Brno - Inzerát v Blesku, který těsně před prezidentskou volbou nařkl Karla Schwarzenberga ze spojení se sudetskými Němci, ministra zahraničí poškodil, nešlo ale o tak intenzivní zásah, který by změnil volební výsledek.
Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, který tak zamítl jeden z hlavních argumentů stěžovatelů na průběh voleb. Právě inzerát v Blesku bylo jediné tvrzení, na které Karel Schwarzenberg nemohl reagovat, a proto ho poškodilo.
Zvolení Miloše Zemana to ale ovlivnit v konečném důsledku nemohlo. Nejvyšší správní soud už rozhodl všechny stížnosti na volby, jejich výsledek tak definitivně platí.
"Jako kandidát jsem samozřejmě potěšen, nicméně není mým právem reagovat na výsledky jakéhokoli soudu," odpověděl na otázku ČTK Zeman. "Ani prezident nemá právo kritizovat výsledky soudu, i když jsou mu příjemné, což v tomto případě bezesporu je," dodal Zeman v prostorách kavárny, která sídlí pod jeho pražskou kanceláří.
Byla to lež
Lidé si stěžovali především na inzerát otištěný v deníku Blesk v první den druhého kola volby a také na šíření nepravdivých informací o vystěhování paní Bílé ze zámeckého bytu v Čimelicích, o údajné podpoře Bernda Posselta protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi či na pokusy spojovat rodinu kandidáta s fašistickým a nacistickým hnutím.
"Soud shledal, že se v těchto případech opravdu jednalo o nepravdivá tvrzení i lži. Dospěl tak k závěru, že v průběhu volební kampaně došlo k nezákonnostem schopným ovlivnit volební výsledek, avšak nikoliv tak intenzivním způsobem, který by mohl konečný výsledek změnit," rozhodli soudci.
Podle soudců se v prezidentských volbách objevilo několik faulů, na většinu z nich ale mohli kandidáti včas reagovat a odpovědět. Jedinou výjimkou byl inzerát v Blesku, který vyšel těsně před volbami.
"V těchto volbách se s výjimkou zmíněného inzerátu v deníku Blesk vždy jednalo o tvrzení a informace, na které mohl protikandidát Karel Schwarzenberg, případně jeho podporovatelé, přiměřeně zareagovat, a je pak věcí voličů, jakým způsobem celou situaci zhodnotí," rozhodli soudci.
Výsledek voleb to neměnilo
Volební senát připomněl, že se nijak neprokázalo spojení zadavatele inzerátu se Zemanovým týmem. "Zjištěná protizákonnost podle přesvědčení soudu nedosahuje takové intenzity, aby byla způsobilá zpochybnit výsledky voleb jako celku s ohledem na rozdíl téměř 500 000 hlasů, o které obdržel vítězný kandidát více," stojí v rozhodnutí.
Se stížnostmi tak v pondělí neuspěla ani Iveta Jordanová, která vystupovala jménem protikorupčního sdružení Růžový panter. Neuspěla ani stížnost protikomunistického aktivisty Jana Šinágla, jenž tvrdil, že zvolený prezident Miloš Zeman se svým týmem vystavěl kampaň na lživých tvrzeních, xenofobii a šovinismu.
Soud už projednal všechny stížnosti na volby, důvod k zásahu ale nenašel.