Znásilnění nebo ukradené peníze. Děti čelí čím dál častěji nebezpečí v kyberprostoru

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
21. 11. 2022 15:06
S tím, jak přibývá kybernetické kriminality, se zároveň potvrzuje, že nejčastějšími oběťmi jsou děti. Čelí nebezpečnému obtěžování i podvodům. Experti se proto snaží nabízet vzdělávání a prevenci, jako je například nový projekt Univerzity Palackého v Olomouci. Výuku kyberbezpečnosti na školách komplikují často nedostatečné znalosti pedagogů, kteří by ji měli učit.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock.com

Svou první oběť nalákal na tvrzení, že vyhrála soutěž "Dítě VIP". Odměnou byl pobyt v Praze, kde chlapce znásilnil. Do svého zatčení v roce 2008 zneužil Pavel Hovorka dvě desítky mladých chlapců. Kontaktoval je přes internetové seznamky, za pohlavní styk jim nabízel peníze, některé vydíral. Fotografoval je a natáčel. Potom hrozil, že všechno zveřejní. Kauza, která před 15 lety otřásla Českem, je příkladem manipulace dětí pomocí online technologií. 

Ty mají řadu podob, nemusí jít hned o získání důvěry a sexuální zneužití. Patří k nim i nenávistné projevy, obtěžování sexuálními zprávami nebo nejrůznější podvody. "Průzkumy ukazují, že děti od sedmi let mají zkušenost například s tím, že jim někdo odcizil účet nebo herní postavu, do které investovaly kapesné," říká ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr. 

Zranitelné jsou děti už proto, že běžně používají chytré telefony, často bez schopnosti rozpoznat nebezpečí a bránit se. "Jsou zvyklé mít internet k dispozici vždy a všude. Proto už nemluvíme o offline a online světě. Žijí takzvaně onlife, v digitální přítomnosti," dodává Kintr. 

V loňském roce policie zaznamenala 9,5 tisíce trestných činů spadajících do kategorie kybernetické kriminality a ostatní kriminality páchané v kyberprostoru. Za posledních deset let jde o šestinásobný nárůst, nejvíc jich řešili policisté v Praze a Jihomoravském kraji.

Zamezit dalšímu nárůstu a pomoci dětem se snaží odborníci i aktivisté, například projekt Prevence v kyber!, který letos spustila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci s odborem prevence ministerstva vnitra. Nabízí vzdělávací videa zaměřená na chování v online prostoru, kyberkriminalitu či riziko online hraní. "Jde o podceňovanou oblast prevence, kybernetická kriminalita přitom neustále roste," říká Lucie Kosová z ministerstva vnitra.

O kybernetické bezpečnosti se děti mohou dozvědět i ve škole, jak velký prostor ale ve vyučování dostane, záleží na konkrétních školách. Plošně se dosud neřeší. "Je podstatné, aby školy kyberbezpečnost do výuky zařadily. Spolu s rodiči by měly připravit děti na nevyhnutelnou práci s digitálními technologiemi," uvádějí Julie Losekoot Szymańská a Tereza Kofroňová, expertky vzdělávacího programu Buď safe online. 

Důležité je i vzdělávání pedagogů, kteří mnohdy nemají dostatečné znalosti. "Pod pojmem kybernetická bezpečnost si mnoho učitelů představí kyberšikanu a rizikovou komunikaci na sociálních sítích. Koláč témat je ale mnohem větší," upozorňuje Knitr z úřadu pro kyberbezpečnost. 

Podle expertů by prevence měla začínat už tím, že rodiče před vstupem dítěte do online prostředí zabezpečí zařízení, která bude využívat. "Například antivirem či systémem rodičovské ochrany," říká Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-bezpečí a Centra prevence riskantní virtuální komunikace na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Důležité je seznámit dítě se základy práce na internetu, například jak zacházet s osobními údaji. 

Učitelé i rodiče mohou využít webových stránek Buď safe online, které nabízí bezplatný online kurz. Řada dalších nástrojů, komiksů, videí, ilustrovaných povídek i online kurzů je k dispozici na vzdělávacím portálu národního úřadu pro kyberbezpečnost. Instituce spravuje také rozcestník osvětových materiálů, kde jsou k dispozici desítky dalších pomůcek od pexesa po podcasty.

Video: Zabezpečení státních organizací je nedostatečné. Chybí politická vůle (2. 8. 2022)

30 milionů za obnovu dat je dost, ale odpovídá to rozsahu toho, co se stalo. Plány obnovy nebyly dostatečné. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy