Žena poslala domnělému americkému vojákovi přes tři miliony. Podvod řeší policie

30. 11. 2022 19:23
Jednašedesátiletá žena z Jičínska postupně poslala domnělému americkému vojákovi během dvou let přes tři miliony korun. Seznámila se s ním přes WhatsApp. Kriminalisté se případem zabývají pro podezření ze spáchání podvodu neznámým pachatelem, za který hrozí v případě prokázání viny až osm let vězení. Případ není ojedinělý, policie před podobnými seznamovacími podvody opakovaně varuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Podle policie důvěřivá žena z Jičínska naletěla na legendu o osmačtyřicetiletém americkém vojákovi jménem Mike Tucker, toho času na mírové operaci v Iráku.

"Kontaktoval poškozenou koncem června roku 2021. Rodákovi z Durhamu v Severní Karolíně zbývalo sedm měsíců do ukončení armádní kariéry, po které plánoval opuštění rodné země a založení nové rodiny. Vdovec se dvěma dětmi, který vyrůstal v dětském domově, hledal českou ženu, jelikož právě ty mají dobrou a čestnou pověst," uvedla policejní mluvčí Eliška Pospíšilová.

Podvedené ženě údajný americký voják mimo jiné tvrdil, že v Česku plánuje koupit dům, ve kterém by oba žili. "Aby se žena s vojákem mohla setkat a seznámit ještě před ukončením mise, investovala do tohoto setkání téměř 400 tisíc korun. Po opětovných žádostech o zaslání dalších finančních prostředků s ním žena přestala komunikovat a začátkem srpna loňskému roku vše nahlásila policii," uvedla Pospíšilová.

Letos v dubnu podvodníkovi poslala další peníze

Jičínským kriminalistům se však pachatele nepodařilo ztotožnit a případ v září 2021 odložili. "Žena však komunikaci s Mikem obnovila a v dubnu tohoto roku zaslala další částky, které v různých výších posílala téměř čtvrt roku. S příslibem vrácení všech vynaložených prostředků investovala do společné budoucnosti téměř tři miliony korun. Podezření z podvodného jednání nahlásila žena policistům v minulém týdnu," uvedla policejní mluvčí.

Z předchozích případů je zřejmé, že scénář tohoto typu podvodu je stejný, legendy podvodníků jsou postaveny na modelu získání důvěry často pod záminkou společné budoucnosti. Policie opakovaně nabádá k obezřetnosti. Lidé by například neměli posílat peníze nikomu, koho znají pouze z virtuálního prostředí a nemohou si ověřit jeho identitu.

"Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat nezanedbatelné finanční prostředky," dodala policejní mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy