Svému známému, který v Lánské oboře manipuloval stamilionové zakázky, udělil milost a zachránil ho od vězení. Výjezdy za voliči před prezidentskými volbami platil Miloši Zemanovi stát. Nad korunovačními klenoty se opilecky potácel, v přímém přenosu mluvil sprostě. Bývalý prezident a premiér se během dlouhé kariéry nevyhnul vlastním kauzám ani aférám lidí, kterými se obklopil.
Nejedlý v Číně i Rusku (2020)
Nedůvěru veřejnosti i médií dlouhodobě vzbuzoval Zemanův blízký spolupracovník a poradce Martin Nejedlý. Pochybnosti vzbudila jeho cesta do Číny v březnu 2020, kam vyrazil společně s vedoucím prezidentovy kanceláře Vratislavem Mynářem.
Motiv cesty zůstával dlouho nejasný, oficiálně tam oba muži jeli jménem prezidenta předat darovací smlouvu o české humanitární pomoci Číně. Brzy však vyšlo najevo, že s cestoval i šéf česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který Nejedlému cestu zaplatil. Krátce po návratu z tehdejšího ohniska koronavirové nákazy Nejedlý několikrát porušil karanténu. Zeman se nechal slyšet, že mu za to vynadal.
V listopadu téhož roku jej prezident vyslal jednat s poradcem Vladimira Putina. Hrad však odmítl zodpovědět, kdo cestu platil a jaký byl její program, protože Nejedlý není jeho zaměstnancem. Přes koronavirovou uzávěru cestoval Nejedlý do Ruska právě v době, kdy Česko připravovalo dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany za 200 miliard korun, o niž mělo Rusko enormní zájem.