmanové Václava Lásky je zřejmé, že uvedená reorganizace byla jen záminka se nepohodlné kritičky zbavit. "Byla více jak dvacet let dobrým zaměstnancem a dostávala pravidelně odměny. Náhled na ni se změnil až ve chvíli, kdy začala veřejně upozorňovat na nehospodárné jednání," poukazuje Láska.

Indicií, že šlo o mstu, bylo podle něj víc. Například to, že všichni ostatní, kterých se reorganizace týkala, v zaměstnání zůstali. Nebo to, že den před výpovědí jí bylo odebráno veškeré osobní ohodnocení, které tvořilo třetinu jejího příjmu.

"Proč jí to brali, když věděli, že jí druhý den podají výpověď? Výrazně se jí tím snížilo odchodné, na které měla nárok," poukazuje Láska a připomíná nahrávky, které si žena pořídila poté, co ji prý vedení začalo zastrašovat, ale soud je odmítl přijmout jako důkaz.

"Vy jste si, paní Rajmanová, zahrála s ohněm. A já se ptám, a nebudu to nikde interpretovat, stálo vám to za to? Nevyhrajete nic, nevysoudíte nic," uvedl například na jedné z nich ekonomický ředitel metrologického institutu František Valášek.

Může si zvolit, s kým chce pracovat

Soudkyně Dvouletá nakonec dala za pravdu institutu. Podle ní dostatečně prokázal, že šlo o organizační změnu, jejímž účelem bylo dosažení úspor. "Dle provedeného dokazování bylo úspor dosaženo, byť ne v takovém rozsahu, jak žalovaný předpokládal," konstatovala. A poukázala, že je právem zaměstnavatele zvolit si, se kterým pracovníkem v rámci reorganizace ukončí pracovní poměr, a soudu toto rozhodnutí nepřísluší přezkoumávat.

Sám Český metrologický institut verdikt soudu kvituje. "Všechna obvinění paní Rajmanové prošetřil interní audit i policie a žádné pochybení se neprokázalo. Rozsudek potvrdil, že provedená organizační změna směřovala k úspoře nákladů, a ne k pronásledování paní Rajmanové," uvedl ředitel Pavel Klenovský.

A úřad rozeslal i prohlášení, že služby Eurostandardu ve skutečnosti byly pro podnik výhodné. "Uzavřením smlouvy s Eurostandardem se podařilo snížit roční náklady přibližně o padesát procent," stojí v prohlášení institutu, který navíc upozorňuje, že i sama Rajmanová si prostřednictvím Eurostandardu v minulosti přivydělávala při praní prádla.

Paradoxní přitom je, že institut rozvázal s Eurostandardem smlouvu, a to dokonce ve stejný den, kdy podal Rajmanové výpověď pro nadbytečnost.

Tak dlouho kopala jámu…

"Žádná korupce ani jiná protiprávní činnost se neprokázaly. A kde není protiprávní činnost, nemůže být ani whistleblowing," poukázal Procházka, podle nějž šlo spíš o osobní spor Rajmanové se Šuráněm. "Tak dlouho kopala ing. Šuráňovi jámu, až do ní spadli oba," konstatoval. Šuráň však na rozdíl od ní o práci nepřišel, jen o ředitelský post, který zanikl.

Sama Rajmanová s verdiktem nesouhlasí a podá znovu odvolání. Po svém propuštění se navíc snaží pomáhat podobně postiženým, jako byla ona sama. Spolupracuje například s Nadačním fondem proti korupci či Mobbing Free Institut, jenž pomáhá lidem, kteří se setkávají s šikanou na pracovišti. "Nevěřili byste, kolik lidí se na nás obrací. Sama jsem dřív netušila, jak je to velký problém," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy