Zemřel veterán Pavel Vranský. Byl jedním z posledních žijících letců RAF, bojoval také u Tobruku

gag Jakub Zelenka gag, Jakub Zelenka
24. 6. 2018 11:46
Po dlouhé nemoci zemřel v neděli ráno veterán z druhé světové války Pavel Vranský. Bojoval na Blízkém východě i létal v Britském královském letectvu a lovil německé ponorky.
Válečný veterán Pavel Vranský, který se účastnil bojů v Tobruku. V roce 2013 obdržel medaili Za zásluhy.
Válečný veterán Pavel Vranský, který se účastnil bojů v Tobruku. V roce 2013 obdržel medaili Za zásluhy. | Foto: ČTK

Praha - Zemřel jeden z posledních českých letců RAF Pavel Vranský, který bojoval za druhé světové války. Absolvoval také boje u Tobruku. Aktuálně.cz to sdělil ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Vranský odešel po dlouhé nemoci v 97 letech.

V roce 1939 narukoval do řad Československého legionu. Záhy však padl do sovětského zajetí, ze kterého byl propuštěn až v roce 1941. Přesunul se tedy s dalšími vojáky na Blízký východ a bojoval v Sýrii a u Tobruku. V roce 1942 vstoupil k letectvu. V posádce liberatoru se účastnil lovu na německé ponorky.

Po válce se vrátil do Československa a pracoval jako radiotelegrafista. Na upraveném vojenském letounu liberator létal mezi Prahou a Londýnem jako dopravní letec. V 50. letech, kdy se zase objevily protižidovské nálady, si změnil jméno. Původně nesl příjmení Wechsberg. Létal také pro společnost ČSA. 

V roce 2016 Vranský opustil pozici místopředsedy Českého svazu bojovníků za svobodu. Rezignoval, protože ztratil důvěru ve vedení. Svaz se snažil původně tvrdit, že důvodem jeho odchodu je věk. To však Vranský popřel.

Český svaz bojovníků za svobodu pomohl ve volbách prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavě státu pomohly mimo jiné i hlasy bojovníků v druhém kole prezidentské volby a bojovníci se dostali na oficiální státní akce, kam by se bez prezidentovy pomoci jen tak nepodívali.

 

Právě se děje

Další zprávy