Šikanovaní zaměstnanci nemají zastání. Potřebujeme zákon o šikaně, shodují se odborníci

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
29. 9. 2015 17:45
Šikana na pracovišti se těžko dokazuje, uspět u soudu je pro šikanované složité. Se špatným nebo nevhodným zacházením se přitom v práci setkala skoro čtvrtina Čechů. Právníci, psychologové, aktivisté i sami šikanovaní se na veřejném slyšení v Senátu shodli, že by v boji se šikanou pomohla hlavně přesná právní úprava. Ta by mohla vzniknout příští rok.
Šikanou je i vyloučení zaměstnance z kolektivu (ilustrační foto).
Šikanou je i vyloučení zaměstnance z kolektivu (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Praha - Se šikanou v zaměstnání se v Česku setkala skoro čtvrtina lidí. České právo ale pojem šikany nezná, a tak je její prokazování velmi složité. Během úterního slyšení v Senátu se na tom shodli právníci, psychologové i sami šikanovaní.

Podle senátora Libora Michálka, který slyšení uspořádal, se zákonné úpravy už rýsují. Možností je zpřesnění zákoníku práce nebo antidiskriminačního zákona. Největší naději má připojení úpravy k chystanému zákonu na ochranu whistleblowerů, ke kterému se zavázala vláda ve svém programovém prohlášení a plánuje ho předložit příští rok.

„V zákoně na ochranu whistleblowerů bude ošetřena jen ochrana osob, které oznámí nějaké nekalosti. Netýká se to šikany z jiných důvodů. Variantou je, že by se k tomuto zákonu úprava šikany z jiných důvodů připojila. Z mého pohledu je jedno, jaká to bude legislativní technika. Důležité je, aby to bylo,“ řekl Michálek, který sám čelil nepříjemným následkům, když v roce 2010 ohlásil korupci na Státním fondu životního prostředí.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z počátku září se se šikanou v práci setkávají spíše ženy (27 procent) než muži (19 procent). Celých 37 procent lidí ji nijak neřeší.

„Naše stránky navštíví 2000 lidí měsíčně. To je alarmující číslo,“ řekla v Senátu zakladatelka webu Šikana v práci Michaela Švejdová. Šikanu může člověk zažívat buď ze strany kolegů, té se říká mobbing, nebo ze strany šéfa, pak se jedná o bossing. Existují také případy staffingu, kdy zaměstnanci šikanují nadřízeného.

Podle psychologa Pavla Beňa je šikana celospolečenským problémem. „Poškozuje zdraví a snižuje pracovní výkon,“ říká a upozorňuje na to, že právě kvůli horšímu pracovnímu výkonu a nepříjemné atmosféře na pracovišti může mít šikana i následek, o kterém se tolik nemluví – finanční ztrátu pro firmu.

Často je šikana odvetou za to, že zaměstnanec kritizuje poměry ve firmě či v úřadě. Takovou zkušenost má i Božena Rajmanová, která téměř třicet let pracovala v Českém meteorologickém institutu jako sekretářka. Nejprve se zastala vyhozené kolegyně, potom upozornila na špatné hospodaření úřadu.

„Zachovala jsem doporučený postup, oznámila jsem generálnímu řediteli, kde vidím chyby, ale on to zametl pod koberec. Když jsem podala trestní oznámení, policie ani ministerstvo, pod které úřad spadá, se jím nezabývaly. Chtěla jsem upozornit na obrovské plýtvání penězi daňových poplatníků, přihrávání kšeftů spřáteleným firmám,“ řekla Rajmanová, která nakonec podala na vedení institutu trestní oznámení. Soud ještě nerozhodl.

„I audit potvrdil nedostatky ve fungování úřadu. Šéfové si ale účelově vybrali jen některá zjištění a výsledkem byla „reorganizace“, kvůli které jsem byla vyhozena jako jediná z práce, což nemohu kvalifikovat jinak než jako akt msty,“ dodala Rajmanová, která prý před vyhazovem zažila ze strany svých šéfů taktiky, jako je ignorování, odebírání úkolů nebo neustálá kritika.

Právě tyto často zmiňované postupy šikanujících – ať nadřízených, nebo kolegů – se těžko dokládají. „Dokazování je velmi složité. Zaměstnavatel si sežene pět svědků. My máme jen jednoho. Mám za sebou spory, které jsou komplikované, dlouhé a finančně nákladné,“ popsala advokátka Klára Kořínková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy