Dcera otráveného špiona Skripala se skrývá na bezpečném místě. Chce požádat o azyl, říká sestřenice

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2018 15:05
Bývalý dvojitý agent Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury.
Julija Skripalová.
Julija Skripalová. | Foto: Reuters

Londýn - Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla na počátku března v Anglii spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili v pondělí z nemocnice. Informaci britských médií v úterý potvrdila zástupkyně nemocnice v Salisbury, podle níž se lepší i Skripalův zdravotní stav.

Podle stanice BBC byla Skripalová v pondělí odvezena na bezpečné místo. Minulý týden vydala otrávená Ruska prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až nemocnici opustí.

Její sestřenice Viktorije v úterý v Moskvě řekla ruské agentuře Interfax, že Julije Skripalová hodlá požádat o azyl. "Nikdo ji neviděl, nikdo nic neví, ani tam ani tady," uvedla Viktorija. "Brzy bude tisková konference, na níž oznámí, že žádá o politický azyl," prohlásila bez dalších podrobností Viktorija. V minulých dnech se za svou příbuznou chtěla do Británie vydat, navzdory intervencím ruských diplomatů ale nedostala britské vízum.

Skripal a jeho dcera byli otráveni počátkem března v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici.

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové byla Julije Skripalová z nemocniční péče propuštěna, což ale neznamená, že skončilo její léčení. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítalo. Vyzvalo ale současně britské úřady, aby ruské straně "okamžitě" předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. "Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle," citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

Skripal podle zástupkyně nemocnice v péči zdravotníků zůstává a také jeho zdravotní stav se postupně lepší. "I když se uzdravuje pomaleji než Julije, doufáme, že i on bude moci nemocnici v pravý okamžik opustit," uvedla Blanshardová.

Oba pacienti, kteří byli otráveni nervově paralytickou látkou, podle zástupkyně nemocnice "výjimečně dobře" zareagovali na léčbu, kterou jim lékaři v Salisbury poskytli.

Podle Británie použil kdosi k útoku nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka: obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

Minulý týden lékaři oznámili, že se "rapidně zlepšuje" i zdravotní stav šestašedesátiletého Sergeje Skripala. Už dříve informovali o zlepšení stavu třiatřicetileté Skripalové, ruské občanky, která byla na návštěvě u svého otce žijícího v Británii. Moskva si po celou dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k Rusce přístup.

Rusko je proti nové identitě pro Skripalovy

Rusko v pondělí protestovalo proti údajným plánům Británie poskytnout Skripalovým novou identitu a umožnit jim život ve Spojených státech. Napsala to v úterý agentura RIA Novosti. Ruské velvyslanectví v Londýně podle ní vydalo prohlášení, podle něhož by Moskva podobný krok považovala za únos.

O možnosti nové identity pro Skripalovy informoval o víkendu britský list The Sunday Times. Londýn tak prý chce bývalého plukovníka ruské armádní rozvědky a jeho dceru uchránit před dalšími útoky. O přesídlení už podle The Sunday Times jednala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Ruská ambasáda podobné plány odsoudila s tím, že "izolace" Skripalových by znemožnila seznámit se s jejich verzí událostí. Šlo by prý navíc o faktický únos ruských občanů, protože Julija Skripalová i její otec jsou držiteli ruského pasu. Skripal je kromě toho ještě občanem Spojeného království.

Ruské velvyslanectví rovněž označilo za "krajně nepřesvědčivou" informaci britských novinářů, že analytici britského královského letectva (RAF) na Kypru zachytili v den útoku na Skripala a jeho dceru podezřelou depeši odeslanou ze Sýrie do Moskvy. Podle ambasády jde o důkaz vratkosti britských argumentů.

Zachycená depeše obsahovala podle britského tisku slova "balík byl doručen". Odeslána byla ze Sýrie jisté "úřední osobě" do Moskvy krátce poté, co byli Skripal a jeho dcera otráveni. V depeši bylo prý rovněž uvedeno, že dvě osoby "úspěšně odjely".

Video: Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce novičok

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy