Praha - Ve středu po poledni zemřel Radoslav Brzobohatý, populární divadelní, filmový a televizní herec. České televizi to potvrdil jeho syn Ondřej. Herec by ve čtvrtek oslavil osmdesátiny.
František z filmu Všichni dobří rodáci, F. L. Věk či Řek Zorba - to je jen malá ukázka z rolí herce Radoslava Brzobohatého.
S herectvím začínal v 50. letech minulého století, první film natočil v roce 1959. Od té doby se divákům představil ve stovkách rolí v divadle, ve filmu i televizi a stále patřil mezi nejpopulárnější české herce.
V letošním roce byl Brzobohatý uveden do Dvorany slávy televizní ankety Týtý.
Zlatá šedesátá
První velkou vlnu popularity mu přinesla role Martina Edena v televizním přepisu románu Jacka Londona, v šedesátých letech zazářil například i v komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či válečné tragédii Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk.
Právě šedesátá léta a počátek let sedmdesátých byly dobou, kdy měl Brzobohatý štěstí na nezapomenutelné role. Sám označil za své největší úspěchy trojici filmů Atentát (1964) Jiřího Sequense, Ucho (1970) Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci (1968) Vojtěcha Jasného.
Koncem 60. let také natočil slavný televizní seriál F. L. Věk, kde si zahrál hlavní roli a který nakonec narazil u komunistických cenzorů.
"U nás ještě dozníval pocit svobody a každý takový kulturní počin národ posiloval," řekl na téma seriálu.
Seriál a především "trezorové" filmy Ucho a "Rodáci" znamenaly určitý zlom v jeho kariéře. Komunistický režim se kvůli nim v době normalizace postaral o to, aby o výraznější filmovou roli delší dobu nezavadil.
Valašský patriot
Brzobohatý byl kromě herectví známý i jako valašský patriot a milovník Slovenska. Ve Vrútkách na Slovensku se narodil a díky práci zde poznal i svou současnou manželku, herečku Hanu Gregorovou.
Na Valašsku, kde se po válce usadila jeho rodina, prožil dětství. Odtud pramení i jeho láska k lidovým písním, které zde slýchával. Od dětství také hrál na několik nástrojů - housle, basu, kytaru, trubku. Veřejně začal vystupovat již při středoškolských studiích ve Valašském Meziříčí a později v Krnově. Hrál s ochotníky a taky v kapelách.
Brzobohatý pocházel z námořnické rodiny. Moře brázdili jeho otec i děd, Radoslav je však nenásledoval. Doslova totiž propadl knihám.
"Literatura mě posunula jinam," řekl v jednom z rozhovorů. Dovedla jej k divadelním prknům, na čemž má podle jeho slov největší zásluhu češtinář na gymnáziu ve Valašském Meziříčí: "Nesmírně spravedlivý člověk, který dokázal ctít názor druhého."
S divadlem chtěl skončit
Po studiích na pražské DAMU nakonec zakotvil na vytoužené scéně Divadla Na Vinohradech, kde zůstal přes 30 let. Odtud je i jeho slavný Clavellův a Hubačův Král Krysa či Goethův Faust. Z vinohradského divadla odešel až v roce 2000 po delším období, kdy nebyl obsazován do velkých rolí.
S divadlem chtěl údajně skončit, jeho žena mu to však rozmluvila. Zkusil to tedy v Karlínském hudebním divadle, kde exceloval v roli Řeka Zorby. V roce 2004 pak spolu s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého, na jehož prknech se například ve hře Dva na smetišti sešel se synem Ondřejem.
Radoslav Brzobohatý byl potřetí ženatý, pokaždé si vzal herečku. Z prvního manželství s Jarmilou Kolářovou má dceru Radanu. Jeho druhou ženou byla Jiřina Bohdalová, s Hanou Gregorovou žil od roku 1981 a měl s ní syna Ondřeje.