Letcům RAF v Plzni slavnostně odhalili nový památník, jejich hrdinství připomněla Šlechtová

ČTK ČTK
6. 5. 2018 19:45
Památník odhalili členové rodin Miloslava Petra, Karla Pošty a Stanislava Peroutky, celkem je věnován sedmi plzeňským letcům.
Slavnostního aktu se zúčastnili také členové rodin plzeňských letců a ministryně obrany Karla Šlechtová.
Slavnostního aktu se zúčastnili také členové rodin plzeňských letců a ministryně obrany Karla Šlechtová. | Foto: ČTK

Plzeň - Nový památník byl v neděli v Plzni odhalen československým letcům v britské RAF, kteří se narodili v téměř zaniklé čtvrti Karlov. Pamětní deska stojí u sokolovny, jediné budovy, která z Karlova zbyla.

Památník odhalili členové rodin Miloslava Petra, Karla Pošty a Stanislava Peroutky, celkem je věnován sedmi plzeňským letcům, řekl Filip Procházka, předsedka Klubu vojenské historie 276. peruť.

Památník dále nese jména Oldřicha Hořejšího, Jiřího Schwarze, Viléma Soukupa a Jindřicha Zářeckého. "Tři letci bohužel ve válce padli. Čtyři z nich se po válce vrátili do Československa, ale po komunistickém převratu odešli zpátky do Británie," řekl Procházka.

Hrdinství letců při odhalení památníku připomněla ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) nebo náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS)

Osudy letců z Karlova byly ještě donedávna prakticky neznámé, k jejich poznání pomohla šťastná náhoda. "V roce 2015 jsme měli na několika místech ve Velké Británii výstavu o československých letcích RAF. Na jednom z míst ji viděl Mike Hitches, který je synovcem snoubenky Miloslava Petra. Výstava ho zaujala a rozhodl se nám věnovat pozůstalost," vysvětlil Procházka.

Klub vojenské historie chtěl Petrovi věnovat pamětní desku u jeho rodného domu, ukázalo se však, že v Karlově už žádné domy nestojí. Při dalším pátrání se podařilo připomenout i osudy dalších karlovských letců, kterým je dnes věnován památník u sokolovny. Zhlédnout jej je možné na adrese Na Pomezí 22.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy