Proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, zeptal se prezidenta Miloše Zemana jeden člověk z publika při úterní debatě s veřejností ve Vintířově na Sokolovsku. "No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu (IS)," řekl v úterý Zeman.
"I když jsou (Turci) členy Severoatlantické aliance (NATO) a hlásí se do Evropské unie, tak existovaly informace o tom, že v době, kdy Islámský stát okupoval podstatnou část jak Sýrie, tak Iráku, bylo to právě Turecko, které zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu. Konkrétně například vývoz ropy a podobně," dodal Zeman s tím, že Turecko je stát, který vyznává islámskou ideologii, a proto má blízko k islámským radikálům, a proto útočí na Kurdy.
Proti prezidentovým slovům se ve středu ohradilo turecké velvyslanectví v Praze. "Prohlášení prezidenta Miloše Zemana o Turecku jsou nešťastná a jsou založena na nepodložených tvrzeních," sdělila ambasáda Aktuálně.cz.
Zároveň uvedla, že je Turecko aktivním členem koalice proti Islámskému státu a vedlo proti této teroristické organizaci boj. "V tomto ohledu to byla kritická role Turecka, která pomohla změnit ISIS na neefektivní teroristickou organizaci. Všechna tato obvinění důrazně odmítáme," doplnilo velvyslanectví.
Důvod, proč Turecko stojí proti Kurdům, je ten, že některé kurdské organizace dlouhodobě bojují za nezávislý stát Kurdistán, a usilují proto o některé oblasti v Turecku a v dalších státech obývaných kurdskou menšinou. Turci proto považují kurdské milice, které v Sýrii bojovaly s islamisty, za teroristy.
Na to doplatila i česká dvojice, kterou turecký soud odsoudil k šesti letům a třem měsícům vězení. V roce 2016 zadržely turecké úřady Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase na hraničním přechodu s Irákem a při kontrole u nich našly materiály, letáky a fotografie, které podle Turků svědčily o tom, že patří ke kurdským milicím YPG nebo s nimi přinejmenším spolupracují. Češi tvrdili, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.