Uznání pro otce se nedočkal. Syn statečného pilota RAF, kterému Zeman odmítl dát vyznamenání, zemřel

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 5. 2018 18:00
Příběh Josefa Koukala mladšího z Luže na Chrudimsku skončil podobně smutně jako příběh jeho otce, letce RAF a válečného invalidy.
Josef Koukal mladší s památečními předměty na svého otce, jenž byl válečným letcem RAF.
Josef Koukal mladší s památečními předměty na svého otce, jenž byl válečným letcem RAF. | Foto: Tomáš Vlach

Pardubice - Statečnost válečného letce RAF Josefa Koukala byla jen těžko představitelná. Za druhé světové války zázračně přežil německý zásah do palivové nádrže své stíhačky. Celé tělo měl zuhelnatělé, pověstný plastický chirurg Archibald McIndoe mu dlouze a bolestivě sloupával zčernalou kůži z těla. Prodělal 23 operací a přes protesty lékařů usedl za dva a půl roku znovu do stíhačky.

Navzdory svému hrdinství nikdy neobdržel státní vyznamenání, ačkoliv k němu měl nedávno velmi blízko. V říjnu 2017 je schválila sněmovna i Senát, prezident Miloš Zeman jej však vyznamenat odmítl.

Koukalův syn tehdy přesto dostal echo, že Hrad tatínka ocení. "Připravil jsem si oblek, naleštil lakýrky, sehnal nocleh v Praze a odvoz tam i zpátky. Čekal jsem až do pátku, ale žádná pozvánka nepřišla a pan prezident to holt dal v sobotu jiným," vyprávěl 78letý Koukal junior v říjnu 2017 redakci Aktuálně.cz.

Když se k němu doneslo, že tatínek na seznamu chybí, odvoz odvolal a lakýrky a oblek uklidil zpátky do skříně. V sobotu 28. října si pustil přímý přenos z Vladislavského sálu a sledoval, jak prezident Miloš Zeman oceňuje tu baviče Luďka Sobotu, tu režiséra béčkových filmů Zdeňka Trošku. Chtělo se mu brečet.

"Díval jsem se na to a bylo mi smutno. Smutno nad tím mým tátou. Českému národu věnoval svůj život - do Británie odcházel jako zdravý 27letý mladík, vrátil se jako válečný invalida, s tělem navždy zohaveným. Znovu šel do boje i přes svá zranění. Říkal mi, že chtěl zkrátka pomoct národu. Do své smrti nemohl pochopit, jak se k letcům RAF mohli Češi takto otočit zády, když za ně šli nasazovat své životy, líčil s pohnutím v hlase Josef Koukal mladší. "Člověk s tím ale vůbec nic nenadělá, je to Zemanovo rozhodnutí," byla tehdy jeho poslední slova při rozhovoru.

Poslední rok ho stíhala rána za ranou. Zemřel mu syn, pár měsíců nato přišla ledová sprcha z Pražského hradu. Po zveřejnění příběhu na Aktuálně.cz se redakci ozývala spousta lidí, že by chtěla pana Koukala pozdravit či symbolicky ocenit jeho otce. Jenže on žil velmi skromně, e-mail neměl a mobil používal jen příležitostně, číslo nezveřejňoval.

Nedávno se ke všem těžkostem přidala rakovina, ve čtvrtek 10. května Josef Koukal zemřel. Pohřeb bude mít v pátek 18. května v krematoriu v Pardubicích, kde se očekává značná účast.

"Je to opravdu smutný příběh. Pan Koukal bojoval už od revoluce v roce 1989, aby tatínek dostal nějaké odpovídající vyznamenání. Bohužel se nepodařilo. Přitom většina ostatních letců RAF byla povýšena do hodnosti generála a státní vyznamenání dostala," říká starosta Luže a podporovatel rodiny Koukalových Radek Zeman.

Alespoň Koukalova Luže na svého slavného občana nezapomněla. Má zde pamětní desku a 6. května 2012 proběhly na náměstí velké oslavy letcových nedožitých stých narozenin. To náměstí se jmenuje Plukovníka Josefe Koukala.

O jeho statečných bojích s německými messerschmitty psal i legendární stíhací pilot František Fajtl ve své knize Bitva o Británii:

"Četař Josef Koukal v prvém souboji se statečně rval proti Me 109, který se mu podařilo sestřelit. Po druhém startu toho dne došlo ke srážce s nepřítelem, při níž náš pilot prožil dramatické okamžiky. V zuřivém souboji proti vynikajícím Messerschmittům 109 dostal těžký zásah do benzinové nádrže, která vybuchla. S hořícím Hurricanem se řítil z 20 000 stop k zemi. Obklopen plameny, už hořel na celém těle, usilovně přemýšlel o své záchraně. Zápas se smrtí vyřešila náhoda. Náhlá exploze druhé benzinové nádrže roztrhla Hurricana do cárů a uvolnila nešťastného Josefa Koukala z pekla."

Psalo se září 1940. Tělo měl celé zuhelnatělé a padal střemhlav dolů, přesto přežil. Po 28 měsících usedl tentokrát do Spitfiru a vydal se se svou perutí znovu do boje, zjizvený a s pokroucenýma rukama.

Na vyznamenání to však zřejmě nestačilo.

Video: Pieta za letce RAF se stala demonstrací. Za pomník přišli bojovat i veteráni

Pieta za československé letce RAF | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy