Uznání pro otce se nedočkal. Syn statečného pilota RAF, kterému Zeman odmítl dát vyznamenání, zemřel

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 5. 2018 18:00
Příběh Josefa Koukala mladšího z Luže na Chrudimsku skončil podobně smutně jako příběh jeho otce, letce RAF a válečného invalidy.
Josef Koukal mladší s památečními předměty na svého otce, jenž byl válečným letcem RAF.
Josef Koukal mladší s památečními předměty na svého otce, jenž byl válečným letcem RAF. | Foto: Tomáš Vlach

Pardubice - Statečnost válečného letce RAF Josefa Koukala byla jen těžko představitelná. Za druhé světové války zázračně přežil německý zásah do palivové nádrže své stíhačky. Celé tělo měl zuhelnatělé, pověstný plastický chirurg Archibald McIndoe mu dlouze a bolestivě sloupával zčernalou kůži z těla. Prodělal 23 operací a přes protesty lékařů usedl za dva a půl roku znovu do stíhačky.

Navzdory svému hrdinství nikdy neobdržel státní vyznamenání, ačkoliv k němu měl nedávno velmi blízko. V říjnu 2017 je schválila sněmovna i Senát, prezident Miloš Zeman jej však vyznamenat odmítl.

Koukalův syn tehdy přesto dostal echo, že Hrad tatínka ocení. "Připravil jsem si oblek, naleštil lakýrky, sehnal nocleh v Praze a odvoz tam i zpátky. Čekal jsem až do pátku, ale žádná pozvánka nepřišla a pan prezident to holt dal v sobotu jiným," vyprávěl 78letý Koukal junior v říjnu 2017 redakci Aktuálně.cz.

Když se k němu doneslo, že tatínek na seznamu chybí, odvoz odvolal a lakýrky a oblek uklidil zpátky do skříně. V sobotu 28. října si pustil přímý přenos z Vladislavského sálu a sledoval, jak prezident Miloš Zeman oceňuje tu baviče Luďka Sobotu, tu režiséra béčkových filmů Zdeňka Trošku. Chtělo se mu brečet.

"Díval jsem se na to a bylo mi smutno. Smutno nad tím mým tátou. Českému národu věnoval svůj život - do Británie odcházel jako zdravý 27letý mladík, vrátil se jako válečný invalida, s tělem navždy zohaveným. Znovu šel do boje i přes svá zranění. Říkal mi, že chtěl zkrátka pomoct národu. Do své smrti nemohl pochopit, jak se k letcům RAF mohli Češi takto otočit zády, když za ně šli nasazovat své životy, líčil s pohnutím v hlase Josef Koukal mladší. "Člověk s tím ale vůbec nic nenadělá, je to Zemanovo rozhodnutí," byla tehdy jeho poslední slova při rozhovoru.

Poslední rok ho stíhala rána za ranou. Zemřel mu syn, pár měsíců nato přišla ledová sprcha z Pražského hradu. Po zveřejnění příběhu na Aktuálně.cz se redakci ozývala spousta lidí, že by chtěla pana Koukala pozdravit či symbolicky ocenit jeho otce. Jenže on žil velmi skromně, e-mail neměl a mobil používal jen příležitostně, číslo nezveřejňoval.

Nedávno se ke všem těžkostem přidala rakovina, ve čtvrtek 10. května Josef Koukal zemřel. Pohřeb bude mít v pátek 18. května v krematoriu v Pardubicích, kde se očekává značná účast.

"Je to opravdu smutný příběh. Pan Koukal bojoval už od revoluce v roce 1989, aby tatínek dostal nějaké odpovídající vyznamenání. Bohužel se nepodařilo. Přitom většina ostatních letců RAF byla povýšena do hodnosti generála a státní vyznamenání dostala," říká starosta Luže a podporovatel rodiny Koukalových Radek Zeman.

Alespoň Koukalova Luže na svého slavného občana nezapomněla. Má zde pamětní desku a 6. května 2012 proběhly na náměstí velké oslavy letcových nedožitých stých narozenin. To náměstí se jmenuje Plukovníka Josefe Koukala.

O jeho statečných bojích s německými messerschmitty psal i legendární stíhací pilot František Fajtl ve své knize Bitva o Británii:

"Četař Josef Koukal v prvém souboji se statečně rval proti Me 109, který se mu podařilo sestřelit. Po druhém startu toho dne došlo ke srážce s nepřítelem, při níž náš pilot prožil dramatické okamžiky. V zuřivém souboji proti vynikajícím Messerschmittům 109 dostal těžký zásah do benzinové nádrže, která vybuchla. S hořícím Hurricanem se řítil z 20 000 stop k zemi. Obklopen plameny, už hořel na celém těle, usilovně přemýšlel o své záchraně. Zápas se smrtí vyřešila náhoda. Náhlá exploze druhé benzinové nádrže roztrhla Hurricana do cárů a uvolnila nešťastného Josefa Koukala z pekla."

Psalo se září 1940. Tělo měl celé zuhelnatělé a padal střemhlav dolů, přesto přežil. Po 28 měsících usedl tentokrát do Spitfiru a vydal se se svou perutí znovu do boje, zjizvený a s pokroucenýma rukama.

Na vyznamenání to však zřejmě nestačilo.

Video: Pieta za letce RAF se stala demonstrací. Za pomník přišli bojovat i veteráni

Pieta za československé letce RAF | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 48 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy