Prezidenští kandidáti zadali reklamu za čtvrt miliardy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 2. 2013 18:38
Analýza společnosti Admosphere počítá ovšem jen s cenou reklamy bez slev
Z prezidentské kampaně
Z prezidentské kampaně | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezidentští kandidáti od 1. ledna 2012 do 31. ledna 2013 obsadili inzertní prostor v ceníkové hodnotě 231,65 milionu korun.

Vítěz voleb Miloš Zeman zadal inzerci v hodnotě 71,6 milionu korun. To je o 15,5 milionu více než hodnota reklamního prostoru poraženého finalisty Karla Schwarzenberga.

ČTK poskytla data společnost Admosphere, která hodnotu reklamního prostoru monitoruje na základě ceníků, tedy bez započítání množstevních slev a případných barterů.

Lidé z branže deníku Aktuálně.cz již v minulosti potvrdili, že skutečná cena reklamy se může pohybovat kolem poloviny uváděné sumy. 

Zeman v kampani nejvíc investoval do tištěné inzerce, 47,1 milionu korun v ceníkové hodnotě. V rámci venkovní reklamy Zeman obsadil prostor za 22,7 milionu korun, na internetu pak 1,9 milionu korun. Schwarzenberg v rámci online inzerce zadal o 5,3 milionu korun hodnotnější prostor než ve venkovní reklamě, kde hodnota jeho inzerce dosáhla 9,1 milionu korun.

Schwarzenbergova inzerce v periodickém tisku dosáhla ceníkové hodnoty 32,8 milionu korun.

Inzerát v deníku Blesk
Inzerát v deníku Blesk | Foto: Ludvík Hradilek

Tah advokáta Zavadila

Oba finalisté tak nejvíce investovali do reklamy v tisku, kde se ale v rámci kampaně objevily také inzeráty jiných zadavatelů. Příkladem byl sporný inzerát "Nevolte Karla Schwarzenberga" v deníku Blesk, který vyšel bez označení zadavatele.

Společnost Ringier Axel Springer CZ, která bulvární noviny vydává, později uvedla, že inzerát, v němž se objevuje téma poválečného uspořádání, podal advokát Vladimír Zavadil.

Zpočátku favorizovaný Jan Fischer, který zabral od začátku loňského do konce letošního ledna inzertní prostor za 47,5 milionu korun, naopak nejvíce investoval do venkovní reklamy. Hodnota jeho outdoorové kampaně dosáhla 27,5 milionu korun, v tisku pak 14,8 milionu korun. Hodnota Fischerovy kampaně na internetu byla 2,7 milionu korun.

Fischer jako jediný z kandidátů investoval také do kinoreklamy, a to 2,3 milionu korun.

V monitoringu Admosphere byla dále zachycena inzerce Jiřího Dienstbiera, Přemysla Sobotky a Vladimíra Dlouhého, který byl ale z volby kvůli nedostatku uznaných podpisů koncem listopadu vyřazen.

Hodnota reklamního prostoru, který v rámci kampaně obsadili Dienstbier a Sobotka, byla 30,4, respektive 18,2 milionu korun. Dlouhý podle ceníkových cen do kampaně investoval 7,9 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy